Výstavní nožky snadno a rychle

pedikuraSmutně zavírám skříň s letními sandály, střevíčky a žabkami. Podzimní teploty nám již nedovolují vystavovat naše nožky v plné kráse. To ale přeci  neznamená, že se o chodidla přestaneme starat úplně. Přinášíme pár rad a triků, jak si zachovat nohy krásné po celý rok. Vše navíc pohodlně zvládneš z tepla domova.

Očista dočista

Aby se ti  dobře pracovalo, ze všeho nejdříve dopřej svým nožkám lázeň v teplé vodě. Doporučovaná délka je 10 až 15 minut. Teplá voda změkčí tuhou kůži na patách a nehty se budou lépe upravovat.
TIP
: Pro opravdu speciální péči si pořiď si sůl nebo esenciální olejíček (např. Levandulová koupel, Avon). Nenáročným však postačí i obyčejná kuchyňská sůl nebo pár kapek olivového oleje.

Poškrabkej se

pedikura1Na opravdu ztvrdlou kůži na patách použij škrabku. Vypadá jako škrabka na brambory, ale odstraníš jí i silnější vrstvu ztvrdlé kůže. Pokud tě ztvrdlá kůži netrápí, bude ti stačit obyčejná pemza. Pamatuj ale, že méně znamená více, a to platí  i při likvidaci popraskaných pat. Jestliže to s pemzou přeženeš, kůže se „zahojí“ tak, že opět ztvrdne!
TIP:
Pilník na paty, Avon

Bez hydratace by to nešlo

Také naše chodidla potřebují pravidelnou dávku krému. Ideální je namazat si nohy těsně před tím, než půjdeš spát.  Na noc si obleč hřejivé bavlněné ponožky, tím posílíš vstřebání krému. Je jen na tobě, kolik hodláš do krémů investovat, klidně si můžeš koupit obyčejnou Indulonu s měsíčkem lékařským nebo jednoduše rozmixuj banán s lžičkou olivového oleje.
TIP:
Krém na nohy (Neutrogena)

Pryč se zápachem

V článku “Jak ustát katastrofy ohrožující tvůj styl” ses mohla dočíst co dělat, když už ti nohy zapáchají. Ale jak nepříjemnému zápachu předcházet? Zkus používat do bot pudr. Stačí dětský, ale existují i speciální pudry na nohy.
TIP:
Deodorační pudr na nohy (Top Gold)

Celou proceduru zkus zopakvat alespoň jednou do měsíce. Odměnou ti budou hebké, krásné nohy.

Co s puchýřem?

Co je to vůbec puchýř? Jedná se o patologický útvar na sliznici nebo kůži. Vzniká působením tepla a tlaku, takže tlačí- li tě bota, většinou je ásledkem vznik puchýře. Puchýře by se  neměly propichovat  kvůli možnosti vniknutí infekce do rány.
Jak s nimi zatočit? Na trhu se docela nedávno objevily náplasti na puchýře, které mohu jen doporučit. Jsou vyrobené ze speciálního hydroaktivního materiálu, který tlumí bolest, dobře přilne ke kůži a neztrácí účinnost ani za několik dní. Náplast nejde skoro vidět a je voděodolná.
TIP
: Náplast na puchýře, Compeed

pedikura2NEMOCI NOHOU

Plísně

Plísně se mohou objevit při nedostatečné hygieně nohou nebo v důsledku delšího styku kůže s vlhkostí, proto plísněmi více trpí lidé, kterým se hodně potí nohy. Mezi typické příznaky patří podráždění a svědění mezi prsty, odlupování kůže z postižené oblasti.V těžkých případech může dojít také k napadení nehtů.
Léčba:
masti proti plísním, např. Canesten
Prevence
: dostatečná hygiena, řádné vysoušení bot, nepůjčování obuvi kamarádům, ani členům rodiny, používání desinfekčních sprejů (po návštěvě veřejných koupališť je vhodné nohy sprejem ošetřit).

Bradavice

Bradavice je nezhoubný výrůstekna kůži. Příčinou jejího vzniku je virová infekce, která má za následek nadměrný růst kožních buněk. Bradavice se nejčastěji vyskytují na rukou a nohou, někdo dokonce i v obličeji.
Léčba
: je nutná návštěva kožního lékaře, který předepíše mast na bradavice (např. Verumal), možná aplikace tekutého dusíku nebo vyříznutí. Připravili jsme toho více o léčení bradavic.
Babské rady:
léčba šťávou z vlaštovičníku,  potírání postiženého místa prolisovaným česnekem a přelepit náplastí, nebo náplast namočit v octu a přiložit na bradavici.
Prevence:
obdobná jako u prevence plísní

Foto: crestock.com

6 Comments
  1. neuvěřitelný.. hledala jsem 14.11. na těhle stránkách něco o pedikúře a 15.11. jste zveřejnili tenhle článek!! :D super, díky! ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published.