Zdravá strava, základ všeho

nektarinkaNestačí se pouze hýbat, ale je nutné i zdravě jíst. Platí totiž jednoduché pravidlo: příjem musí být stejný jako výdej. Takže pokud hodinu běháš někde venku nebo makáš v posilovně, potom přijdeš domů a lednička je o polovinu lehčí, než byla, je všechno špatně. Tvoje snaha byla úplně zbytečná.

Pozor! To ovšem neznamená, že bys měla držet nějaké diety nebo dokonce přestat jíst úplně. Postačí, když se budeš trochu ovládat a uvědomovat si, co právě strkáš do pusy. Jestli tedy chceš shodit ZDRAVĚ nějaké to kilo, čti dál.

Pro začátek se vrhneme na zdravou stravu. Vybrali jsme pár základních „ANO“ a „NE“ z jídel, které ti pomohou a usnadní udržet si pěknou postavu a nenaruší tvé zažívání.

Co opravdu „ANO“?

Drůbež – kuře, krůta
Při zdravé dietě potřebujeme přísun netučných bílkovin. Nejez tedy opečenou kůžičku z pečeného kuřete, protože je v ní spousta tuku (drůbež průměrně 100 g 518 kJ). Nahraď ji raději přírodně osmaženým řízkem na pánvičce.

Losos, tuňák, treska
– obsahují tuky omega 3, které chrání srdce a cévy. Přestože jsou tučnější, pomáhají hubnout (100 g lososa 850 kJ).

Ředkvičky, brokolice, rajčata
Měla bys sníst pět zeleninových jídel za den – dělej si saláty nebo zeleninu namáčej do jogurtu (100 g ředkviček 85 kJ, 100 g brokolice 135 kJ, 100 g rajčat 100 kJ)

Celozrnný chléb
Pokud jde o energetickou vydatnost, předčí celozrnné pečivo rohlíky, housky i bagety. Obsahuje zdravou vlákninu a vitamíny (100 g chleba 1050 kJ). Pokud tedy chceš být o kilo lehčí, odhodlej se a vymaž ze své stravy světlé pečivo.

Citrusy, jahody, kiwi
Vitamin C pomáhá při hubnutí, posiluje imunitu a je důležitý pro pěknou pleť. Doporučují se dvě ovocná jídla denně (150 g pomeranče 300 kJ).

Co vážně „NE“?

Hranolky
Hlavní nevýhodou je, že jsou nasáklé ne právě nejzdravějším tukem. Lepší je upéct si je v troubě bez tuku, když už se jim nemůžeš ubránit (100 g smažených hranolků 1500 kJ).

Tvrdé sýry
Je v nich spousta bílkovin a vápníku, ale také hodně tuku. Nahraď je raději taveným sýrem nebo sýrem cottage (přírodní sýr, někdy také „chalupářský“). Pro zajímavost: 100 g cottage 400 kJ, 100 g ementálu 1622 kJ! To je celkem dost velký rozdíl.

Knedlíky
Nejsou o nic horší, ale ani lepší než bílé pečivo. Dají se nahradit těstovinami nebo bramborovými knedlíky. Ke svíčkové si ale jeden přece jen dopřej (porce 160 g 1620 kJ).

Uzeniny, salám, párky
Nehodí se do zdravé diety ani pro zdravý život, protože jsou plné tuku a různých nezdravých přísad. Chápeme však, že bez nich se to nedá vydržet. Ovšem lépe bys udělala, kdyby sis místo nich dala “luxusního” lososa (100 g párků 1214 kJ).

Bílé pečivo, sladkosti, koblihy
Obsahují jen prázdné kalorie a navíc budeš mít po nich brzy hlad. Nejhorší je kombinace s tukem a cukrem (houska 610 kJ, kobliha kus 540 kJ, lžička Nutely 187 kJ, tatranka 208 kJ).

Text: Janča L.
——
7.3.2008

15 Comments
 1. Zajímavej článek, určitě je důležitý jíst zdravě a nemá cenu se cpát nezdravostma a pak se honit v tělocvičně, aby to nebylo vidět. Zdravé jídlo je dobré a je zajímavý objevovat různé novinky a experimentovat s biovýrobky ;). Jen taková poznámka, tavený sýr bych nedoporučovala:
  Až 80 % lidí jí tavené sýry alespoň jednou týdně, přičemž nejčastěji si je mažeme na pečivo s další pomazánkou nebo dokonce máslem, což je kvůli vysokému obsahu tuků a cholesterolu vysoce nebezpečná kombinace pro naše srdce. Lidé holdují taveným sýrům v domnění, že jsou bohatým zdrojem vápníku, často nás však zásobují spíše tuky, solí a fosforem. Využijeme-li ke snídani občas vícezrnný chléb, který tence potřeme taveným sýrem s nízkým obsahem tuku a poklademe ho plátky zeleniny, proč ne.
  ale to je jen detail.. dík moc za super články, ahooji :o)

 2. mno dobrý článek, ale teda s prominutím nic extra. ty rady a tak, to je pořád stejné, co máme jíst a co radši ne. takže nic nového jsem se teda nedozvěděla …..

 3. když já mám třeba tak strašně ráda sladkosti .-D,jako snažím se jíst zdravě ale moc se mi
  to nedaří,jediný co dodržuju hodně je asi pravidelně ovoce,zelenina

 4. To s tvrdým sýrem je blbost. Měkké sýry obsahují mnohem víc tuku, než tvrdé. Vězměte si třeba takové apettito a Eidam. Zatímco apettito má cca 45% tuku, eidam má 30%…(Záleží ovšem na tom, jaký si koupíte…) Nebo takové mascarpone. To má rovnou 80% tuku…takže se sýry to pravda není! Jezte radši tvré než měkké!!!

 5. Střídmě a zdravě jíst je lepší než doplňky stravy, těch jsou dneska mraky. Taky se dnes nabízí lehčí enzymterapie např. s curenzymem. Je nutné nenechat se zmást vším dohromady. Enzymy mi osobně připadají jako snesitelná forma podpory zdraví.

Leave a Reply

Your email address will not be published.