Nemáš svůj den? Inspiruj se uměleckým světem

Vždycky mě fascinoval svět umělců. Představovala jsem si, jak úžasný život musejí mít všichni ti herci, zpěváci, spisovatelé. Na jednu stranu jsou to lidi s neuvěřitelně tvůrčím duchem, ale na druhou stranu kolikrát čteš, jak snadno propadají alkoholu a depresím. Co si od nich můžeš i přesto “vypůjčit”?

Prokousej se depresí. Foto: Jetuska (http://jetusky.blog.cz)

Jednou jsem četla zajímavý článek, o tom, jak bychom se neměli měnit a být takoví, jací jsme. Nač se snažit změnit ve věčného optimistu, pokud jsme od přírody pesimističtí?

V závěru tohoto článku mě zaujala myšlenka, že ta největší díla se nikdy nerodí v době, když je člověk na vrcholu, nýbrž když se mu naopak nedaří. Zpěvák v depresích napíše ten největší hit, spisovatel tu nejzajímavější část své knihy a scénárista dostane nápad na nový film. Asi to pro tebe není žádná novinka, ale věděla jsi, že se tím můžeš inspirovat?

Když nemáš svůj den

Každého občas přepadnou chmury. Popravdě, neznám snad nikoho, kdo by byl neustále šťastný a bezstarostný. Je toho na nás moc a zkrátka jednou dojde i na to, že už tě nebaví se na každého usmívat, ze zdvořilosti s každým poklábosit a utěšovat kamarádky při jejich špatné náladě. Nejraději by sis zalezla a byla chvíli sama. Jen to udělej. Ale to neznamená zavřít se do pokoje, nehýbat se, jen ležet v posteli a přemýšlet, co děláš špatně. Tvoř!

Uměním proti depresi

Jak už bylo řečeno, ta nejlepší díla vznikají při poněkud černějších dnech. Když už ti není nejlíp, zkus toho alespoň využít. Vezmi si papír a vypiš se ze svých pocitů. Je jedno, jestli ve formě básničky, příběhu nebo zábavné grotesky. Jako malá sis hrála s kamarádkou na hudební skupinu? Vymýšlej melodii nebo slova. Ráda maluješ? Navrhni si zbrusu nové plesové šaty. Jakou budou mít barvu a střih? Nebo si udělej nákres, jak by sis mohla přestavět pokojíček. Začni s ručními pracemi, navlékej korálky, třeba tě zrovna v tuhle chvíli napadne originální náramek. Zkus ho vyrobit a rázem máš svůj talisman proti depresím. Na svou oblíbenou písničku si vymysli taneční kroky, na diskotéce to pak rozjedeš a všichni budou koukat, kde ses to naučila. Popusť uzdu fantazii.

Nemysli rozumem, že šaty, které navrhneš, si stejně neušiješ, a básničku, kterou vytvoříš, schováš do šuplíku a nikdo ji neocení. O to ani tak nejde, nejdůležitější je, že vytvoříš své vlastní dílo. Pokud tě tvoření bude bavit a pak se ohlédneš za každým svým výtvorem, ať už to jsou náušnice nebo koláž z obrázků, budeš mít ze sebe radost. Buď pyšná na své dílo a chmury tě brzy přejdou.

Vybrali jsme pro inspiraci:
http://dousi.blog.cz/
http://fashion.onblog.at/category/diy-outfits-accessoires-schuhe
http://diyfashion.about.com/od/diyfashion101/u/Jewelry.htm
http://blog.tvorilci.cz/
http://www.zive.cz/clanky/10-tipu-jak-vytvorit-uspesny-blog/sc-3-a-149044/default.aspx

Co nejraději vytváříš ty? Poděl se s ostatními čtenářkami!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.