Energie pro mozek: Využívej plně svých schopností

Máš pocit, že tě během dne přemáhá únava více, než by sis přála? Učila by ses ráda déle, ale hlava už to nebere? Stává se ti častěji, že si spleteš slovo, nebo si nemůžeš vybavit věci už známé? Anebo naopak, je všechno v pořádku, ale ráda bys byla přece jen o kousek výkonnější, aby ses dostala na svou vysněnou vysokou? Málokdo z nás využívá zcela své skutečné možnosti. Příčin je mnoho a v kostce je shrnuje následující článek.

Co potřebuje mozek ke svému plnému výkonu?

V článku Bez snídaně ani ránu se dočteš, jak moc může tvoji psychickou výkonnost snížit mírná dehydratace a vynechávání prvního jídla dne. Totéž platí o nepravidelnosti a nedostatečném příjmu stravy během dne. Mozkové buňky potřebují ke svým činnostem cukr.

Cílem je udržet dlouhodobě stabilní hladinu cukru. Kobliha, sušenky a limonáda, ale nejsou nejlepší volbou. Takové kombinace vyženou hladinu krevního cukru rychle nahoru, aby ji tělo vzápětí rychle snížilo na úroveň nižší než předtím. A výsledek? Vyčerpanost, unavenost a pokles soustředění.

Daleko vhodnější jsou celozrnné pečivo, jiné celozrnné produkty a také luštěniny, vše můžeš doplnit ovocem nebo zeleninou. Cukry v těchto potravinách obsažené se uvolňují pozvolna a po delší dobu a zajistí ti rovnoměrnější a dlouhodobější přísun cukru – energie, takže nebudeš mít potíže s koncentrací a únavou.

Pro celý proces správného fungování a učení potřebuje mozek řadu látek, jsou to vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, mnoho minerálních látek, a také bílkoviny a tuky. Proto, chceš-li využít plně svoje možnosti, netrap se hlady a zajisti si pravidelný příjem kvalitní a vyvážené stravy, která je nutná pro správné fungování tvého těla a jeho vysokou výkonnost.

Dopřávej si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu

Pohyb zlepšuje naši duševní výkonnost. Tento fakt byl potvrzen následujícím experimentem. Vědci testovali tři skupiny osob, které nebyly fyzicky v dobré formě, a zkoumali vliv cvičení na jejich výkon. První skupina měla za úkol chodit na procházky. Druhá cvičila s činkami. Osoby ve třetí skupině necvičily, tak jako i dříve před testováním. Jak tipuješ, že test dopadl? Z osmi testů, které zkoumaly duševní schopnosti, dopadla nejlépe skupina, která chodila na procházky, cvičící s činkami zlepšili skóre jen mírně a výsledky skupiny třetí se nezlepšily.

Věděla jsi, že…? Už v roce 1981 bylo výzkumem prokázáno, že cvičení zpomaluje nebo zastavuje řadu nepříznivých změn, které souvisí se stárnutím.

Kvalitní spánek – vstávej moudřejší a šikovnější

Při učení je třeba mít klid. Ideální teplota pro učení se uvádí mezi 17 až 19 °C. Ve spánku se mozek zbavuje nadbytečných informací. Bylo prokázáno, že spánek a sny posilují paměť a pomohou lépe zakotvit učivo. Z toho důvodu je lépe, když půjdeš před zkouškou spát, než aby ses celou noc učila. Provedené výzkumy ukázaly, že pokud se učíš během dne, a hned poté budeš dělat něco jiného, zapamatuješ si ze všeho přibližně 10 procent. Pokud se budeš učit večer a pak půjdeš spát, zapamatuješ si přibližně 50 procent. Stejně dobrý výsledek dosáhneš, když se po učení chvíli prospíš.

