Zákeřná celulitida: je možné se jí zbavit?

celulJednoho dne jsem z vlastní zvědavosti zadala do Googlu heslo celulitida a byla jsem víc než překvapená číslovkou 372 000 odkazů. Světe div se, celulitida je stále aktuálnějším tématem, a tenhle fakt je také hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla o ní psát. Myslím, že není na škody rozšířit pár informací, které Ti možná nebudou až tak známé.Celulitida není jen naší noční můrou, je to také závažné onemocnění. Věděla jsi to? Přestože je tento termín lékařsky více než nesprávný, celulitida je nemoc, jejíž zanedbání může mít za následek až komplikované otoky kůže a těžkou bolestivost.
Ale co to teda je a jak ji poznáš? Celulitidou se nazývá zvrásnění kůže a vznik hrbolků a dolíčků (jen tak mimochodem, většina kluků tyhle dolíčky má docela ráda:). Nejdříve se tahle bestie objeví na zadní straně stehen, kde ji ani nevidíš…pak se šíří jako nákaza přes bříško a paže a v extrémních případech může pokrývat i celé tělo! A ta největší nespravedlnost přírody – kluků se celulitida netýká!!! Ženy jsou k ní náchylné jak geneticky, tak evolučně. Celulitida je totiž nahromadění tuku pod pokožkou a tento tuk je zásobou energie při kojení nebo těhotenství. Ženy mají také jinou strukturu podkožní tkáně, proto se tento tuk také hůře odbourává.

Celulitida je hodně ošklivé slovo. Bohužel má i čtyři ještě ošklivější stadia:

1) Pomerančová kůže – tak tohle je ještě v pohodě, hrbolky se objeví jen při
„štípacím testu“ a tlaku na kůži.
2) Manekýnské stadium – nerovnosti kůže jsou viditelné i při napnutí svalů… no, co se dá dělat, stalo se.
3) Při třetím stupni jsou nerovnosti viditelné vždy.
4) Poslední stadium je nejhorší, jde o hrubé nerovnosti, komplikované otoky nebo bolestivost kůže

Asi nejhorší informaci ti sdělím teď – celulitidy se už nikdy zcela nezbavíš. Není to jen strašení doktorů, je to holý fakt. Za úspěch se může považovat, když se zmírní příznaky a zpomalí nebo zastaví se průběh. Jenže jak to vlastně vznikne?
Hlavní příčinou jsou především genetické dispozice, ale dále je to sedavé zaměstnání nebo studium, nedostatek pohybu, víc přijaté energie než vydané, užívání hormonální antikoncepce, kouření, těsné prádlo nebo jídlo plné nenasycených tuků. V podstatě je strašně těžké se jí vyhnout v případě, že máš pololetí na krku, maminku s dolíčky na zadku a ještě k tomu zálibu ve stahovacích kalhotách.

V příštím díle se dočteš jak o celulitidu „pečovat“, které krémy fungují a které ne a proč je nejlepším způsobem masáž.

Text: Kača M.
—–
28.1.2008

16 Comments
  1. No—celulitida…věděla jsem že jako je to ta “pomerančová kůže” a proč vzniká, ale že by to mohlo být i tak vážný onemocnění? To tedy ne…je užitečný to vědět :)

  2. zase holky na druhou stranu – jsou věci, které mají holky v životě lehčí…Žádná ranní (nebo nevhodná) erekce, neplešatíme tak často jako oni a hlavně, pokud vyděláváme míň peněz, nemusíme z toho mít deprese, jak mnozí dospělí chlapi mají :-) ale je fakt, že celulitida se jim, potvora jedna, vyhýbá jak čert kříži

  3. Já mám teda dojem, že holek okolo 13 až 15ti se celulitida zas až tolik netýká :-)
    Ale na druhou stranu je dobrý o ní něco vědět :-D

  4. Zas tak nevěřte, že kluků se celulitida týkat nemůže – jak má kluk nadváhu, taky má na zadku dolíčky. A 15tiletých holek se dnes celulitida taky týká. Dokonce i těch daleko mladších v tom smyslu, že včasná prevence je to jediné, jak proti celulitidě můžete bojovat…

  5. že se patnáctiletých celulitida netýká? No, tak to vás teda vyvedu z omylu…celulitida není omezená nebo nějak hraněná věkem, naopak. Pokud je nějaké dítě vychovávané televizí, počítačem a čokoládou, může mít celulitidu i v deseti – záleží to fakt na jíných faktorech než věku. Sestra je trenérkou aerobiku a má mladší holky (tak těch 13-16) a některé z nich už ji taky mají…
    a co se týče těch kluků, je to to samé… podle vědeckých studií k ní nemají genetické dispozice, ale v případě, že jen sedí na zadku, ládujou se sladkostím, uzeninami a podobně, tak se jim může taky vytvořit. U nich je ale ještě i ten problém, že neví co to je a jak proti tomu bojovat. Oni si krémy nebo masáže rozhodně nedopřávají :-)

  6. Wow, tak to jsem teda netušila. Já žila v domnění, že mi kosmeticý firmy vnucují přípravky proti celulitidě kvůli penězům . . . Tak jo, přesvědčily jste mě ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.