Jak si ušít šaty? – návod na šití šatů

šití šatůLéto je v plném proudu a k tomu patří i správné letní oblečení, jako třeba letní šaty. Řadíš se mezi ty, které mají rády originalitu? Poradíme ti jak si ušít šaty.

K šití šatů budete potřebovat:

 • pružné látky k šití (pružné proto, aby se dali obléci přes hlavu)
 • igelit na střih a fixu
 • nůžky(nejlépe krejčovské, ale postačí i normální)
 • spínací špendlíky (tzv.sichrhajsky)
 • a pochopitelně šicí stroj ;-)

A jde se na to!

Vezměte si nějaké pružné upnuté tričko (nejlépe na ramínka nebo bez ramínek), které Vám sedí a překreslete jeho obrys na igelit. Obrys vystřihněte a dvakrát nakreslete na látku, ze které budete šít vršek šatů a vystřihněte ji.jak si ušít šaty

Teď si připravte látku na spodní část a naměřte si, jak by měla být dole široká. Stejně široká by měla být látka nahoře u pasu. Naměřte si i požadovanou délku a podle toho vystřihněte obdélník.

Všechny díly obšijte na stroji obšívacím stehem, aby se nepáraly.
Vezměte horní dva díly šatů a po bocích je sešijte. Potom ohněte dovnitř vrchní a spodní okraj a taky ho sešijte. Vrchní část je hotová :-)

A teď ta spodní…Spodní okraj šatů zahněte dovnitř a sešij. Změřte si obvod boků, abyste zjistila jak moc budete muset řasit při šití vrchní díl. Sichrhajskami si potom uchyťte látku v místech řasení.

A teď už zbývá jen sešít části k sobě a je hotovo!

Poznámka

Šaty můžete doplnit třeba páskem, tak jak je na obrázku ;-)
Mně to zabralo šítí šatů zhruba tři hodinky usilovného šití a musím říct, že na to jak moc laickým a neprofesionálním způsobem jsem je tvořila, se povedly.

Takže slečny…
Přeji hodně úspěchů! :-)

Připravili jsme pro vás i šaty na kolonu.

Text a foto: Kate

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

22 Comments
 1. jejky,tady je nějaká šikovná švadlenka…
  moc se mi to líbí,vyrobí ještě nějaké věci???,tohle by byla nej rubrika…..:-

 2. Ahojky, samozřejmě že mám radost :-), no vidím že šití se zalíbilo, takže mi nezbývá než přepravit další články s šitím :-)

 3. ok, pokusím se, zrovna předevčírem jsem jednu šila, ale s rovným spodkem, tak jo, přepracuju ten střih na šikmo a napíšu co nejdřív článek ;-)

 4. hrozne bych se chtela naucit sit pac si myslim ze by me to bavilo a kreslim si takove ruzno tricka ktere bych chtela nosit a v oblekani chci byt originalni takze siti je pro me dalsi takoveto rubriky a jsem moooc spokojena ;)

 5. šaty jsou krásné akorát já jsem taková nešikovná:-D tohle bych v životě neušila a jsem dost netrpělivá:-(

 6. já té trpělivosti taky zrovna moc nemám, a musím se přiznat že když sem začínala, většinu kousků jsem ani nedokončila, ale pak jsem se naučila vytrvat a dodělat to do konce =)

 7. Tahle rubrika je fakt dobrá!!!!chtěla bych si taky ušít takový šaty ale nemám z čeho no….a látky si kupovat … no :D jsem zatím na mizině protože sem všechno přes prázky utratila ale určitě se to pokusím dát do kupy :D

 8. 4Kris: Udělám ti zmenšený střih, tenhle zvládnu… Jestli sem ještě chodíš a přečteš si to, tak odepiš, jestli ho mám udělat. Samozřejmě by sis ho musela trochu upravit na svoje míry, ale základy ti můžu poslat…:-)

 9. no díky ale ani nemusíš… mám dvě nové sukně a stejně nevím kde bych sehnala látku… ale díky ;)

 10. STrasšně bych se chtěla naučit šít,ptže pak člověk nosí věci,který si sám vyrobil a vymyslel a je za hvězdu.:)No,asi s tím začnu:)

 11. Rády bychom si také ušily takové šaty ale bohužel nemáme šicí stroj takže to asi nepůjde.
  A jinak máte moc hezké šaty.

Leave a Reply

Your email address will not be published.