Biorytmy, aneb jak myslet v souladu s přírodou

Člověk i přesto, že se z přírody “vzdálil”, je stále její součástí. Příroda nás pořád silně ovlivňuje. Každý z nás má v sobě zabudované jakési vnitřní biologické hodiny. Tyto hodiny jsou řízeny střídáním dne a noci. Měla bys být v souladu s těmito “přírodními” cykly. Neboli noc je určena k odpočinku – spánku a den ke bdění.

Věděla jsi, že…? Ve spánku se v těle tvoří hormon melatonin, k jeho produkci je nutná tma. Bývá nazýván hormonem mládí, protože má schopnost bránit hromadění škodlivin, které způsobují stárnutí organismu.

Potřebujeme více přirozeného světla

Odborníci tvrdí, že ranní světlo sladí tvé ”denní hodiny” a spontánně tě probudí. A z tohoto důvodu doporučují mít ložnici na východ a nezatahovat rolety. Důležité je také podniknout co nejvíce procházek a to především v zimě, kdy jsou dny krátké. Žádné celodenní sedánky v šeru. Pamatuj, že světlo je nejdůležitější dirigent tvých vnitřních hodin a mnoha základních regulací látkové výměny.

Tvé tělo potřebuje mírné denní světlo, nikoli prudké záření. Solárium je riziková záležitost, stejně jako pobyt na slunci v době kolem pravého poledne v jarních a letních měsících. Díky zředění ozónové vrstvy je sluneční záření příliš agresivní pro kůži i oči. Nejprospěšnější je doba, kdy je slunce nízko na obloze, tedy ráno nebo v pozdním odpoledni.

Věděla jsi, že…? Zjistilo se, že lidé bez potíží s nočním a denním režimem a pravidelnou životosprávou jsou odolnější a trpí méně nejrůznějšími typy onemocnění.

Skřivánci a sovy

Chodíš-li pozdě spát a také pozdě vstáváš, patříš do skupiny takzvaných sov. Druhou skupinu tvoří skřivánci, kteří brzo usínají a také jsou brzy ráno čilí. Někteří z nich jsou opravdu schopni vstát odpočati už ve čtyři hodiny ráno. Známé rčení, že hodina spánku před půlnocí se vyrovná dvěma hodinám po půlnoci, je podle odborníků pravdivé. Zdravý člověk se probouzí pravidelně každý den ve stejnou dobu. Čím dříve si půjdeš lehnout, tím více budeš spát.

Věděla jsi, že…? Nedostatek spánku může kromě únavy a nižší výkonnosti způsobovat závratě, depresi nebo agresivitu.

Optimismus především

Bylo dokázáno, že mezi mozkem a svaly funguje obousměrná vazba. To, jak se cítíš, se odráží na tvé tváři, ale zároveň to, jak se tváříš, zpětně ovlivňuje tvé pocity. Proto pokud tě přepadá špatná nálada, zkus se usmát, hledej něco, co tě v takové chvíli potěší – vtipná knížka, film nebo procházka přírodou. Pozitivní emoce, jako radost, optimismus podporují dobré prospívání tvého těla, například pozitivně ovlivňují fungování imunitního systému a také si díky dobré náladě ve škole více zapamatuješ.

Střídej činnosti

Základní pravidlo, jak udržet tělo i mysl stále čilé a svěží je střídání činností. Tak jako po posilování přichází strečink, měla by psychickou námahu vystřídat fyzická. Během procházky nebo nějakého sportu si “školou unavená hlava” krásně odpočine a nabude sil přijímat nové informace. Celé tělo se příjemně procvičí, prokrví a okysličí. Po jídle si zvol jinou činnost než učení, tělo je zaměstnáno trávením živin a to výrazně zhoršuje studijní výkon.

