Žárlivost: Jak obrátit vztek a závist ve svůj prospěch

Známe to asi všechny. Přítel ti nebere telefon, poté se vrátí a nadšeně vypráví, že byl na kafi se svou spolužačkou, která s ním sdílí jak jeho zálibu ve sportu, tak jeho nadšení pro sci-fi. Navíc je ta holka prostě krásná… Přiznejme si to: Žárlíme!

Kam až žárlivost může zajít?

Uvízla jsi v hnusné kombinaci vzteku a bezmoci, která ti svírá hrdlo při pomyšlení, že bys dotyčného mohla ztratit? Podle psychologů je žárlivost blízká závisti a vzteku, který se u nás vytváří, když víme, že někdo jiný má to, co chceme my. Každý z nás je jiný a proto i naše žárlení bývá jiné. Ale nejhorší je, že nikdo z nás není vůči žárlivosti imunní.

Co žárlivost vyvolává?

Ženy údajně žárlí a závidí vztahy ostatním častěji než muži. Žárlivost a závist nás rozptylují natolik, že nám často nedovolí věnovat se řešení problémů, které jsou jejich příčinou. Pokud se v myšlenkách stále zabýváme okolnostmi života někoho jiného, pak nevěnujeme pozornost tomu, co je pro nás skutečně důležité.

Rozpoznej a zhodnoť vlastní pocity

Pokud si člověk sám sobě nepřizná negativní pocity, prohlubuje tím svůj stres. Přiznej si, že žárlíš a vezmi si z toho ponaučení. Uvědom si, proč vlastně žárlíš. Pokud přítel hodně pracuje a je u toho s kolegyní, nemusíš ani žárlit ve skutečnosti na ni, ale na jeho práci, které věnuje více času než tobě. Samozřejmě ne vždy je zde tak snadno vysvětlitelný důvod. Proto se neboj a svěř se příteli. Ale pozor – z ničeho ho při tom neobviňuj.

Tip: Udělej si test, jak moc jsi v lásce žárlivá.

Hledej motivaci

Když dostane tvoje kamarádka v práci přidáno nebo lepší známku v škole, neznamená to, že ty bys to nedokázala také. Všechno je to o motivaci. Pokud tě trápí, že tvůj milovaný tráví teď čas s jinou, neseď  v koutě a neužírej se. Počkej, až se vrátí. Připrav pro něj něco pěkného nebo mu navrhni, že zase jednou podniknete něco pořádného spolu. Možností je spousta.  Kdyby náhodou neměl zájem, nedělej předčasné závěry. Třeba měl náročný den nebo zkrátka nemá náladu někam jít – i to se může stát.

Pokud nějaké ženě závidíš krásnou postavu, její znalosti či jinou dovednost, neboj se a vezmi si z ní co nejvíce pro inspiraci. Tenhle typ žárlivost možná ani tak nesouvisí s tvým vztahem, ale uznej – pokud budeš pracovat na něčem, co skutečně chceš, budeš se cítit lépe. Možná se tak staneš i zajímavější pro svého přítele.

Tip: Štve tě jeho bývalka? Přečti si, jak se vyrovnat s jeho bývalými vztahy.

Zůstaň sama sebou

Hlavní pravidlo: Nesnaž se napodobovat dívku, se kterou se schází tvůj přítel nebo možná zatím ještě kamarád. Raději se zaměř sama na sebe, buď sama sebou. Projevuj zájem o něj a ne o ni.

Žárlivost je šílená věc, která do vztahů jaksi přirozeně patří. Mnohdy je to však právě ona, kdo ti může pokazit vztah. Drž ji proto v té správné hladině, a pokud tě začne něco trápit, netutlej to v sobě a v klidu to se svým milým prober. Chlapi si občas zalaškují s jinou ženou, ale vůbec to nemusí znamenat, že ji skutečně chtějí… Stojí nám to za vrásky?

1 Comment
  1. S mým přítelem se o tom promluvit nedá, nepochopí to. Říká že to není pravda a že nechápe proč žárlím. A tím to pro něj končí, ale když udělám já něco co on, líbit si to nenechá a žárlí ještě víc než já.Žárlím i na jeho kamarády, vím že se to nemá, ale na něm jde tak vidět jak je sněma šťastnej, směje se , plánuje. Semnou se tak nesměje a plánovat nechce. Je úplně jinej sněma.

Leave a Reply

Your email address will not be published.