Zdravé hubnutí

Každé hubnutí začíná v hlavě. Přemýšlíme o jídle, o naší váze a opět o jídle. Pokud se skutečně rozhodneš, že chceš zhubnout, a že se vzdáš současného životního stylu, jsi na dobré cestě. Pro hubnutí je ale důležitá motivace. Jak moc chceš zhubnout a jak moc věříš, že to dokážeš? Věřit je důležité, jde ale ruku v ruce s trpělivostí.

 

Nejzdravější je müsli vyrobené doma
Nejzdravější je müsli vyrobené doma

Zapomeň na slovo dieta. Mnohdy si pod pojmem dieta představíme úmornou hladovku, což ale dieta není. Je důležité si sestavit jídelníček tak, abys jedla pravidelně – to znamená pětkrát denně. Spousta lidí říká, že během diety bys na sebe měla být hodná – nevyčítej si malé prohřešky a neber je jako selhání, nejsme roboti. Důležité je dělat menší kroky a radovat se z maličkostí, nic nejde hned.

Vše si zaznamenávej

Odborníci radí, že si můžeme vést dietní jídelníček. Znamená to, že si budeš psát všechno, co sníš – a také v kolik hodin a kde budeš jíst. Nezapomeň započítat pitný režim a samozřejmě alkohol. Nezapomeň také na nejdůležitější jídlo dne. Pokud si ale myslíš, že müsli je zdravou snídaní, jsi na omylu. Pokud jsi zvyklá je snídat, kup si müsli nepražené, anebo si vyrob vlastní. Stejnou glykemickou hodnotu jako miska cereálií má krůtí šunka s houskou a cherry rajčátka, je-li to tedy pro tebe příjemnější než suché müsli, neboj se udělat změnu. Když budeš snídat a pravidelně dopoledne i svačit, zamezíš večerním náletům na ledničku.

Výběr diet je široký

Existuje mnoho druhů diet, Dukanova dieta, změna životního stylu, pětková dieta, a spousta dalších. Důležité ale je, aby dieta byla prospěšná pro tvé tělo a mysl, aby ses po dosažení cíle cítila dobře.

Dukanova dieta je velmi oblíbená. Kniha, ve které ji popisuje Pierre Dukan, se stala bestsellerem. Tuto dietu si oblíbily hlavně ženy, které se nechtějí mučit v posilovně a nechtějí hladovět. Nedrž ale tuto dietu příliš dlouho, je docela kontroverzní. Váha klesne díky tomu, že budeš jíst hlavně bílkoviny – libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky. Dieta má čtyři fáze – první fáze je tzv. útočná, kdy jíš zmíněné bílkoviny. Trvá až 10 dní. Druhá fáze, tzv. proplouvací znamená, že střídáš bílkovinnou stravu se stravou zeleninovou. Třetí fází je fáze upevňovací – tady už si můžeš dopřát něco víc – ovoce, celozrnné pečivo, apod., ale pouze dopoledne. Poslední je stabilizační fáze – povoleno je všechno, má ale jedno pravidlo – jednou týdně si dopřej bílkovinný den.
O změně životního stylu jsme na Slečně už mnohokrát psali . Změny budou vidět později, je to běh na dlouhou trať. Má tři zásady: potřebné množství živin, kilojouly (množství by mělo být stejné, jako to, které vydáš) a objem stravy, který zaplní žaludek.
Pětková dieta je považována doslova za „trhák“ mezi dietami. Číslo pět ji doprovází v každém kroku – jez malé porce pětkrát denně, pět ingrediencí – bílkoviny, zdravé tuky, vláknina, nekalorické nápoje a sacharidy. To znamená, že můžeš jíst celozrnné pečivo, jogurty, ovoce, zeleninu, dietní maso, zdravé přílohy (hnědou rýži, kuskus, jáhly, bulgur, apod.). Za den bys ale neměla překročit hodnotu 1500 kcal. Do pilířů pětifaktorové diety patří také dvacet pět minut cvičení denně – zvol cokoliv – fitness centrum, plavání, jógu, body balance, badminton, švihadlo, zumbu… Fantazii se meze nekladou, důležité je, aby tě cvičení bavilo a nedělala jsi ho s nechutí. Dieta trvá pět týdnů – výsledkem bude pevnější tělo, zvýšená kondice, budeš štíhlejší, spokojenější a budeš žít zdravěji. A co je nejpřekvapivější? Jednou týdně si můžeš dopřát, co budeš chtít. Odměníš se, a to je důležité hlavně pro psychiku. V ten den se odreaguješ a uvolníš, přísný režim je stresující. Pětková dieta není ani tak dieta, ale spíše životní styl.

Inspiraci ale můžeš čerpat ze zkušenosti známých a kamarádek, informace najdeš i na internetu třeba (například článek zde na stránkách sjidelnicek.cz, v knihovně, můžeš navštívit také nutričního terapeuta, možností je spousta. Důležité je mít v hlavě a setrvat.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.