Sportovní podprsenka není machrovinka, ale nutnost

Bez čeho si nedovedeš představit žádnou sportovní lekci? Bez láhve s vodou, ručníku, pohodlných tenisek? Mezi prvním, co si vybavíš, by nemělo chybět ani vhodné sportovní prádlo. Zejména bez pevné podprsenky může být cvičení skutečně hodně nepříjemné. Jak vybrat tu správnou?

Sportovní podprsenky (Foto: xpradlo.cz)

Na začátku u spousty z nás stojí velké přemáhání a překonávání lenosti. Žene nás ale víra v to, že na druhém konci “tunelu”, nás čekají kýžené výsledky – ploché bříško, pevný zadek bez celulitidy a vytvarované paže, které by byl hřích nevystavit v sexy letním topu bez ramínek. Na cestě k vysněné postavě však musíme překonat spoustu (leckdy nečekaných) nástrah. Jednou z nich jsou naše vlastní prsa!

Hrudníku věnujeme nemálo pozornosti. Podprsenky vybíráme klidně několik hodin – hlavně aby v nich prsa pod tričkem či halenkou co nejlépe vynikla, měla ideální zakulacený tvar a působila pevně a pozvednutá nahoru. Při cvičení bychom však své vnady kolikrát raději někam odložily. Nejenže překáží, ale dovedou navíc i pořádně bolet, což potvrzují až dvě třetiny žen.

Odložit bys v tomto případě měla spíš své obvyklé spodní prádlo. Ve výbavě by ti neměla chybět kvalitní sportovní podprsenka, díky které pro tebe cvičení o dost příjemnější. Podle průzkumů ji ale vlastní pouze kolem 40 procent sportujících žen.

Malá či velká, na tom nesejde?

Nezáleží na tom, jestli máš poctivé trojky, anebo se tvůj hrudník příliš neliší od klučičího. Sportovní (či fitness) podprsenka plní nejen podpůrnou funkci a minimalizuje riziko postupného svěšení prsou, ale zároveň si umí poradit i s pocením během cvičení. Když pomineme prsa vyskakující ven z push-upky, není nic nepříjemnějšího, než snažit se vydržet v podprsence “nacucané” slaným potem. Sportovní podprsenky se vyrábějí z moderních funkčních materiálů, které pot odvádějí na povrch a jsou příjemné na nošení.

I zde však hraje roli výběr správné velikosti. Příliš velká nezajistí dostatečné zpevnění, příliš malá se ti naopak bude nepříjemně zařezávat do kůže. Proto ani sportovní podprsenky nekupuj bez předchozího vyzkoušení. Do kabinky si s sebou vezmi alespoň tři různé modely a vybírej podle toho, ve které se budeš cítit lépe. A nezapomeň na malý, leč spolehlivý test: při zkoušení si párkrát poskoč. Sportovní podprsenka samozřejmě není ocelové brnění, tudíž alespoň lehký pohyb prsou zřejmě zaznamenáš. Musíš se při tom ale cítit dostatečně komfortně, aby sis tak dovedla představit minimálně celou jednu lekci. Pokud si nejsi s výběrem jistá, požádej o radu obsluhu obchodu.

Jiný sport, jiná podprsenka

Při výběru sportovní podprsenky je rozhodující druh sportovních aktivit. Obecně se dá říci, že pro dynamické sporty by podprsenka měla být co nejpevnější, aby dokázala minimalizovat otřesy. Naopak pro relaxační a protahovací cvičení (například jóga, pilates, cvičení na míčích) jsou vhodnější podprsenky z elastických materiálů, které na těle nebudeš skoro vůbec cítit.

Neméně pozornosti bys měla věnovat také výběru kalhotek. Především by neměly být ušité z neprodyšných umělých materiálů a při cvičení se nesmí zařezávat ani nepříjemně shrnovat. Speciální dámské kalhotky na sport, vyráběné z funkčních materiálů, mají krátké nohavičky s gumičkou, aby se nerolovaly. Při běžných sportech by ti měla postačit bavlněná, dobře padnoucí tanga či kalhotky brazilského střihu. Po cvičení je ale nezapomeň vyměnit za čisté. Nikdy, ale opravdu nikdy nezůstávej v propoceném prádle, které je rájem pro bakterie a (naše “oblíbené”) kvasinky.

O sex-appeal tě nepřipraví

Pevná sportovní podprsenka funguje jednoduše – doslova přimáčkne poprsí k hrudníku, který najednou vypadá o dost plošší. Mnoho žen sportovní podprsenky odmítá proto, že se v nich údajně necítí tak žensky jako normálně. Sice se říká, že pro parádu se musí trpět, v tomto případě by ale podobné argumenty měly jít stranou. Sportovní podprsenka skutečně není jen “zbytečností” pro lepší komfort při cvičení, ale hlavně pomáhá udržet krásná prsa i do budoucna. Není proto lepší to v ní chvilku vydržet a poté si spravit chuť svůdnějším prádýlkem? Klidně ještě ten večer můžeš vklouznout do sexy krajkové košilky a potěšit miláčka pohledem na krásně pevný výstřih.

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments
  1. Doporučuju sportovní podprsenky od HM…jsou téměř bezešvé, krásně drží a jsou velmi příjemné!!!

  2. HM je ok, Ale já častěji zavítám na obchody na internetu. Hlavně podprsenky a kalhotky. Nezdá se to, někdo se toho obává, ale když si vychytáte výrobce, nemáte pak s velikostmi problém. Oproti té výhodě, co nabízí a to zejména ten veliký výběr oproti lichému výběru v kamenných prodejnách. A o cenách se ani bavit nemusíme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.