Lze oddělit lásku od sexu?

Možná ses už někdy sama sebe ptala, zda je možné oddělit lásku a sex. Existuje mnoho různých pohledů, vycházejících z povahy člověka a životního postoje. K jakému typu patříš ty?

"Co když jsem se do něj přece jen zamilovala?"

Osmnáctiletá studentka Andrea je s partnerem od svých patnácti let. “Svého přítele miluji a ani si nedovedu představit sex bez lásky. Nechápu, jak něco takového může někoho naplňovat,” svěřila se. Tento postoj bývá velmi častý u mladých partnerů, většinou u těch, které právě prožívají svoji první lásku a nepřipouští si, že by to vůbec mohlo být jinak.

Tato fáze v sexuálním vývoji bývá většinou bez předsudků a nijak nenarušená negativními životními zkušenostmi. Nebo naopak se s takovým názorem můžeme setkat u starších lidí, kteří mají životní zkušenosti užívání si volnosti za sebou a jsou rádi, že našli věrného partnera, se kterým chtějí zestárnout. Nevylučuje se ani možnost, že takový názor mohou zastávat lidé po celý život s jedním partnerem.

Chci si užívat

“S přítelem jsem se rozešla po čtyřech letech. Momentálně si užívám volnosti, nebráním se nevázanému sexu,” tvrdí jednadvacetiletá Michaela. Podle sexuologů slovní spojení užívám si volnosti obvykle používají ti, kteří byli v předešlém vztahu zklamáni a bojí se, že se tak stane znovu. V podstatě se bojí znovu zamilovat nebo stále ještě něco cítí k bývalému partnerovi.

Tip: Přečti si rady, jak se rozejít s klukem už napořád a jak se s rozchodem vyrovnat.

Na chlapa nemám čas

Pětadvacetiletá Petra v nezávazných vztazích vidí především praktickou stránku. “Mám své zájmy a náročné zaměstnání. Partnera určitě nehledám, raději zajdu někam s kamarádkami. Mám ale kamaráda, který má stejný životní postoj, prostě když máme náladu, tak si zavoláme a u toho to končí,” říká Petra.

Petra je moderní typ člověka, který chce být single, ale na druhou stranu nerada chodí večer po diskotékách, aby domů odcházela pokaždé s někým jiným. Její kamarádky přítele nemívají, proto chce mezi ně zapadnout. To je u mladých lidí v dnešní společnosti naprosto běžné. Občasným kamarádem bývá obvykle bývalý partner.

Tip: Přečti si 12 způsobů, jak si užívat single života a jak flirtovat přes mobil.

Muži se snadněji dovedou od lásky odpoutat

Názory na lásku a sex se u člověka vyvíjejí tak, jako se vyvíjí jeho duševní stránka, kterou ovlivňují prožité zkušenosti. Nemalý podíl má i společnost, ve které žijeme. Obecně ale platí, že lásku od sexu dovedou lépe oddělovat muži než ženy. Mužům stačí uspokojit fyzickou potřebu, ale psychicky můžou milovat úplně jinou ženu. Žena častěji se sexem spojuje i city. Proto většinou, když se snaží udržovat čistě sexuální vztah, nejedná se úplně o čistý sexuální vztah.

Pokud takový vztah trvá delší dobu, vždy jeden nebo druhý z partnerů dává do vztahu více než fyzičnost. Většinou to bývají ženy, které si slibují, že časem může vzniknout partnerský vztah nebo se tak snaží již ukončený partnerský vztah udržet.

O lásku nemá zájem

Tomáš je příkladem typického proutníka. “Mám rád holky, snad jako každý kluk. Užívám si života, nevázanému sexu se nebráním. Vztah nehledám, když přijde, tak přijde, nějak to neřeším,” svěřil se třiadvacetiletý Tomáš. Zamilovat se do někoho takového pro holku, která by jednou ráda i něco víc, není zrovna výhra.

Takový kluk klidně udržuje trvalejší sexuální vztah, ale narovinu většinou sdělí, že o partnerství nemá zájem. Navíc nemáš nikdy jistotu, že vedle tebe nemá ještě další tři, ba dokonce i stálou přítelkyni. Jakmile vycítí větší náklonnost z tvojí strany, přesahující hranice nezávazného sexu, většinou vztah ukončí. Vždy dává přednost kamarádům a sportu, takže od tohoto typu raději nic nečekej.

Sexuologové se sami ve věci, zda člověk skutečně dokáže oddělit lásku od sexu, neshodují. Existuje tak mnoho názorů a různých pohledů. A jaký je ten tvůj? Napiš nám svůj názor.

Michaela K.

Chtěla by procestovat svět a napsat knihu. Ráda čte francouzské historické romány. Zajímá se o archeologii a starověké kultury. Baví ji módní trendy a kosmetika. Zvláštní slabost má pro nakupování bot, vlastní tolik párů, že už je snad ani nelze spočítat. A v neposlední řadě miluje svoji rodinu, kterou staví především vždy na první místo.

3 Comments
  1. Jasně že to jde.. A může to být skvělý zážitek, stačí vzájemná přitažlivost :)
    Mám ale možnost porovnávat – a sex “z lásky” je mnohem hezčí.. ;)

  2. Toto je nelepší způsob jak si přivodit pohlavní nemoc nebo nedej bože aids.Jinak je to krasný život.

Leave a Reply

Your email address will not be published.