Svůdná záda a dekolt bez pupínků

Na plesy a večírky si rády oblékáme šaty s rafinovaně odhalenými rameny a zády, protože víme, že kůže působí neskutečně přitažlivě. Mnohé z nás však řeší zásadní problém: co s pupínky? Akné je záludný nepřítel a nejen, že nás dokáže pořádně potrápit v obličeji, ale leckdy nás překvapí i na zádech a v dekoltu.

Říkáš si, že je to jako naschvál. Několik dlouhých týdnů se nemůžeš dočkat, až se přede všemi předvedeš v těch úžasných nových korzetových šatech. Jenže se ti na zádech (či na jiném nepatřičném místě) vyrazí hned několik rudých boláčků (nebo alespoň jeden odporný), se kterými zkrátka nelze hnout. Co teď? Zůstat doma, nebo si na sebe navléct pytel?

zada

Co je příčinou akné na těle?

Povrch zad je plný mazových žlázek. Když se pořádně zpotíš, můžou se některé z nich ucpat a následně zanítit. To je běžné v horkých měsících a také v zimě, kdy se často zapotíme například při dobíhání na autobus nebo hodinách strávených v nákupním centru v několika vrstvách teplého oblečení. Slečna ti poradí, jaká preventivní opatření zavést, dělají-ti takové pupínky často starosti.

1. Vybírej si oblečení z přírodních materiálů

Každý se občas pořádně zapotí, to je nevyhnutelné. Důležité však je, aby kůže mohla volně dýchat. Nejhorší, co můžeš udělat, je nosit přiléhavé svršky z umělých materiálů, které nejsou savé a pokožku „dusí“. Pokud si chceš vzít svou oblíbenou halenku či top z polyesteru, dej si pod něj bavlněné tílko nebo tričko. Tak kůže nebude v přímém kontaktu s umělinou.

2. Dodržuj zásady hygieny

Po každém sportu (nebo zkrátka pokaždé, kdy se zpotíš) bys měla co nejdříve vklouznout pod sprchu a pot smýt, aby nedošlo k nežádoucímu ucpání potních žláz. Dbej však na správnou teplotu vody. Příliš horká voda by pokožku mohla ještě více podráždit, ideální je proto příjemně vlažná. Místo mýdla můžeš k mytí zad a dalších kritických oblastí využít mycí gel proti akné – klidně ten samý, který používáš na obličej. Vhodné jsou i sprchové gely s obsahem drobných peelingových částeček, které „obrousí“ svrchní zrohovatělou vrstvu kůže, a ta díky tomu bude moci lépe dýchat. Je to výborná prevence ucpávání pórů.

3. Ošetři postižená místa

Po sprchování si záda očisti pleťovou vodou s kyselinou salicylovou. Před spaním si záda můžeš natřít přípravkem s obsahem benzoyl peroxidu. Opět klidně ten samý, který si běžně aplikuješ na obličej. Seženeš jej v běžné lékárně či v drogerii. Máš-li s akné na těle skutečně vážné problémy, neboj se obrátit na kožního lékaře (dermatologa), který ti předepíše mnohem účinnější přípravky, než jaké seženeš volně bez předpisu, případně ti navrhne léčbu antibiotiky.

4. Pupínky nemačkej

Na zádech se rády tvoří především velké zanícené boláčky, které vymáčknout ani nejde, jelikož jsou hluboko pod silnou vrstvou kůže. Nesnaž se je jakkoliv mačkat, vyrypovat, propichovat nebo dokonce rozškrabávat, zbyly by ti po nich nepěkné jizvy. Můžeš se je pokusit vysušit lokálním přípravkem na akné, v případě stavu velké nouze i zubní pastou.

akneNaše kosmetické tipy:
1. Normaderm korekční tyčinka s vysušujícím účinkem, Vichy, 269 Kč
2. Čistící zinkové mýdlo, Mira Clean, 119 Kč
3. Mycí konopná emulze, CutisHelp, 199 Kč
4. Čistící voda Sébium H20, Bioderma, 279 Kč
5. Tea Tree Oil krém, Dr.Müller, 99 Kč
6. Roll-on tyčinka na akné Pure Active, Garnier, 139 Kč

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments
  1. Pupínky na zádech mě trápí, již dělší dobu, jestli seženu ten přípravek č. 5, tk ho vyzkouším=)

  2. Mě také hrozně trápí pupínky. Hlavně na dekoltu, který pravidelně čistím a ošetřuju. Mám s tím hrozný problém. Ted’ jsem ale zjistila, proč mám tolik pupínkya jsem obsypaná. O velikonocích jsem dostala hodně čokolád. Od neděle se tim pořád jenom cpu. Už je jíst nebudu. :(

  3. já je mám na zádech a na dekoltu a hrozně bolí jsou velký a bez čepičky po vymáčknutí teče fakt velke množství krve co s tím???

  4. mišička: nenosíš hodně trička z umělých materiálů? ty někdy dráždí kůži a pokud se ještě hodně zapotíš, tak se ty póry strašně ucpávají… hlavně nemačkat, radši to ukázat na kožním, pokud jich je fakt moc

Leave a Reply

Your email address will not be published.