Masáž obličeje je nejstarším typem masáže na světě. Uvolňuje napětí, pleť krásně prokrví a zpevní – není divu, že se nadšené zákaznice do kosmetických studií za masážemi hrnou v davech. Za pečlivou obličejovou masáž však v salonu zaplatíš i několik set korun. Proč utrácet, když si ji můžeš provést doma?
Pokud chceš pro svoji pleť skutečně něco udělat a ne jen vyhazovat peníze za drahé kosmetické přípravky, pravidelně jí dopřej obličejovou masáž. Díky ní bude tvá pleť vypnutá, rozzářená a zpomalíš její stárnutí. Podpoříš správnou cirkulaci krve a pomůžeš pleti zbavit se toxických látek, které mohou způsobovat otoky, kruhy pod očima nebo třeba akné. Masáž zvládneš úplně sama – stačí jen znát správnou techniku.
Nejdůležitější zásady
Stoprocentní hygiena
Pokud by sis obličej začala třít špinavýma rukama a rozmazávat na něm zbytky make-upu, své pleti bys určitě neprospěla – roznesla by sis po obličeji bakterie a ucpala póry. Před masáží si proto pečlivě očisti obličej i krk, ruce umyj antibakteriálním mýdlem a osuš čistým ručníkem. Pozor, pokud máš pleť posetou akné, masáží by sis pupínky mohla rozšířit ještě dál. Masáž proto při těžších formách akné není vhodná.
Uvolni se, prosím
Aby měla masáž co největší účinek, je třeba, aby ses před ní pořádně odreagovala. Pomůže ti k tomu správná atmosféra. Najdi si klidnou místnost, kde tě nebude nikdo rušit, zhasni světlo a rozsviť pouze malou lampičku nebo zapal pár svíček. Výborná je také klidná relaxační hudba.
Mazat, či nemazat při masáži obličeje?
Pleť obličeje je mnohem mastnější než na jiných částech těla, proto není nutné, abys při masáži použila krém nebo olej. Přesto je však masáž s použitím jemného mazadla příjemnější, navíc tak své pleti můžeš dopřát opravdu komplexní péči. Postačí ti obyčejný hydratační krém či pleťové mléko, které běžně používáš. Seženeš však i speciální obličejové olejíčky s přísadami, které si můžeš vybrat podle typu pleti (například od české značky Saloos za 169 korun).
Tři základní techniky
1. Kroužení špičkami prstů
Spoj prsteníčky, prostředníčky a ukazováčky a přiměřeným tlakem jejich špičkami (bříšky horních článků) krouživě masíruj pleť místečko vedle místečka.
2. Kroužení polštářky prstů
Opět spoj prsteníčky, prostředníčky a ukazováčky, přilož je naplocho na pleť (aby ses kůže dotýkala bříšky alespoň horních dvou článků) a dělej s nimi malé kroužky nebo jimi po tvářích lehce přejížděj směrem od středu obličeje k uším.
3. Štípání
„Štipkáním“ kůže na tvářích palcem a prostředníčkem pleť krásně prokrvíš a rozzáříš. Štípání by nemělo být příliš bolestivé ani nepříjemné, pokus se vytvořit přiměřený tlak. Nikdy neštípej kůži kolem očí, tam je příliš tenká a citlivá.
Hlavní zásada: Pleť obličeje vždy masíruj od středu obličeje směrem ven (ke spánkům nebo uším).
Než se pustíš do masírování…
Při masáži podpoříš krevní i lymfatický oběh a kůži tak pomůžeš odplavit nahromaděné škodlivé látky. Aby se však dostaly ven z těla a neusadily se zpět, je důležité dodržovat pitný režim a nejlépe také před samotnou masáží promasírovat krční lymfatické uzliny.
Jak na to? Na obou rukou spoj prostředníček a ukazováček a vleže si nahmatej uzlinky při klíčních kostech – ucítíš je jako dva malé kulaté hrbolky těsně pod krkem, přibližně v úrovni ramen. Lehce na ně zatlač a chvíli je masíruj krouživými pohyby směrem k bradě. Poté promasíruj také uzliny pod spodní čelistí, které jsou také velmi snadno nahmatatelné, tentokrát však směrem od brady. Totéž můžeš zopakovat po masáži.
Základní masáž obličeje krok za krokem
Zahřívací „štípací kolo“
Technika: 3
Začni s prsty uprostřed kořene nosu a štípáním pomalu postupuj přes obočí směrem ven ze středu obličeje, přes spánky a skonči při spodní části uší. To samé na spodní čelisti: začni na špičce brady, postupuj přes hranu čelisti až ke spodní části uší.
Velké kruhy
Technika: 2
Na špičky prstů si nakapej trochu olejíčku (případně krému nebo mléka) a jemně je promni. Začni velkými kroužky. Prsty přilož na hranu dolní čelistí a pomalu, s přiměřeným tlakem jimi projeď po stranách nosu nahoru přes střed čela, kopíruj linii vlasů a přes spánky sjeď obloukem zpět k bradě. Toto kroužení opakuj alespoň třikrát.
Kroužení na lícních kostech
Technika: 1
Začni na líčkách a pomalým kroužením se posunuj po lícních kostech až na horní část spánků.
Kroužení pod lícními kostmi
Technika: 2
Začni na stranách nosu při nosních dírkách a krouživými pohyby postupuj po spodní hraně lícních kostí k uším.
Masáž vnitřní části očního okolí
Špičky prostředníčků přitlač k vnitřním koutkům očí a suň je směrem nahoru obloukem podél obočí ven k uším.
Kroužení po čele
Technika: 1
Začni nad kořenem nosu a krouživým pohybem prsty posunuj nahoru podél obličejové linie až dolů ke spánkům.
Klouzání po čele
Technika: 2
Začni přesně uprostřed čela a pomalu, plynulým tahem přejížděj směrem ven ke spánkům. Opakuj alespoň pětkrát.
Masáž hlavy
Promasíruj si celou hlavu. Všemi prsty jemně tři pokožku vlasů, jako by sis do kořínků vlasů pečlivě roztírala šampon. Začni v úrovni spánků, postupuj dolů za ušima až k týlu.
Tření tváří
Přilož si dlaně na tváře (prsty směřují nahoru a jejich špičky by měly končit těsně pod obočím), hrany dlaní (při malíčcích) by měly být přitisknuté při stranách nosu. Poté dlaně plynule táhni ven směrem k uším a snaž se tlačit především na vnitřní hranu dlaní tak, abys cítila nahrnující se kůži směrem ven ze středu obličeje.
Na závěr
Na konec několikrát zopakuj „Velké kruhy“ a zůstaň chvíli v klidu relaxovat, zhluboka dýchej. Poté z pleti otři přebytečný olej, který zbyl po masáži obličeje. Po zbytek dne se snaž více pít, nejlépe čistou vodu nebo neochucený bylinkový čaj.