Jsem krásná, mladá a zdravá, říká si většina z nás. Pokud nás nic vyloženě nebolí, máme obvykle mnohem zajímavější plány na trávení volného času, než je vysedávání v čekárnách u lékařů společně s desítkami důchodců “jen tak pro jistotu”. Prevenci bychom přesto neměly zanedbávat.
Třiadvacetiletá Hanka má za sebou třetí chemoterapii. Vždy jsem si ji pamatovala jako hezkou blondýnku, která se snad ani neumí tvářit jinak než s úsměvem od ucha k uchu. Poté, co jsme šly každá studovat do jiného města, jsme se dlouho neviděly, a teď přede mnou stála celá pohublá s nateklými tvářemi a doslova průhlednou kůži. Vyděsilo mě to a najednou mi došlo, že zdraví není taková samozřejmost, jak jsem si doposud myslela. Dokonce ani když je vám kolem dvacítky.
“Asi před dvěma lety jsem si při sportu trochu rozškrábla mateřské znaménko na pravém boku, ale nevěnovala jsem tomu pozornost. Udělal se mi na něm stroupek, který po pár dnech sám odpadl, a já už bych si ani nevzpomněla, že s ním něco bylo,” začala s vyprávěním Hanka. “Jenže po nějakém čase jsem si všimla, že začalo jakoby růst, udělal se na něm malý růžový hrbolek, který se docela rychle zdvojnásobil. Ukázala jsem ho mámě a ta mi poradila, ať si s tím raději někam zajdu, že za to přece nic nedám,” vzpomíná na poslední klidné chvíle svého dosavadního života.
Lékařka Hance znaménko prohlédla a rovnou jí vynadala, že k ní nepřišla hned po incidentu. “Řekla mi, že rozškrábnuté znaménko musí pro jistotu pryč a tvářila se při tom strašně vážně. Já jsem to až tak vážně nebrala, nevěděla jsem, co by se mi mohlo stát,” krčí rameny Hanka. Na chirurgii jí znaménko vyřízli a poslali do laboratoře. Výsledky testů Hanku a její rodinu šokovaly – v odebrané tkáni lékaři našli rozvíjející se melanom. Bylo nutné co nejdříve zahájit léčbu, aby se nemoc nemohla rozšířit dál do těla.
“Vůbec jsem si to nemohla připustit. Nevím, jestli nemoc způsobilo opravdu rozškrábnutí znaménka, neustále ale musím přemýšlet nad tím, že kdybych si jej nerozškrábla, mohla jsem v něm ten zárodek rakoviny nosit ještě teď a vůbec bych o tom nevěděla,” svěřila se Hanka, která dnes lituje, že si znaménka nenechala prohlédnout mnohem dřív. “Celou svoji rodinu jsem přemluvila, aby si na to vyšetření zašli. Všichni jsou v pořádku a podle toho, co říkají lékaři, já budu snad za pár měsíců taky fit. Modlím se ale, abych to celé nemusela zažít znovu. Vím, že odteď se ke svému tělu budu chovat úplně jinak. Ne jako dřív, kdy jsem se třeba dva roky přemlouvala zajít si k zubaři nebo se objednat na preventivku na gynekologii,” pokusila se o úsměv.
Co oči nevidí
Jak poznáš, že se znaménkem není něco v pořádku? Riziková znaménka mají obvykle asymetrický tvar, mohou být nejednotné barvy či být ohraničená například červeně. Varováním by mělo být, i pokud znaménko začne měnit svoji barvu, tvar, velikost. Nejvíce nebezpečná jsou podle lékařů znaménka, která mají na průměr víc než šest milimetrů. Ne vždy si však změn znaménka všimneme, zvlášť pokud je například na zádech.
Na kontrolu znamének se můžeš objednat ke kožnímu lékaři nebo na specializovanou dermatologickou kliniku. Nebo můžeš využít každoroční akce Dny melanomu, kdy ve větších městech na náměstí bývá umístěn stan, kde si znaménka můžeš nechat prohlédnout odborníky zcela zdarma a bez nutnosti objednávání. Jen si musíš vystát frontu.
Podobnou příležitost budeš mít, pokud navštívíš veletrh kosmetiky Interbeauty v Praze. Kromě spousty zkrášlovacích procedur si tam budeš moct nechat zdarma vyšetřit znaménka dematoskopem, prohlédnout prsa ultrazvukem, navštívit centrum zdravých vlasů, kde odborníci dovedou odhalit příčiny jejich vypadávání, nebo si nechat změřit složení těla přístrojem Bodystat, který znáš například z pořadu Jste to, co jíte. Veletrh se uskuteční ve dnech 7. a 8. září 2012 v Průmyslovém paláci v Praze-Holešovicích.