Problémem dnešní doby je neustálý stres a shon. Lidé se snaží volit ta nejrychlejší a nejefektivnější řešení ve všem, co se týká každodeního života, zdraví nevyjímaje. Bolí mě hlava? Vezmu si prášek. Stoupá teplota? Vezmu si prášek. Mám předmenstruační bolesti? Vezmu si prášek. Opravdu není žádná lepší možnost? Samozřejmě, že ano.
Zdraví v tabletkách?
Tabletky obsahující téměř čistou chemii zabírají rychleji a efektivněji než přírodní medicína a umožní nám opět fungovat na sto procent za velmi krátký čas. Co ale dělají s naším tělem kromě toho, to už vědět raději nechceme.
Poslední dobou jsou naštěstí na vzestupu i metody alternativní medicíny – akupunktura, akupresura, aromaterapie, reflexiologie a další a další způsoby léčby nejen těla, ale i ducha. Proč jsou stále oblíbenější, když zaberou více času, jsou dražší než pilulka a hlavně se musí aplikovat častěji? To je přece jasné, neobtěžují tělo chemií a svým zvláštním způsobem jsou člověku příjemné a přirozené.
Sama jsem se pro tyto metody rozhodla především proto, že mívám problémy usnout a moje nálady jsou čím dál horší. V Levných knihách jsem si koupila rychlokurz k reflexiologii, která je ideálním pomocníkem v případě, že na regulérní kurz bohužel není čas. A právě o své nové poznatky a zkušenosti s reflexiologií bych se nyní ráda podělila.
Reflexiologie v kostce
Nejdřív jsem si heslo reflexiologie samozřejmě vygooglovala. Zjistila jsem, že jde o americkou formu akupresury, která se soustřeďuje především na masáže a stlačování určitých bodů na chodidlech a dlaních. Body, na něž se při terapii působí, jsou zakreslené v mapách, které zobrazují jednotlivé části těla a orgány. Nejstarší mapy byly nalezeny v Indii a Japonsku, což je docela zvláštní fakt, uážíme-li důkazy, že některé kmeny původních Američanů používaly tuto metodu už za dávných časů.
Stlačením specifického bodu působíme pozitivně na určitou část těla nebo orgán. Lidské tělo je dokonale propojené a složitě propletené, takže na svých chodidlech můžeš najít body ovlivňující střeva nebo si správným stlačením správného místečka například ulevit od zánětu dutin či jiných potíží. Reflexiologie je tedy nejen velmi příjemná, ale především napomáhá vyrovnání energetického toku v těle a stimuluje samoléčebné procesy. Navíc je čím dál více doporučována i lékaři jako alternativní způsob léčby nebo její doplněk.
Kdy můžu reflexiologii využít?
V podstatě kdykoli. Je skvělá pro relaxaci, zbavování se stresu nebo uvolnění unavených chodidel po dlouhé cestě nebo dnu na podpadcích. Účinky reflexiologie jsou ovšem závislé na zmíněné mapě bodů, které ti napoví, na kterém místě je třeba vyvinout tlak, abys ovlivnila stav toho nebo toho orgánu. Všeobecně si však touto cestou můžeš ulevit od bolesti zad, migrény, problémům se spánkem, zažívacích potížích a pomoci si při stresových situacích.
Hledáš-li tyto mapy na internetu, sehnat skutečně dobré a čitelné obrázky není žádná sranda. Osobně doporučuji knížku Základy reflexiologie od Nicol Hallové. Najdeš v ní užitečné rady a mapy, ale obsahuje také zajímavé kapitoly o relaxaci, odbourání stresu nebo navození pocitu stěstí.
Níže najdeš popsané způsoby jak si sama můžeš mírně ulevit inspirované právě zmíněnou knížkou.
Odpočinek a relaxace
- Nohy, snadná relaxace
- Tento cvik se zaměřuje na uvolnění bránice. Linie bránice se nachází na každé noze pod bříšky prstů – přesně tam, kde je světlejší a jemnější kůže. Zatni ruku v pěst a tuhle část chodidla masíruj krouživými pohyby nebo pomocí dřevěného válečku . Druhou ruku přilož na nárt přesně proti pěsti.
- Nohy, uvolnění mysli
- Hlava a mozek jsou spojené s palci u nohy, takže pro uvolnění mysli si budeme třít především palce. Levou rukou masírujeme levou nohu a naopak. Při masírování strany palce si podepíráme prsty u nohou druhou rukou
- Nohy, uvolnění těla
- Reflexní oblast páteře probíhá podél vnitřní hrany chodidla od palce až po patu. Při masáži postupujeme od palce směrem k patě, palec ruky je natočen ve směru masáže. Reflexní masáž vyžaduje značnou sílu v palcích, protože musíš body stlačit poměrně silně.
Pocity štěstí
- Pomoc zlomenému srdci
- Na levé ruce najdeme ten právný bod mezi palcem a ukazováčkem – spíš blíže k palci. Bod několikrát stiskneme po dobu několika – asi 5vteřin. Stlačujeme pravým palcem a prsty pravé ruky podepírají hřbet levé ruky.
Přestože si tohle všechno můžeš vyzkoušet sama doma, je reflexní terapie přeci jenom lepší, příjemnější a účinější, když ti ji poskytuje druhá osoba. Lépe si tak odpočineš a navíc jenom samotný dotek někoho druhého je zkrátka o něčem jiném. Jen najít vhodnou „oběť“.
Jak ale přistupovat k masáži, pokud se nenajde žádný dobrovolník? Určitě bys měla sedět pohodlně a nohy si nejdříve uvolnit protřením zklidňující emulzí. Pozor, neměla bys používat masážní oleje, protože na kluzké plosce se velice špatně hledají účinné body! Dále není na škodu příjemná hudba, aromaterapeutická vůně nebo světlo svíčky – prostě cokoli, co ti připadá relaxační a co tě uvolní. Reflexiologie je, stejně jako ostatní alternativní metody, především o pohodě a klídečku.
Alternativní léčba rozhodně vyžaduje mnohem více času než ta chemická. Na webových stránkách Klubu Energy jsem se dočetla, že pokud trpíš třeba zácpou, nadýmáním nebo migrénou, měla bys podstoupil alespoň tři odborné terapie týdně, což už může být náročné také finančně. Není proto ani divu, že většina lidí odsune tuto metodu spíše na okraj péče o zdraví a dál vsází na pilulky. Záleží pouze na tobě samotné, pro který způsob se rozhodneš, ale podle mě reflexiologie určitě není k zahození a stojí minimálně za zkoušku.
Text: Kača M.
Foto: crestock.com
Zdroje a zajímavé odkazy:
Základy reflexiologie, Nicola Hallová (najdeš na www.levneknihy.cz)
http://www.probalance.cz/reflexologie.html
http://www.klubenergy.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=90
..můžu doporučit..:) na reflexní masáži jsem byla naposledy včera a můžu jenom chvílit…:))