Znáš rizika opalování v zimě na horách?

Sluníčko na horách svítí možná ještě více než v létě a ty odkládáš zimní bundu, protože ti je paradoxně horko. Mohlo by se zdát, že v zimě ti žádný sluneční úraz nehrozí… ale pozor! Také před zimními paprsky je potřeba se chránit.

Ani v mrazech nepodceňuj sluneční paprsky

Horské sluníčko je velmi zrádné právě proto, že všude kolem je bělostný sníh. Ten paprsky odráží podobně jako voda při koupání uprostřed parného léta. I na horách se můžeš snadno spálit!

Slunci blíž

Proč je horské slunce tolik nebezpečné? Jak známo, černá barva světlo pohlcuje a bílá naopak odráží. To platí i u sněhu. Sluneční paprsky na zasněžených horách jsou tedy agresivnější. Další důvod jsou naše zažité představy o tom, že opalovací krém patří na pláž nebo k bazénu. Jelikož je všude kolem zima, nedochází nám, že i horské slunce opaluje. Dokonce daleko více, než letní sluníčko.

Na horách jsme navíc k slunci mnohem blíž. Zní to možná banálně, ale je dobré si uvědomit, že za každých tisíc metrů je záření silnější a škodlivější skoro o 15 procent. To je překvapení, co? Posledním důvodem je vítr, který nejenže vysušuje pokožku, takže je citlivější, ale také nás ochlazuje, a tím nám dává mylný pocit, že sluce na nás tolik nesvítí. A nakonec ještě všeobecně známá věc: v létě tolik diskutovaná ozonová vrstva a její trhliny nemizí ani na zimu. Jen se o nich v zimě tolik nemluví.

A co z toho vyplývá? Až se po dopoledním sjezdování budeme chtít natáhnout na léhatka a opalovat se, měli bychom svoji pokožku účinně chránit.

Jak se chránit před sluncem v zimě

Nejvíce zasažená jsou místa obličeje – to jediné nám většinou kouká. Nejdřív se spálí nos a pak uši a tváře pod očima. Tyto místa bychom měli chránit nejvíce. Buď si pořiď kuklu na celý obličej nebo se na horách opaluj jen pod slunečníky. V každém případě se opravdu důkladně namaž opalovacím krémem. Používej co nejvyšší faktory, a to i na rty, které vlivem větru rychle praskají.

Pokud se ti stane, že se přeci jen spálíš, nenechej zarudlý obličej bez péče. Nejlepším pomocníkem je Panthenol, který pravidelně natírej na postižená místa. Prodává se jako mast, sprej i pěna. Aby se kůže správně zregenerovala, musíš se o ni starat pravidelně a doléčit ji. Do konce horské dovolené si vážně pořiď kuklu a co nejvíce omez pobyt na přímém slunci. Následky nedoléčených spálenin mohou být velmi vážné. A to nemyslím jen kosmetické vady. Nejen v létě, ale i v zimě hrozí riziko vzniku rakoviny kůže. Takže ochrana se opravdu vyplatí celoročně.

Velmi důležité je chránit i oči. Nezapomeň si nasadit sluneční brýle s UV filtrem, které zvlášť na sněhu oči opravdu chrání.

Sbalit kufry a vyrazit

Až se budeš za pár týdnů balit na hory, přibal si opalovací krém, Panthenol a nějaký ten šátek, aby ses zmíněným nepříjemnostem vyhnula. Spálit se hned druhý den a zbytek dovolené prosedět mezi stoly v bufetu u svahu určitě nemáš v plánu. Pokud dodržíš veškeré zásady zimního opalování, vrátíš se domů příjemně vysportovaná a s obličejem jako od moře.

Rada na závěr: Jen tak pro jistotu připomínám, že i když jsou sluneční brýle i na horách potřebné, dávej při opalování pozor. Právě díky rychlejšímu opálení můžeš mít i rychleji bílé kruhy.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.