Známe to všechny, ty staré džíny, které jsou poněkud malé a leží vzadu ve skříni. Co si budeme namlouvat, bylo by načase dát jim sbohem, ale když ony pamatují tu legendární party a tak nějak je prostě milujeme. Co teď? Nemusíš mít strach, existuje řešení: kalhoty se snadno můžou stát pěknou a originální kabelkou. Udělají ti službu, nemusíš se jich vzdát a navíc šetříš životní prostředí i vlastní peněženku. Na nic tedy nečekej a s chutí do toho!
Nemusíš mít obavy, že budeš potřebovat nějaké speciální vybavení, vystačíš si docela jednoduše. Připrav si jedny kalhoty, které už nenosíš, nit, odpovídající jejich barvě, nůžky, křídu a šicí stroj. Pokud žádný nemáš a jsi odvážná, zvládneš to i s pomocí jehly. Připravená, jdeme na to.
Dvakrát měř, jednou stříhej!
Polož si kalhoty před sebe a pečlivě je narovnej. Křídou si na ně namaluj čáru, která bude ve stejné úrovni, jako rozkrok kalhot. Dej si pozor, aby byla opravdu rovná. Poté odstřihni obě nohavice. Rozhodně je nevyhazuj, Ustřihneš z nich totiž pruhy, které poslouží jako ucha tašky. Vyber si délku takovou, jaká ti bue vyhovovat. Musí být však o něco širší, než bude reálná šířka ucha – okraje pruhu později zahneš a zapošiješ, aby se netřepily. Pokud jsi pečlivá a chceš mít tašku sofistikovanější, můžeš si také připravit podšívku. Z libovolné nepružné látky vystřihni dva díly ve velikosti ustřižené části kalhot, nemá však mít stejný tvar, postačí přibližně odpovídající obdélník. Nyní máš všechny části připravené, můžeme tedy směle postoupit k dalšímu kroku.
Hlavně nešít horkou jehlou!
Vezmi kalhoty bez nohavic a obrať je naruby. Na šicím stroji jednoduše sešij spodní stranu. Prošij poklopec, abys zamezila rozepínání zipu. Obrať tašku na líc. Pokud sis připravila podšívku, polož oba její díly na sebe lícovými stranami(takže na vrchu bude z obou stran rub látky). Pokud nepoznáš, která strana je lícová, pravděpodobně jsou obě stejné, tudíž se tím nemusíš trápit. Tři ze čtyř stran sešij, aby ti vznikl pytel. Nyní ho zasuň dovnitř tašky tak, aby na sebe její okraje a okraje podšívky pasovaly. Ohni oba okraje dovnitř a prošij je. Nyní přichází řada na ucha tašky. Obšij hrany uší, pokud jsi to ještě neudělala. Potom jejich konce přišij dovnitř tašky – vždy jedno ucho na jednu stranu tašky. Hotovo!
Varianty pro fajnšmekry
Pokud patříš mezi zkušenější, jistě zvládneš tašku doplnit o zip, případně další kapsy. Existují však také další způsoby, jak si podobnou tašku vyrobit. Stejně dobře jako džíny ti totiž poslouží džínová sukně. Zde je však potřeba počítat s tím, že z ní budeš část muset ustřihnout, abys z ní mohla ušít ucha tašky, nebo je budeš muset vyrobit z jiného materiálu
, což není problém. V takovém případě je dobré zvolit takovou látku, ze které budeš moci ušít také podšívku. A to není všechno, na internetu najdeš řadu způsobů, jak vyrábět tašky i z jiných kousků oblečení, například džínových bund, stačí jen zapátrat.
Nyní znáš všechno, co potřebuješ k tomu, aby ses mohla vrhnout na tvoření. Získáš originální tašku, kterou si můžeš upravit přesně podle svých představ. Navíc tvoření vlastních doplňků je nyní módní záležitost, takže budeš stále in, přestože nenavštívíš obchod s konfekcí. Na co čekáš? Dej se do práce!