Strašák jménem OBEZITA

obezitaObezitou se nemyslí dvě tři kila navíc. Obezita neznamená jen to, že člověk si nemůže dovolit přiléhavé topy a úzké džíny. Je to nemoc, která může mít za následek mnoho složitějších onemocnění. V ČR je v současnosti obézních 21 % mužů a 31% žen, což je Evropský nadprůměr. Obezita může potkat každého, tak začni se sebou něco dělat už teď!

TŘI HLAVNÍ PŘÍČINY OBEZITY:
– PŘEJÍDÁNÍ SE – Pokud tělu neustále dopřáváš nespočet dobrůtek, bez kterých by ses normálně obešla, věř, že ho nerozmazluješ, ale škodíš mu! Z nadbytečného přísunu kalorií si tělo vytváří tukové zásoby. Je nutné nějaké zásoby mít, aby naše tělo nebylo v ohrožení kvůli nedostatku energie, ale čeho je moc, toho je příliš.
– NEDOSTATEK POHYBU – Tělo by stvořeno k pohybu a pohyb nezbytně potřebuje, jinak začne ochabovat. Máš-li špatné svědomí z toho, že poslední dobou více sedíš a jíš, okamžitě vypni počítač a jdi se aspoň projít po čerstvém vzduchu!
– DĚDIČNOST – Je to smutné, ale někdo má k obezitě dokonce genetické předpoklady. Ale pozor, přestože jsou tví rodiče větších rozměrů, neznamená to, že to musíš vzdát. Jez zdravě a sportuj. I když z tebe nebude vychrtlá modelka (nač?), můžeš si udržet hezké a zdravé tělo.

Co může mít obezita na svědomí?

Pokud máš maličko kulatější zadeček a zpod trička ti vykukuje malý špíček, není ještě důvod, aby ses vrhla na hladovění. vahaPokud se však neustále ručička na tvé váze sune směrem doprava, není to nic chvályhodného a mělo by to pro tebe být podnětem začít něco dělat. Obezita totiž má u mnoha lidí na svědomí předčasné úmrtí a spoustu závažných onemocnění – cukrovku, problémy se srdcem, pohybové potíže, špatný metabolismus, poruchy plodnosti, bolesti kloubů a zad, snížení imunity, problémy s trávením atd.

Znáš své BMI?

BMI (=Body Mass Index) je index tělesné hmotnosti, který bere v úvahu tvou výšku, váhu a někdy také věk. Nevypovídá sice o množství tuku a vody v těle, ale přesto je to nejjednodušším ukazatelem ideální váhy, ke kterém nepotřebuješ žádný přístroj, kleště ani vědecké výpočty. Můžeš si jej totiž pro svou informaci vypočítat úplně sama!
Jak se BMI počítá? Je to velice jednoduché – svou váhu v kilogramech vyděl druhou mocninou své výšky v metrech.
Příklad: Měříš 168 cm a vážíš 60 Kg. Budeš tedy počítat takto: 60/(1,68*1,68) = 21,3 – a to je podle tabulek zcela normální váha a není nutné, aby jsi v takovém případě musela hubnout.

Jak poznám, že je má váha optimální?
Obvykle se pro BMI používá následující stupnice:

<18: SILNÁ PODVÁHA – Měla bys více jíst, jinak tvůj organismus bude v ohrožení!
18-19: PODVÁHA – V žádném případě nepomýšlej na dietu. Tvé tělo je hubené až dost.
19-24: NORMÁLNÍ VÁHA – Není nutné přibírat ani hubnout. Máš optimální váhu, snaž si ji udržet!
25-30: NADVÁHA – Dobře se zamysli nad svými stravovacími návyky a pohybovými aktivitami. Hrozí ti obezita!
>30: OBEZITA – Tvá váha je příliš vysoká, snaž se ji snížit. Poraď se proto se svým lékařem.

