Trápí tě mastná pleť? Máš mastné nebo lámavé vlasy? Většina z nás to řeší tím, že si nakoupí hromadu výrobků v drogerii od různých krémů, peelingů až po speciální šampony a kúry v ampulích, které stojí spoustu peněz a navíc jsou plné chemie. Může zde pomoci „jen“ příroda?
Asi tak po deseti neúspěšných pokusech s všemožnými přípravky zjistíme, že naše pleť a vlasy stále nevypadají podle našich představ, možná ještě hůř. Já jsem drahé kosmetické přípravky vyměnila za bylinky z naší zahrady už před několika lety a musím říct, že jsem spokojená.
Mastným vlasům schází lesk a pružnost
Pokud tě trápí mastné vlasy bez lesku, může ti pomoci i obyčejná kopřiva. Natrhej (aby ses nespálila, použij gumové rukavice nebo nůžky) hrst mladých lístků a čerstvé je spař vroucí vodou. Až bude voda vlažná, tak nálev přeceď a přidej 50 mililitrů octa. Nemusíš se bát, vlasy nebudou octem vůbec cítit. Hotovým nálevem přelij umyté vlasy. Aby kopřiva měla správný účinek, kúru opakuj každé dva až tři dny.
Pružnost tvým vlasům dodá lípa. Natrhej asi 50 gramů lipového květu (kvete v červnu, je ale možné použít také květ sušený) a spař litrem horké vody. Nechej 30 minut vyluhovat. Vlažným nálevem potom propláchni umyté vlasy. Po lípě budou i hezky vonět.
S akné si poradí jitrocel a heřmánek
Pokud máš mastnou pleť nebo akné, je pro tebe vhodný jitrocel. Nasbírej pár čerstvých mladých lístků jitrocele (nejvíce roste během dubna a května), zalij jednou deci vařící vody a nech asi půl hodiny vyluhovat. Pak sceď, pro větší účinek můžeš přidat ještě pár kapek lihu (stačí obyčejný rum). Hotovou jitrocelovou vodou každý večer potři odlíčenou pleť.
Na pupínky a záněty skvěle zabírá také heřmánek. Menším množstvím vroucí vodou spař asi 100 gramů heřmánkových květů, aby vznikla kašovitá hmota. Nechej 10 minut vychladnout a pak ji nanes na čistou pleť. Nechej působit asi 20 minut, potom smyj a pleť hydratuj jednoduchým krémem (například obyčejná Nivea).
Lípa je výborná i pro pleť. Z lipového květu udělej nálev: dvě lžíce sušeného lipového květu spař dvěma decilitry horké vody a nech 20 minut ustát. Potom sceď a nálevem omyj obličej.
Bylinky bohužel nejsou příliš vhodné pro alergiky. V tom případě si vždy třeba na zápěstí ověř, že ti výluh nezpůsobí kožní reakci. Pokud nemáš zahradu a nemůžeš si bylinky nasbírat ani v přírodě, tak si je můžeš koupit buď na internetu, nebo ve speciálních výkupnách a obchodech.
Text: Sahara