Strategie boje proti akné

Stojíš každé ráno před zrcadlem a při pohledu na svůj obličej posetý spoustou pupínků bys nejradši zalezla zpět do tajuplných končin své postele? Děsíš se pokaždé, když projdeš kolem výkladní skříně? O přestávkách ve škole odbíháš na záchody kontrolovat, jak se vyvíjí tvůj zbrusu nový vřídek? Stydíš se vyjít na ulici? Myslíš si, že o tebe žádný kluk nikdy ani okem nezavadí? V tom případě je tento článek jako na míru ušitý pro tebe! Neměj strach, tvůj problém není neřešitelný, i když se to na první pohled může zdát.

Pokud chceš úspěšně vést válku s tak silným nepřítelem, nebude ti stačit jít přímo do boje: naopak, k cíli se musíš vydat hned třemi cestami (to proto, aby to nebylo tak jednoduché, když už výzva, tak pořádná, ne?. Žádnáakne-plet-kozni-problemy bitva se totiž nikdy neobešla bez strategie, ale to určitě víš z hodin dějepisu. Tak se do toho dejme.

První cesta

Jak už to tak bývá, první cesta začíná v tvojí hlavě. Možná ti to připadá divné, ale je to skutečně tak. Valná většina problémů je totiž jen výsledkem tvé usilovné mozkové činnosti. A není se moc čemu divit, ze všech stran na nás průmysl chrlí tisíce “dokonalých” modelek, fotografií, ukazujících bezchybné tváře slavných žen a dívek, a proto není nic divného na tom, že se (vědomě, či nevědomě) snažíme podobat se kráskám z titulních stránek. Ale pozor – žádná z nich není tak úžasná, jak by se ti snad mohlo zdát. Počítače bohužel dokážou člověka úplně změnit.

A proto:
1. Uvědom si, že nějakou tu nedokonalost na pleti má opravdu každý, takže je hloupost myslet si, že jen ty jsi ta ošklivá a zohyzděná.
2. Najdi si na sobě něco, co se ti opravdu líbí, a na tom stav svoji image.
3. Podívej se na internet, např. na youtube.com najdeš spoustu filmů a prezentací o lidech, které trápí opravdu strašné akné. Teď už si nepřipadáš tak šeredná, že ne?
4. Uvědom si, že na vznik akné má velký vliv i stres. Sice se o tom vedou spory, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jakmile se blíží písemka, nebo důležitá akce, pupínky se vyrojí téměř nadzvukovou rychlostí!

Druhá cesta

Samozřejmě, pokud se chceme zbavit akné, bez čištění pleti a péče o ní se prostě neobejdeme, ať chceme, nebo ne. Ale ani to není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát: na každý problém se totiž hodí jiná péče. Pokud tě trápí černé tečky, je nejlepší použít peeling, který ovšem není vhodný pro zanícenou a podrážděnou pokožku. Nejen, že by se podrážděnost zvýšila, dokonce by sis mohla zanést zánět i na ty části obličeje, které zatím nejsou zasaženy.

Mačkat, nebo nemačkat?

Určitě to znáte, to nutkání vymáčknout onu ohyzdnou věc na vašem nose. Kdo tvrdí, že ne, rozhodně nemluví pravdu. Ale bohužel – mačkání může způsobit pěknou paseku. Všichni ale víme, že odolat potřebě vymáčknout pupínek jde jen těžko. Co tedy dělat? Pokud se rozhodnete pro tuto drastickou metodu, učiňte tak až po koupeli, nebo napaření obličeje. Mačkejte pouze tzv. černé tečky a to jen ty, které se vám dobrovolně vydají na milost (To, že si máte před tím umýt ruce, snad nemusím dodávat, že). Nakonec umyjte obličej pleťovou vodou s tonikem, která zatáhne pory a zabrání jejich zanesení.

