Vylepši si svůj pokoj drobnostmi!

naterNe každý si může dovolit drahé dekorace, obrazy nebo třeba luxusní elektroniku do svého pokoje. Ale nač? Můžeš si z pokoje vytvořit svoje jedinečné a krásné království za pár korun! Některé věci totiž jsou nejen hezké dekorace, ale také užiteční pomocníci!

1. ATMOSFÉRA

Máš v pokoji „nudné“ bílé zdi, které ničím nevynikají? To se může změnit! Máš hned několik možností, jak si vylepšit pokoj: Můžeš si ho vymalovat na jakou barvu budeš chtít (a na jakou ti dovolí rodiče), nebo můžeš stěny polepit barevnými plakáty hvězd, krajin nebo zvířat. A když se ti ani tenhle nápad nelíbí, zkus na holé bílé zdi vystavit nějaké obrazy. Jasně, nemusí to být hned Picassovo dílo, ale vlastnoručně namalovaný obraz, fotka nafocená s tvým miláčkem nebo super koláž je taky bezva!
Také je důležitý pořádek, a to hned v první řadě. Věř mi, že se v uklizeném pokoji budeš cítit opravdu dobře – a nejen ty.
Aby jsi vyspravila celkový dojem, zkus si pořídit nějaké zajímavé závěsy, klidně to může být i vlastnoručně nabatikované a sešité prostěradlo, proč ne?

2. DEKORACE A DOPLŇKYpokoj

Kde vzít dekorace?  Zkus se mrknou do vietnamského obchodu nebo do výprodeje! Kromě oblečení mají v některých obchodech i plno levných užitkových věcí!
Mezi ně patří třeba levné dřevěné rámečky (které si třeba já doma nabarvím, aby se mi hodily do pokoje, nalepím na ně mušličky, nebo kamínky, apod.), nebo třeba hezké stojánky na svíčky, vázy a umělé květiny. I když si možná myslíš, že kvalita u těchto výrobků zrovna nevyniká, nač? Vždyť tyto věcičky budou ozdobou pokoje a jestli s nimi nebudeš nějak závažně manipulovat, určitě ti poslouží stejně dobře, jako vzácné doplňky světových značek.

3. PŘÍJEMNÉ JE I UŽITEČNÉ

Nemáš zrovna peníze na korkové nástěnky, které v pokoji skvěle vyniknou, zvlášť když si na ně připneš třeba fotky, rozvrh hodin, důležité upomínky, nebo věci, které jsou ti vzácné. Tuto nástěnku si můžeš vytvořit i pomocí většího kusu polystyrenu – stačí ji vyřezat do požadovaného tvaru, klidně i do srdíčka, jestli budeš chtít, a připevnit na stěnu (pomocí hřebíku a provázku). Nemusíš se obávat toho, že polystyren nebude ve tvém pokoji dělat dobrotu, můžeš třeba polepit nějakým veselým balícím papírem. A stejně – když bude nástěnka od vrhu až dolů polepená tvými zážitky, bude po ní pokukovat víc než jeden pohled!

4. KVĚTINY JSOU DŮLEŽITÉ

Květiny tvůj pokoj skvěle oživí. Některé si můžeš i vypěstovat sama – popros známé o nějaké semínka, nebo lístky květiny a podle péče, kterou rostlina potřebuje, pak zkus vypěstovat vlastní rostlinku.
Skvělé jsou i sušené květiny. Jestli dostaneš na narozeniny kytici růží, nemusíš je vyhazovat. Stačí, když je zavěsíš na provázek květy dolů a počkáš až uschnou. Poté je můžeš vystavit do vázy a umístit libovolně do pokoje.

5. VŮNĚ

Nezapomeň ve svém pokoji pravidelně větrat, aby nebyl cítit zatuchlinou či jinými pachy, které nejsou dvakrát příjemné.
Příjemnou vůni ve tvém pokoji získáš pomocí aromatických svíček nebo vonných tyčinek. Vyzkoušet můžeš i aromatickou lampu.

Text: Míša K.

13 Comments
 1. skvělý!!!
  Ale vadí mi že ve většině článkách je zmínka o našem miláčkoVI,kam si ho máme vystavit atd.,co mu koupit,jak se chová……. jenže když žádnýho nemam,je to trochu depresivní .-(

 2. Hezký radY,JENŽE když něco chi menit tak nemuzu..nabytek mame starej už 15 let..a je to hrozný..chtela bych novej ale nejde to

 3. Jj,pokoj mám vymalovaný narůžov o a jsem spokojená.Ale asi bych si měla sehnat nějaký ty vonný tyčinky.:)

 4. Karolíně:

  Nábytek starý 15 let není nic špatného, musí se toho umět patřičně využít. Starý nábytek totiž není škoda polepit! Pokud smíš, doporučuji nábytek nabarvit, třeba i výraznějšími barvami a vyzdobit technikou decoupage, kterou 1) zvládne každý 2) je velmi nenákladná (stačí ti balíček pěkných ubrousků s kytičkami, nůžky, herkules a štětec). Pokud vymyslíš nějakou rafinovanou a jemnou úpravu, rodiče ti určitě dovolí nábytek “vylepšit”. Jinak já jsem veliký příznivce květin, takže vřele doporučuji pokoj předělat na botanickou zahradu. Dožeň to doplňky, co třeba nové závěsy? Máš záclony? Víš kolik se do té krajky nachytá prachu? Buď je budeš muset často prát, nebo si pořiď hladké, dodá to tvému pokoji modernější vzhled, než zažloutlé zaprášené záclony z dob hluboké totality. Pokud se ti krajka líbí, můžeš novým hladkým závěsům nebo záclonám přišít krajkový lem.

 5. Já mám v pokoji jeden starší stolek který používám jako toaletní a protože se mi to už vážně přestalo líbit udělala jsem to tak: Vystřihla jsem si z různých časopisů různou kosmetiku a tak…bylo toho docela dost..a jednoduše jsem to různě rozeskládala a nalepila…no a hned to vypadá líp!

 6. Jjj moc dobrý něco určitě zkusím.
  Taky jsem zkusila něco ve svém dříve nudném pokoji vylepšit např.:vezmeš průhlednou sklenici bez vzoru a dáš do ní korálky nebo pastelky já vím zní to jednoduše ale v jednoduchosti je předsi krása ne?
  Můžeš i ušít jednoduché polštářky s nápaditým vzorem.
  Nebo si něco vyrobit třeba andílka.Když chcete mít andílkový pokoj můžeš zavěsit pár vytisklých andílků an lustr.
  Nebo si vyrobit andílka:vezmeš si barevnou čtvrtku, sroluješ jí do kornoutku a zalepíš tavnou pistolí tak, aby to drželo, potom přilepíš kouličky (třeba já je mám za 30 kč z kiku)jako hlavu,potom si přilep provázky místo rukou a na jejich konce přilep opět kouličky.Křídla můžeš mít papírová nebo si můžeš pořídit peříčka.
  A je to svět to nestojí ale práci jo když máš trpělivost dá se to zvládnout

Leave a Reply

Your email address will not be published.