Přichystej se včas na vysokou školu

Úspěšně jsi dokončila první popoletí závěrečného ročníku střední. Za chvíli tě čeká maturita, která má být tvou „vstupenkou“ na vysokou školu. Než se ale na “vejšku” dostaneš, čeká tě ještě spousta obíhání a nutného papírování. Nejsi si jistá, od kterého konce začít? Mrkni se, co bys rozhodně neměla zapomenout zařídit.

Jak překonat strach z přijímaček? Zjisti si o nich co nejvíc

Tip Slečny: Pro začátek si přečti, jak úspěšně zvládnout maturitní ročník a nechej se inspirovat radami, jak zvolit správné povolání.

Vyber si školu podle svého gusta

Není nejdůležitější to, jaký obor jsi studovala doposud, ale spíše to, k čemu tě to nejvíce přitahuje teď. Nevadí, že jsi navštěvovala obchodku a teď bys třeba ráda na architekturu nebo pedagogickou fakultu. Má to jen jednu nevýhodu – přijímačky pro tebe budou náročnější, jelikož ve víru maturitních příprav si samostudiem budeš muset osvojit minimálně také základy svého vysněného oboru, bez kterých by ses přes přijímačky neprokousala. Nevyplácí se ani snít o nereálném – pokud chceš ze střední školy pro švadlenky jít studovat biologii, musí ti být jasné, že příprava na zkoušky rozhodně není jen záležitostí zběžného prolistování učebnice přírodopisu ze základky. Jestli ale máš o jiný obor skutečný zájem, jdi do toho, minimálně za zkoušku to stojí.

Vždy je dobré nechat si nějaká “zadní vrátka“. Pokud nemáš jistotu, že tě na jedné vybrané škole přijmou, podej si přihlášky na více škol (klidně i odlišného zaměření) a v závěru, podle toho, kde tě vybrali, se rozhodni, kam tě to nejvíce táhne. Rozhodně popřemýšlej i nad tím, jestli chceš raději na placenou, nebo státní vysokou školu. V podmínkách přijetí si nezapomeň zjistit, zda se za přijímačky něco platí, což je dnes zcela běžné, a kolik.

Tip Slečny: Potřebuješ k přijetí podstoupit Národní srovnávací zkoušky? Prostuduj si informace o nich na www.scio.cz. Dozvíš se tam také, které školy výsledek NSS zohledňují nebo dokonce vyžadují.

Vyplnění přihlášky

Pokud sis už vytipovala pár škol, je nutné jim zaslat správně vyplněnou přihlášku. Čekat tě bude nejspíše vyplňování elektronické i klasické papírové. Na vyplnění si vezmi svá vysvědčení za celé roky studia, se kterými budeš pracovat. Nejdříve si vyplň elektronickou přihlášku. Zaměř se na údaje, které jsou povinné (s ostatními si lámat hlavu nemusíš), protože bez nich by tvá přihláška nebyla platná. Klidně si vše několikrát přečti, abys měla jistotu, že to máš správně. Pokud tápeš a nevíš si rady, není na škodu brnknout na studijní oddělení vybraných škol a poptat se. Po vyplnění elektronické přihlášky si jí můžeš rovnou vytisknout.

Snad každá škola má požadavky v přijímacím řízení jinak, proto si důkladně pročti podmínky přijetí. Na závěr tě bude čekat doplnění všech známek a z nich nakonec vypočíst i průměr. Do kolonek, určených pro tři roky, vyplň průměr za druhá pololetí a za poslední rok pouze první. Přihlášku si nech potvrdit ve škole a pak jí rozešli na vysoké školy. Po maturitě tě bude čekat i ověření maturitního vysvědčení.

Věděla jsi, že…? Některým školám nestačí pouze seznam známek potvrzených tvojí školou, některé vyžadují dokonce kopie vysvědčení ověřené notářem. Potvrdit si je můžeš nechat i na matrice vašeho obecního či městského úřadu. Vždy si proto dobře zjisti, jestli škola notářské ověření nevyžaduje. Pokud bys poslala jen seznam známek, tvoje přihláška by byla neplatná.

Jak zvládnout přijímačky?

Skoro každá fakulta má své ukázkové testy, které budou podobné s těmi, které budeš psát naostro. Navíc se můžeš kouknout i na www.kampomaturite.cz, kde nalezneš vše dopodrobna včetně přijímacích testů on-line. Není důležité se jen poctivě připravit, ale také vědět, co tě na přijímačkách bude čekat. Jen tak tě u zkoušek nic nezaskočí a vyhneš se stresům z toho, že nevíš, do čeho jdeš.

Tip Slečny: Máš nějakého známého nebo známou, kteří studují tu samou školu, na kterou se chystáš? Požádej je o info a klidně i pomoc s přípravou na zkoušky. Bude to pro tebe snadnější, než kdyby ses připravovala sama. Pokud nikoho takového nemáš, projeď si alespoň informace v internetových diskusích, nebo zkus požádat o vstup do třídy letošních prváků na Spolužácích.

Poplatek, který tě nemine

Bez poplatku za přijímací řízení by tě na vysokou bohužel nevzali. Částku, která je obvykle od 500 do 600 korun, musíš včas uhradit, jinak by byli tvé přihlášky neplatné. Částky i termín zaslání přihlášek a penízků jsou velmi rozdílné. Proto  si detailně pročti podmínky přijetí a pokud je ti něco nejasné, kontaktuj studijní oddělení příslušné fakulty.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.