Nakrm mozek

[button link=”https://slecna.info/tag/klarin-blog/” color=”green”]KLÁŘIN BLOG[/button]

KLÁŘIN BLOG – Čeká tě důležitá prezentace, maturita, zkouška, pohovor či nějaká jiná psychicky zátěžová situace? Pak je tento článek právě pro tebe. Poradí ti, jak správně mozek „krmit“, když je to nejvíc nutné.

studentkaJak víme, mozek je nejdůležitější orgán v našem těle. Pro svůj správný chod spotřebuje zhruba 20 % veškeré energie, kterou dodáme organismu, i přesto, že představuje pouhé 2 % naší hmotnosti. Pro mozek je důležitá nejen energie z glukózy, ale také bílkoviny, kvalitní tuky a jiné látky. Co je tedy dobré jíst a pít, aby náš mozek ze sebe vydal maximum?

Voda

Pít hodně tekutin je zdravé pro celý organismus, a zvláště pak pro mozek. Řidší krev, kterou dostatečné pití způsobuje, rychleji dostává krev do mozku, kde okysličuje šedé mozkové buňky. Ty mají vliv na duševní i fyzickou činnost.

Čaje

Pokud pijete hodně kávy, snažte se ji protentokrát omezit nebo nahradit například Carem, v lepším případě si dejte čaj. Zelený, bílý, či černý čaj vysoce chrání mozek tím, že blokuje enzym, který podporuje ztrátu a ubývání naší paměti. Je prokázáno, že pozitivní účinky ¼ litru zeleného čaje setrvají týden, bílého 3-4 dny a černého jeden den. Je vhodné zkombinovat zelený čaj s ženšenem.

Avokádo

Plody avokáda pomáhají zvyšovat náš postřeh a navíc mají uklidňující účinky. Je to způsobeno obsahem vitamínů B1 a B6, které způsobují pružnost a hlavně propustnost membrány nervových buněk. Navíc plody avokáda mozku poskytují bílkoviny, které fungují jako stavební materiál pro nervová vlákna.

Jablka

Jablka podporují imunitní systém celého těla. Obsahují látku se silnými protizánětlivými účinky, která chrání mozkové buňky a udržuje tak mozek mladý. Nejvhodnější jsou červená jablka.

Banány

Banány působí proti chmurné náladě. Obsahují totiž nejen hořčík, ale také aminokyselinu tryptofan, která se přeměňuje na serotonin, tzv. „hormon štěstí“. Tento hormon nám dodává především slunce, proto je dobré se v zimních dnech stravovat banány.

Ovesné vločky

Ovesné vločky obsahují omega-3 mastné kyseliny, které podporují učení. K tomu obsahují velké množství hořčíku a jiných minerálů, které nás chrání před stresem.

Celozrnné pečivo

Obsahuje komplexní sacharidy, ze kterých se cukr uvolňuje do krve pozvolna a nezpůsobuje výkyvy jako u snězení sladkostí. Mozek je tak „naprogramovaný“ na trvalejší výkon.

Čti také: Energie pro mozek: využívej plně svých schopností

Sója

Obsahuje velké množství lecitinu – hlavní složku buněčných membrán, která podporuje regeneraci nervových buněk a zjednodušuje přenos informaci mezi buňkami.

Ořechy

Obsahují vitamín B, ze kterého vzniká acetylcholin, který je důležitým přenašečem nervovým vzruchů. Mozek se tak dokáže daleko lépe soustředit. Ořechy je vhodné jíst i v době, kdy jsi po úraze hlavy, bystří totiž prokazatelně paměť a také myšlení.

Ryby

Losos, tuňák i sleď obsahují omega-3 mastné kyseliny, stejně jako ovesné vločky. Podporují tedy učení, přenos informací a paměť.

A jaké jsou tvoje tipy?

Autorka: Klára

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.