Řekni mi, na čem spíš, a já ti povím…

Dříve lidé spali ve studených jeskyních, na slamnících nebo třeba na peci. My si však dnes na rozdíl od našich předků můžeme vybírat. Platí, že investice do kvalitní matrace rovná se investice do zdraví.

Naše životy jsou plné stresu a starostí. Není nad to ulehnout po dlouhém a vyčerpávajícím dni do pohodlné postele a načerpat sílu na následující den. Při výběru postele by ses neměla ohlížet pouze na její designovou stránku, mnohem důležitější je zaměřit se na nákup správné matrace. Jaké existují typy matrací a která je ta pravá pro tebe?

matrace

Měkká či tvrdá?

Měkoučká, nadýchaná matrace může na první pohled vypadat pohodlně – zaboříš se do ní a nabudeš dojmu, že na něčem takovém se musí spát jako princezně. Opak je však pravdou. Příliš měkká matrace neposkytne tvému tělu při spánku dostatečnou oporu a ramena a pánev budou celou noc nepřirozeně zkroucené. Ráno poté by ses probudila celá rozlámaná. Správná matrace by proto měla být dostatečně pevná tak, aby tělo udržela ve zdravé poloze, ale neměla by samozřejmě tlačit.

Pružinové matrace

Pružinové matrace jsou nejběžnější, jelikož jsou cenově dostupné a snadné na údržbu, jelikož dovedou přirozeně dýchat a nezadržuje se v nich vlhkost. Vedle obyčejných, které pořídíš už od dvou tisíc, si můžeš vybrat spoustu vylepšených se zajímavými vlastnostmi. Výhodné jsou zejména matrace, jejichž povrch má na jedné straně letní a na opačné zateplenou zimní úpravu.

Taštičkové matrace

Tento typ matrací je blízkým příbuzným matrací pružinových. V jejich jádře se rovněž nacházejí drobné pružinky (obvykle mnohem větší množství na rozdíl od klasických pružinových), jsou však po několika kusech samostatně balené do takzvaných taštiček, jež se vyznačují různými vlastnostmi. Například v oblasti ramen a končetin jsou pružiny měkčí, ve středové části tvrdší – to umožní optimální rozložení tělesné váhy a spánek bude zase o něco komfortnější.

Latexové matrace

Matrace vyrobené z přírodního latexu jsou velmi pohodlné – také ony se dovedou přizpůsobit hmotnosti a tvaru těla. Díky rozčlenění matrace do několika anatomických zón s různou tvrdostí poskytují kosternímu a svalovému systému perfektní opěru. Zadržování vlhkosti uvnitř matrace brání malé kanálky, které vlhkost odvádějí ven. Dají se seznat přibližně od čtyř do dvaceti tisíc korun.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou velmi pohodlné. Během spánku se jejich výplň zahřeje a vytvaruje podle těla, do původní polohy se vrací jen pozvolna. Nebrzdí tak krevní oběh a přispívá k dokonalé regeneraci organismu během spánku. Takzvanou „línou pěnu“ vyvinuli technici při kosmickém výzkumu pro společnost NASA.

Gelové matrace

Vodní matrace jsou pasé, dnes se „nosí“ gelové. Potrpíš si na luxus a pohodlí? V tom případě je tento typ pro tebe ten pravý. Gel během spánku udržuje teplotu, takže jej ocení všichni zimouřivci, a tělo prakticky „obtéká“ – matraci tak téměř necítíš. Nevýhodou je zde však vyšší cena.

Kombinované matrace

Kdybychom je rozřízli, uviděli bychom, že se skládají z několika vodorovných vrstev z různých materiálů. Tyto matrace v sobě kombinují jedinečné vlastnosti různých typů výplní.

Zdravotní matrace

Zdravotní matrace jsou vysoce kvalitní, vhodné i pro alergiky a astmatiky a poskytují tělu tu nejlepší opěru. Z tohoto důvodu jsou vhodné i pro dlouhodobě ležící pacienty. Vyrábí se spousta poddruhů podle specifických potřeb zákazníka.

Tip: Uvažuješ o koupi nové matrace a chceš se o jednotlivých typech matrací dozvědět víc? Mrkni na web www.matrace.biz, kde najdeš spoustu užitečných rad a odkazy na e-shopy, na kterých je možné matrace zakoupit za výhodné ceny.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.