Proč se káva jmenuje káva?

O účincích kávy na lidský organismus koluje řada nemilých pověr, z nichž mnohé nejsou tak docela pravdivé. Tento nápoj přináší našemu tělu také různá pozitiva. Nejen u kávy však platí doporučení: všeho s mírou.

Kolébkou kávy je východní Afrika, konkrétně Etiopie a její provincie Kaffa. Už v dávných dobách domorodí obyvatelé z této oblasti znali výjimečné účinky kávových zrn a žvýkali je pro povzbuzení.

kava_zrna

O objevu účinků bobulí kávovníku se vypráví známá pověst o pastevci koz, který si všiml, že se jeho zvířata stala čipernějšími poté, co požila plody z neznámého zeleného keře s červenými plody. Sám tyto bobule ochutnal a překvapivě na sobě začal pozorovat podobné povzbuzující účinky. Se svým zážitkem se svěřil opatovi z nedalekého kláštera, který však rostlinu považoval za ďáblovo dílo a zrna vhodil do ohně. Neobyčejné aroma pálících se zrn ho však přimělo z bobulí uvařit odvar. Ten pak mniši konzumovali jako speciální nápoj, který jim pomáhal překonávat únavu při dlouhých nočních meditacích.

Jestli to tak bylo, se už dnes nedozvíme. V každém případě je káva dodnes velmi oblíbená po celém světě. Afrika už dávno není jediným místem pěstování kávy. Známe také odrůdy z Indie, Střední a Jižní Ameriky i jiných oblastí.

Káva pro zdraví?

Touto otázkou se zabývají odborníci celého světa už pěknou řádku let. Obecně se však dá říci, že pokud piješ kávu v množství přiměřeném svému zdravotnímu stavu, její účinky na tebe budou spíše pozitivní.

Káva je životabudič. Obsahuje kofein, který povzbuzuje činnost orgánů, jako jsou srdce, mozek, nervy, ledviny či svaly.
Kofein pomáhá při hubnutí. Díky celkové aktivizaci organismu dochází také ke zrychlenému odbourávání zásobních cukrů ve svalech.
Káva obsahuje antioxidanty. Tyto látky neutralizují vliv takzvaných volných radikálů, což nejsou političtí aktivisté, nýbrž částice, které poškozují naše buňky.

Ale pozor, přemíra kávy může způsobit bolesti žaludku, nervozitu, neklid nebo třes rukou.

Káva jako letní osvěžení

Ledová káva nebo kávové frappé jsou tak jednoduché na přípravu, že pro ně rozhodně nemusíš běhat do kavárny. Potřebuješ pouze instantní kávu, cukr, mléko a trochu ledu.
Jak vyrobit frappé? Do šejkru nalij vychladlou kávu, přidej mléko a cukr (nejlépe krystal – krystalky pomohou nápoj našlehat). Pak řádně protřepej. Na dno sklenice vhoď pár kostek ledu a zalij našlehanou lahůdkou. Dobrou chuť!

Více zajímavostí o kávě nalezneš na adrese http://institutkavy.cz/

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.