Smlsni si na dobrotách z bílého jogurtu

Podle statistik patří Češi k národům nejméně konzumujícím mléčné výrobky, obzvlášť sýry a jogurty. Slečna pro tebe připravila pár pochoutek z bílého jogurtu, kterými můžeš ozvláštnit svůj jídelníček a ještě potěšíš své chuťové buňky.

Bílé jogurty jsou mléčné výrobky vznikající mléčným kvašením. Jejich výhodou je, že většinou neobsahují konzervanty, jak je tomu například u jogurtů ochucených. Velkým plusem je obsah probiotických kultur, což jsou živé mikroorganismy, které pozitivně ovlivní mikroflóru ve střevech. V mléčných výrobcích se nejčastěji setkáme s rody Lacidobacillus a Bifidobacterium. Bílé jogurty navíc obsahují jen velmi málo cukru, takže jsou vhodné i pro diabetiky.jogurt

Sladké recepty:

Domácí müssli v jogurtu

Müssli patří k nejoblíbenějším pochoutkám na snídani nebo lehkou zdravou svačinku. Kupované směsi však často obsahují příliš mnoho cukru. Vyrob si proto své vlastní domácí müssli, k jehož příparavě můžeš klidně použít bio suroviny.

Potřebuješ:
1 bílý jogurt (například Selský jogurt Hollandia)
hrst oříšků nadrobno pokrájených
hrst ovesných vloček
1 banán

Postup: Do velké misky vlož banán pokrájený na kolečka, na něj nasypej ovesné vločky a tuto směs zalij bílým jogurtem. Nahoru můžeš nasypat oříšky, mletou skořici nebo nastouhat hořkou čokoládu. Malá rada: Tuto dobrotu je lepší připravit aspoň 30 minut před samotnou konzumací, ovesné vločky natáhnou jogurt a budou chutnější.

Když tě honí mlsná

Máš ráda sladké a denně bys dokázala spořádat tuny čokolády a zmrzliny, ale máš výčitky, že do sebe dopuješ příliš mnoho cukru a tuku? Existuje mnohem zdravější varianta, jak mlsat.

Potřebuješ:
2 kompotované broskve
6 dětských piškotů
1 bílý jogurt

Postup: Do misky pokrájej broskve na menší kousky, zalij jogurtem a do směsi zapíchej piškoty. Na povrch můžeš nasypat holandské kakao nebo strouhanou čokoládu a nech alespoň chvíli odležet v ledničce.

Slané:

Řecké tzatziki

Baví tě zkoušet národní jídla z různých koutů světa? V tom případě ti jistě nesmí uniknout pravé řecké tzatziki, které zasytí, ale přitom jsou lehké a v horkých letních dnech parádně osvěží.

Potřebuješ:
2 bílé jogurty
1 salátová okurka
sůl, pepř
1 lžíce olivového oleje
4 stroužky česneku

Postup: Okurku nastrouhej do miskya přebytečnou vodu vylij. Jogurt smíchej se solí, pepřem, prolisovaným česnekem, olejem a přidej k okurkám. Vše pořádně rozmíchej. Tzatziki podáváme buď jako přílohu, nebo jako předkrm s pečivem.

Zeleninový salát s jogurtovým dresingem

Zeleniny není nikdy dost a každý den by sis měla dopřát alespoň malou misku salátu z ní. Jogurtový dresing je možností, jak takový obyčejný salát ozvláštnit.

Potřebuješ:
5 ředkviček
½ salátové okurky
1 bílý jogurt
sůl, pepř

Postup: Ředkvičky nakrájej na kolečka, okurku oloupej a nakrájejna na drobné kostky. Jogurt smíchej s pepřem a solí (můžete přidat jakékoliv koření, například provensálské) a přidej k zelenině. Salát můžeš podávat s pečivem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.