1. Uvědom si, že přípravek, který tě 100% a na věky věků zbaví akné, prostě neexistuje. Což ale neznamená, že je zbytečné jakékoli kosmetické produkty používat
2. Většina levných a snadno dostupných “zázračných přípravků” prostě nefunguje. Co si budeme nalhávat, tady se opravdu vyplatí investovat do kvalitnějších přípravků a nechat si poradit v lékárně.
3. Pokud tě trápí vážnější forma akné, neboj se navštívit dermatologa. To má ale smysl jedině, pokud tvoji pleť postihla vážnější forma akné, což ale není případ většiny z nás.
4. Zapamatuj si: všeho moc škodí! Nic ti nepomůže, když si budeš mýt obličej pětkrát denně.

Třetí cesta

Poslední cesta vede nitrem tvého těla. Mnoho léčitelů, ale i kožních lékařů tvrdí, že chceme-li léčit akné, musíme léčit celé tělo. Většina lidí si myslí, že strava nemá vliv na pleť, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsou prostě vedle. Stačí vánoční hostina u babičky se spoustou mastného jídla, oběd v McDonaldu a ejhle, co naše pokožka vyvádí!

1. Snaž se samozřejmě podobných jídel konzumovat co nejméně, obzvlášť, když víš, že tvojí pleti nesvědčí.
2. Mnoho lidí doporučuje, popíjet kopřivový čaj a to ve velkém množství, protože pročišťuje zevnitř.
3. Můžeš si pořídit tablety, pomáhající předcházet vzniku akné, nebo si v lékárně koupit pangamínové tablety, které tvojí pleti také prospějí.

Jaj zaručeně zabít svou pleť aneb co nikdy nezkoušej

1. Jít spát s neodlíčeným obličejem. Možná si řekneš, projednou se nic nestane, ale to jsi na omylu. Pupínky se pak rojí jako houby po dešti a ty, co už máš, se nemůžou hojit, protože k nim nemá přístup vzduch. Pokud ti můžu radit, nepoužívej make-up vůbec. Prospěje to nejen pleti, ale také sebevědomí.
2. Použít k vysušení pupínku zubní pastu. Někdo by ti řekl, že tato metoda zabírá, ale skutečnost je jiná. Bělící složky, určené pro zuby, ti kůži rozežerou a zůstanou ti na ní rudé fleky, které se hojí několik týdnů, nebo dokonce měsíců.
3. Mýt si obličej obyčejným mýdlem. Doufám, že nikoho ani nenapadne něco podobného zkoušet, ale pro jistotu si zapamatuj: mýdlo dráždí a vysušuje, takže se ti začne loupat celý obličej.

Praktické rady a fígle

1. Na akutní zarudlé pupínky, které nemůžeš zlikvidovat, ti pomůže zinková emulze, kterou koupíš v lékárně. Není to ani finančně nákladná záležitost, pořídíš jí do 150 korun. Nepoužívej ji ale denně, protože vysušuje kůži.
2. Pokud jsi právě na odchodu a na tvůj pupínek nestačí ani make-up a všechny korektory na světě dohromady, přilož na něj kostku ledu, čímž zamezíš zarudnutí.
3. Jezdíš-li k moři, neškodí dovézt si domů láhev plnou mořské vody. Můžeš jí používat místo pleťové vody. Ulož láhev do lednice, vydrží déle. Bohatě však postačí, smíchat běžný čisticí gel s trochou kuchyňské soli-a ejhle, skvělý peeling je na světě!

Bojovat s akné není jednoduché, ale ne nemožné. Každý to může zvládnout na jedničku, bude-li se snažit. Důležité je nestresovat se tím, jak zrovna vypadá váš pupínek, rozvalující se na vašem nose.
A bude-li mít někdo hloupé narážky, s klidem mu odpovězte, že mastná a aknozní pleť je déle mladá
a bez vrásek. Věř tomu!

No Comments Yet

Comments are closed