Trápí tě nafouklé břicho? Prozkoumej svůj jídelníček

Nafouklé břicho a nepříjemné křeče. Problémy s nadýmáním dovedou pořádně potrápit. Která jídla jsou ze všech nejproblematičtější a čeho se vyvarovat?

Čeká tě ples, rande nebo jiná společenská událost, na které chceš zazářit? Ačkoliv vynaložíš mnoho energie pro dokonalé sladění oblečení, perfektní účes i makeup, někdy se může stát, že tě jako naschvál přepadnou trávicí potíže. Nafouklé břicho v sexy přiléhavých šatech ti na kráse ani sebevědomí nepřidá, nemluvě o tlaku, křečích a usilovné snaze zkrotit nebezpečnou větrnou bouři, jež se právě začala hlásit o slovo.

Nafouklé břicho

Zní to možná legračně, ale ve skutečnosti to rozhodně veselé není. Proto bys měla myslet dopředu nejen v případě výběru svršků. Nadýmání mohou způsobovat dlouhodobé potíže s trávením, ale hlavně některé součásti jídelníčku. Na která látky obsažené v potravě si zvláště před významnými událostmi dávat velký pozor?

Prokletá rafinóza

Rafinóza je cukr obsažený v zelenině, například ve fazoli, zelí, brokolici, kapustě, a v obilných zrnech známý svými nadýmavými účinky na naši trávicí soustavu. Vůbec nejriskantnější je v tomto ohledu konzumovat tyto potraviny syrové. Pokud je předem tepelně upravíš, efekt nafouknutého břicha tím můžeš o něco snížit.

Mléčný cukr

Mléčný cukr, známý jako laktóza, umí pořádně prohnat. Někteří jedinci jsou na něj zvláště citliví a spoustu lidí dnes trápí i laktózová alergie. Mléčný cukr nalezneš nejen v mléce, ale prakticky ve všech mléčných výrobcích od jogurtů až po sýry. Pokud jsi vypozorovala, že ti tato látka nesvědčí, a přesto se mléčných výrobků nechceš vzdát, vsaď na kysané produkty. Kefíry a acidofilní mléka obsahují laktózy podstatně méně.

(Ne)vinné ovoce

Další z látek, které významně přispívají k nafouknutí břicha (nadýmání), je sorbitol – výtažek z glukózy, který obsahuje naprostá většina ovoce. Nejvíce jej nalezneš v třešních a hruškách. Sorbitol se však často používá jako zahušťovadlo nebo náhražka běžného cukru pro svou přirozeně sladkou chuť. Setkáš se s ním proto také v mnoha dietních potravinách, žvýkačkách a dalších výrobcích „bez cukru“.

Pozor na škrob

Brambory, kukuřice, rýže, chleba, nudle a další výrobky z mouky obsahují vysoký podíl škrobu. Tato látka se rozkládá až v tlustém střevě, což způsobuje nadměrnou produkci plynů a nafouklé břicho. Podobný prevít je pšenice. Trápí-li tě nafouknuté bříško hodně často, pokus se ve svém jídelníčku omezit množství moučných výrobků, anebo obyčejnou bílou mouku nahraď tmavou.

Luštěniny: známý prevít

Luštěniny, mezi které řadíme například fazoli, hrách, cizrnu a čočku, obsahují komplexní strukturu škrobů a bílkovin. Pro snížení nadýmacích účinků luštěniny před vařením alespoň na půl hodiny namoč ve studené vodě a dobře propláchni.

Sycené nápoje zasytí. Ale nejenom nafouknou břicho…

Bublinkové minerálky a limonády s obsahem oxidu uhličitého sice zaplní žaludek a my se po jídle budeme cítit sytí delší dobu, ale na druhou stranu způsobují plynatost.

Vlákninu s mírou

Vláknina je někdy nazývána kartáčem na střeva. Pro naše tělo je tato látka nezbytná, ovšem její větší množství může způsobit hotovou smršť. Pokud ses rozhodla začít užívat potravinové doplňky s vlákninou nebo přirozeně zvýšit podíl vlákniny ve své každodenní stravě, měla bys její množství zvyšovat pozvolna. Mnoho vlákniny najednou je pro organismus, který na ni není zvyklý, velký nápor a může znamenam obtíže s nafouknutým břichem.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

7 Comments
  1. článek je určitě užitečný, ale ještě by to chtělo jeden, kde by bylo napsáno co naopak jíst mám :-)

  2. Jíst se má všechno, ale s mírou :-) Před “významnou událostí” je dobré dát si bacha na takové ty nejrizikovější potraviny, ale vyloženě omezovat se není nutné. Pokud má někdo velké problémy s nadýmáním, měl by se zamyslet nad skladbou svého jídelníčku – zda třeba nejí až moc moučných jídel, otestovat, zda problémem není laktózová intolerance apod. Toto je spíš jakási nápověda, ne seznam zakázaných jídel :-))

  3. Já se s nadýmáním potýkám už od doby těhotenství,obtíže se zhoršily víc při kojení …paní doktorka mi poradila upravit jídelníček a tobolky Espumisan s tím,že jsou nenávykové,jedinné na trhu na tyto problémy,i cena je dobrá :o),působí jen ve střevech….dokonce jsem dávála kapičky Espumisan už od narození našemu Vojtíškovi,aby netrpěl na koliky…jsme rádi,že Espumisan je a skvěle funguje!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.