Chceš udržet vztah? Předejdi jeho přechození!

Chodili jste spolu dlouho, zpočátku to vypadalo jako pohádka. Ale časem začal vztah ztrácet veškerý náboj a zdálo se ti, že toho druhého ani nepoznáváš, jak se změnil. Najednou bylo po náklonnosti a vy jste se rozešli, aniž bys tušila, kde se vlastně stala chyba. Přesně takhle končí přechozené vztahy.

konec_vztahuPodle psychologů se vztahy začínají drolit a rozpadat zhruba po 6 letech jejich trvání. Doba tzv. přechození může být samozřejmě delší, ale i kratší, u každého z nás je tato doba individuální. Většinou ale zůstává po celý život stejná a málokdy se podaří krizovou dobu přechození vztahu překonat. Netýká se to však pouze partnerských vztahů, například málokterá hudební kapela přečká šestý rok její existence – většinou se pak rozpadne, anebo se alespoň promění někteří členové.

Signály přechození

Pro partnerský vztah, který se nachází těsně nad propastí a hrozí mu rozpad vlivem přechození, se pozná podle několika jednoduchých signálů. Jedním je postupné opadávání přitažlivých sil, vztah pak ztrácí kouzlo. Pokud si ale ztrátu kouzla spojuješ s konfliktem, jsi na omylu. Konflikt se u přechozených vztahů nemusí dostavit a většinou se opravdu nedostaví. Zároveň ale nepřichází ani důvod, proč být dále spolu, proč udržovat vztah, který se jeví jako klinicky mrtvý. Kladeš si někdy otázku, zda se tímto vztahem nepřipravuješ o něco krásnějšího? Pak si můžeš být jistá, že takový vztah už začíná pomalu ale jistě umírat na nemoc z přechození.
Mnoho mladých párů spolu začíná bydlet ani ne proto, že by byl jejich vztah už natolik pevný a vážný, ale naopak právě proto, aby jej teprve vyzkoušelo. Taková zkouška má potvrdit, jestli se k sobě ti dva vůbec hodí. Chystáš se také na takovou zkoušku? Pokud ano, měla bys vědět, že první dva roky jsou rozhodující. Problémy a příčiny neshod, které spolu nedokážete během prvních dvou let společného soužití vyřešit, se s vámi potáhnou dále a je dost možné, že jednoho dne vyústí v bolestivý rozchod.

Jak se přechození vyhnout?

Přechození vztahů lze přecházet společným projektem. Nemusí to být nutně stavba domu nebo založení společného podniku, stačí něco mnohem jednoduššího. Můžete spolu usilovat o přijetí na školu, do zaměstnání anebo třeba založit vlastní kapelu – je jedno, co to bude, důležité ale je, abyste do dané věci oba vkládali přibližně stejné množství sil a aby vám na společném projektu oběma záleželo. Rozhodně ale nesmíš po úspěchu prvního projektu usnout na vavřínech. Jakmile se první projekt podaří, vztah může začít postupně vyhořívat, je proto nutné začít s projektem novým. Jinak řečeno, snažte se, abyste měli stále na práci něco, co vás spojuje. To je ta nejlepší zbraň proti přechození!

Jak na to? Inspiruj se na Slečně! Čti: Vztah je jako kytka, musí se zalévat, Čtyři způsoby, jak zachránit odkvétající vztah, Rady o vztazích z časopisů: nakolik je brát vážně?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.