Chci na vysokou školu! Jak se nejlépe připravit?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-adely-h/” color=”yellow”]BLOG ADÉLY H.[/button]
Je to tady. Čeká tě maturita a ty ses rozhodla, že půjdeš na vysokou školu. Nebo naopak už jsi nějaký ten pátek bez školy, ale ráda by sis doplnila vzdělání? Studium je jedna z nejlepších zkušeností do života, na vysoké škole se naučíš nejen novým znalostem, práci s informacemi a jejich zpracování, ale také samostatnosti a disciplíně.

 

Příprava na VŠ
Maturitou to nekončí. Je třeba připravit se na přijímačky!

Pokud nemáš jistotu v nějaké vysoké škole, která bere bez přijímacích zkoušek nebo podle průměru, měla by ses pustit do přípravy, abys zvýšila své šance u přijímacího řízení.

Kam se hlásím?

Přihlášky na vysoké školy máš zřejmě už podané. Jsou i školy, které přijímají přihlášky až do září. U tvého oboru si dobře zjisti, jakou formou probíhají testy, zda jen písemně, ústně, co vše je k nim potřeba. Pokud se hlásíš na technický obor, zřejmě se tvá příprava bude orientovat na matematiku, fyziku apod. Ale pokud je tvou volbou humanitní obor, přijímací zkoušky mohou být těžší v tom, že nikdy nevíš, co tě v nich čeká.

Testy, testy, testy

Každý obor, který má přijímací zkoušky písemnou formou, by měl mít na svých internetových stránkách vzorové testy. Na ně se určitě podívej, abys věděla, jak přibližně budou vypadat. Nesázej ale na to, že otázky budou třeba stejné. Znáš někoho, kdo studuje tvůj vysněný obor? Neboj se ho kontaktovat, aby ti poradil a případně řekl, co bylo v testech minulých. Další skvělou možností je investice do testových knížek, které obsahují otázky i s odpověďmi. Díky nim se dozvíš mnoho informací, a navíc většinou bývají poskládané z otázek, které se již v přijímacím řízení objevily. Pokud se hlásíš na medicínu, můžeš si zakoupit seznam otázek, které si musíš sama vypracovat. Práci navíc ti vynahradí záruka, že se některé z otázek v přijímacím řízení objeví.

Čti!

Ano, především, pokud tě čekají ústní přijímací zkoušky. Tam předkládáš seznam literatury a na základě toho dostáváš otázky k tématu. Nedoporučuju psát tam i knihy, které jsi nečetla. Ne vždy je dlouhý seznam rozhodující. Já se například dostala na svůj obor, přestože jsem měla na seznamu jen čtyři díla. Na internetových stránkách si najdi, jaká literatura je doporučena a jak by ses v ní měla orientovat.

Sleduj média

Humanitní obory, především ty na Univerzitě Karlově, si libují v otázkách o aktuálním dění. Potřebují vědět, jaký máš přehled v tématech jako politika, mezinárodní vztahy, kultura, média, různá výročí. Mohla by ses pak divit, co se může v testu objevit. A navíc, tato tématika se ti nevyhne ani u pohovoru. Takže čti noviny, kulturní magazíny a sleduj zprávy, vyplatí se to!

Čti také: Strach z maturity: jak ho překonat a nezbláznit se?

Přípravné kurzy

Možná, že sama již nějaký navštěvuješ. Bohužel ne každý říká, že mu kurz k něčemu byl. Mně osobně před rokem pomohl. Není to ale jen o tom, že budeš sedávat ve vyučovací místnosti. Ber to jako průřez toho, čemu se musíš doma věnovat, co se máš naučit… Vyučující ti sám do hlavy nic nenarve.

Máš charisma?

Pokud tě čeká ústní pohovor, měla by sis dávat pozor, abys působila charismaticky. Určitě víc zaujme člověk, který je komunikativní, vnímavý a usměvavý, než někdo, kdo kouká do země a bojí se jakéhokoliv kontaktu. Pokud si myslíš, že by to mohl být tvůj případ, trénuj si komunikaci například před rodiči, profesory nebo kamarády.

I když bude tvá příprava poctivá, vždy měj na paměti, že zde hraje velkou roli štěstí. Přesto své šance můžeš zvýšit a být o krok napřed než ostatní…

Takže slečny, držím vám palce!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.