Opravdu si žiješ život podle sebe?

Celkem nedávno mi ujel autobus před nosem.  Protože byl víkend, byla jsem odsouzena k třiceti minutám čekání.  Abych půl hodiny nekoukala před sebe, koupila jsem si časopis, kde mě zaujal úvodník šéfredaktorky. Psala v něm o tom, jak je náš pozemský čas omezený, a proto  nemáme žít život někoho jiného.

Nenechej za sebe rozhodovat druhé

Prý je důležité následovat své srdce a intuici. To mě ihned vedlo k zamyšlení, kolikrát  jsem já sama dělala věci jen proto, že to tak chtěli moji blízcí. A začaly se mi v hlavě rojit i konkrétní případy mých kamarádek, které také daly na své známé, i když jim jejich vnitřní hlas říkal něco jiného.

Raději si to pokazím podle sebe než podle druhých

Samozřejmě je dobré mít známé, na které se můžeš obrátit, když jsi v nesnázích. Dokážou ti poradit a často vnesou jiný pohled na věc, protože problém vidí z jiného úhlu než ty. Ale pamatuj, že jen ty znáš své vnitřní touhy a potřeby. Stále jsi to ty, kdo musí vybrat řešení, za kterým si bude stát. A i když pak možná uslyšíš větu “my jsme ti to říkali,” buď ráda, že sis stála za svým a poslouchala své pocity.

Může se ti například stát, že ti kamarádky začnou rozmlouvat kluka, kterého bys chtěla. Určitě je dobré je vyslechnout, ale řiď se sebou. Možná pak dostaneš kopanec, ale pro příště budeš mnohem poučenější. Někdy druhé posloucháme, když na ně chceme svalit odpovědnost za naše chování. Ale nikdo jiný není odpovědný za tvůj život. Dokonce ani učitelé, kteří ti radí s výběrem školy a povoláním.

I na maličkostech záleží

Netýká se to ale jenom tak “velkých” věcí, jako je právě výběr partnera či zaměstnání. Můžou to být i úplné maličkosti, které děláš jen kvůli druhým. Pravidelně chodíš každý týden s kamarádkou na aerobic, ale přitom tě mnohem víc lákají dlouhé podzimní procházky parkem. Nejsi moc spokojená se svou kadeřnicí, ale protože je to známá známé, poctivě k ní chodíš, abys jí udělala kšeft.

Takových drobností najdeš určitě více. Jako první si uvědom, co chceš ty. Jak bys svůj volný čas trávila, pokud by záleželo jen na tobě? Možná by sis raději lehla s knížkou než ztratila volný den obíháním obchodů s kamarádkou. Každá jsme jiná a máme jiné potřeby.

Tip: Otestuj se – jsi závislá na své kamarádce? Přečti si také, jak si udržet přátele a jak být opravdová nejlepší kamarádka.

Opravdu na tom tolik záleží?

Žít život podle sebe se rozhodla i naše čtenářka Hanka. “Bylo to v době, kdy mi nejvíce ublížili ti, od kterých bych to nečekala. A taky v době, kdy mi naopak pomohli jiní, kterým jsem mohla být úplně ukradená,” svěřila se nám Hanka. Uvědomila si, že přestože ona sama doposud brala ohledy na všechny kolem a nikdy by neudělala nic, co by mohlo někomu z jejích kamarádů ublížit. “Na sebe jsem ale vlastně moc nemyslela. Až po jednom podrazuj jsem zjistila, že se nemusím nikomu zpovídat, co, proč a jak jsem udělala. Je jen a jen na mě, jak svůj život prožiju,” dodala s úsměvem.

Bojíš se, že když si teď začneš víc prosazovat svou a chovat se podle sebe, přátelé ti odejdou? Ber to jako zkoušku. Ti opravdoví totiž vždycky zůstanou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.