Pár slov na závěr…

Žádná z nás nemá zapotřebí být hubená jako Nicole Richie – dokonce ani samotná Nicole Richie. Nemusíš být nejhubenější holka ze třídy a už vůbec není nutné, aby ses kvůli obavě z nějakého toho kila navíc bránila sebemenší sladkůsce. Mysli však na své zdraví – podváha ani nadváha ti na kráse ani na pohodlí nepřidají, žij proto tak, aby jsi se za své tělo nestyděla a nemusela se trápit vysedáváním v ordinacích lékařů. K tomu je potřeba především vyvážená strava, nějaký ten sport a především úsměv ve tváři. Tak budeš ta nejkrásnější!

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

34 Comments
 1. jaktože mi vyšlo že mám silnou podváhu???vážím 52 a měřím 172! to se mi sice nezdá hodně ale rozhodně né podvaha!!!!!!

 2. já mám podváhu ale špíčky teda mám. já jsem celkem za podváhu spokojená. radši podváhu než nadváhu

 3. Nj, se nedivte že vám vyjde podváha. Tyto údaje jsou většinou platné pro lidi, kteří už nerostou ani se nijak nevyvíjejí. Ve třinácti má podle takových vzorečků holt podváhu každá druhá ;-)

 4. BMI někdy nefunguje jde jen o matematiku. Chce to změřit procento tuku v těle. Nejlépe v lékárně.

  Ahoj, četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 100 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 7 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 78,4 – 79,8Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg a dnes má 52Kg. Známí který začal 4.1.2006 z 114Kg má dnes 97Kg a chce jít na na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd…… Pomohu Vás s tím začít a budu Vám radit. Pošlu Vám základní informace: mail: disc@wo.cz pepa1

 5. Já mám podváhu……???Vždyť mám 168cm a 54kg….to nechápu já mám totiž hrozný boky a to mě dělá hrozně tlustou

 6. Tak já musím říct, že jsem přibrala 2 kila. Byla jsem totiž u kam. babičky a ta nás pěkně rozežrala xD
  Každý den vydatná snídaně, vynikající oběd a na večeři chleba s medem..xD Nějak mi to nevadí, ale zase se začnu trochu omezovat v těch sladkostech, abych na konci prázdnin nevypadala jak knedla. x)

 7. mno já zas o prazkach dycky ztloustnu páč jsem furt doma a rodiče mě hrozně moc krměj=D no asi začnu cvičit abych aspon trošku zhubla=D

 8. Míšo F. to není žádné rozmazlování!cožpak nevíš že rano tělo potrebuje nejvíce energie!jedno usloví říka ,žě člověk by měl snídat jako král,obědvat jako kníže a večeřet jako chudák……jo a terezo-terdik jestli meris 172 a vazis 52 TAK PODVÁHU ROZHODNĚ MÁŠ!

 9. Jasně, klárko…ale já si myslím, že nic se nemá přehánět..a jak ty říkáš “snídat jako král”, tak to si každý může vzít jinak a rozhodně není správné si na snídani dát třeba vepřo – knedlo – zelo, co? Řekla bych, že strava by měla být aspoň trošku vyvážená a jíst by se měl několikrát denně po malých dávkách. Všude se to opakuje, ale je to pravda. Tak se to totiž nepřibere…

 10. Ahojky holky já měřím 175cm a vážím 65 kg na tý adrese mi to ukázalo že vzhledem k věku a výšce je to optimální váha ale mě to moc nepřijde moje kámošky jsou vysoké 170 a maj 55 kg a já 65 kg to je hrůůza

 11. Já taky vážím víc, než ostatní, mám těžší kosti. Je to k vzteku, když je někdo tlustší a váží míň…

 12. JA by som mala mat o 11 kg viac ako mam… ale podla mna je to blbost lebo ja mam BMI 18 a mam 47 kg a mala by som mat 58 co by som bola podla mna tlsta!

 13. Já mám BMI 17, mám 162 a 45 kg. Připadám si někdy až nechutně hubená, ale jím snad víc než americká Janey u romantickýho slaďáku. Mám prostě rychlý metabolismus – ale to taky není výhra.

 14. aa ja mam 73 a 173 alebo 174 cm ani sama neviem :D aa je to somnou bieda prostee….
  od februara 09 do oktobra 09 som schudla 11 kil.. a ete cem 7 :-/ …a moje BMI – hmm 24,4 ! :(

Leave a Reply

Your email address will not be published.