Zvol si relaxaci dle svých preferencí

Někdo si rád zasportuje nebo jde na dlouhou procházku do lesa a poté si chvilinku schrupne. Můžeš skutečně spát, pokud nepřesáhneš 30 minut, nenaruší se spánkový cyklus a bez problémů usneš v obvyklou hodinu. Výjimkou jsou lidé s nízkým tlakem, mají sklony upadat do hlubokého spánku, spí mnohem déle a pak nemohou spát v noci. Nebo si můžeš jen tak lehnout a úplně uvolnit celé tělo, z mysli vypustit všechny denní starosti a pustit si k tomu příjemnou hudbu. Existuje i spousta dalších možností jako třeba meditace.

Co poškozuje náš mozek?

Mezi největší záškodníky oslabující tvou hlavinku patří některé typy léků, srdečně-cévní onemocnění, dlouhotrvající smutek, konzumace alkoholu, kouření, nedostatek podnětů, sedavý způsob života a také nechuť učit se a poznávat nové věci. Mozek je skutečně“sval”, který používáním sílí a zdokonaluje se.

Jak vyzrát na stárnutí a zapojit miliardy zahálejících neuronů

Přestože se počet neuronů během třetího desetiletí života začíná trvale snižovat, neustálým učením se něčeho nového se tvoří nové a nové spojení mezi neurony. Vyšší počet neuronových spojení znamená vyšší výkon člověka, který svůj mozek trvale užívá. Zajímej se hodně o své okolí, lidi kolem a dění ve světě. Přemýšlej a zkoumej vše, co tě zajímá. Chceš se naučit nějaké bojové umění, exotický jazyk, nebo být prvotřídní vizážistkou? Do toho! Jestli tě to baví, je to medvědí služba. Potěší duši, rozvine tvé schopnosti a udrží tvou hlavu v činnosti.

Pamatuj, že stárnutí samo o sobě funkce mozku nijak hrubě nepoškozuje. To jsou úplně jiné vlivy, které stojí za špatnou duševní kondicí lidí důchodového věku. Nejčastěji jsou to nejrůznější onemocnění a dlouhodobě nedostatečná výživa. Všechny odstavce, ze kterých se skládá tento článek, obsahují rady, jak můžeš využít čas ve svůj prospěch. Nedovol, aby pracoval proti tobě. Správná životospráva s přiměřenou duševní i fyzickou námahou je cestou k dobré celoživotní výkonnosti.

Autorka: Míša

5 Comments
  1. Určitě bych doporučila i výživu mozku :-) Já jsem na internetu objevila Brainstart a velice jsem si ho oblíbila. Na první pohled se mi zalíbil díky svému složení a musím říct, že se cítím mnohem lépe od doby co jsem ho začala užívat. Určitě vyzkoušejte :-)

  2. Koukám, že je Brainstart opravdu oblíbený. Po přečtení mnoha diskuzí, jsem se rozhodla si jej taky objednat :) Hlavně kvůli obsahu té guarany (životabudič) o které se teď hodně mluví. Tak jsem zvědavá jestli mi tedy pomůže a omezím kávu a energy drinky :)

  3. Já začala o nějakém přípravku uvažovat v době kdy jsem měla před státnicemi a chodila u toho do práce. Potřebovala jsem navýšit kapacitu mozku a soustředit se a také nebýt nervózní, že nic nestíhám. BraINSTART jsem si objednala přes internet a nemohla jsem udělat líp. Zvládla jsem všechno a odstátnicovala. Nejen, že mi pomohl na únavu, ale také na ten hrozný stres a guarana je opravdu boží :)

  4. Brainstart je nejlepší co jsem kdy vyzkoušela na únavu, soustředění a stres. I když nestuduji, tak mám velmi náročnou a stresovou práci a bez něj si nedovedu představit, že bych fungovala denně 16 hodin.

  5. Pro rychlé dodání energie pro mozek a celý CNS je ideální hroznový cukr. To je ale jen jednorázové, takové spíše akutní řešení. Hroznový cukr by se neměl pravidelně užívat, velmi zvyšuje krevní cukr a nakonec přispívá spíše k obezitě. K dávkování atd. atp. se vyjadřují na http://www.glukopur.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.