DYI – Jak zrecyklovat stará trička?

Nerada se vzdáváš oblíbených triček, ačkoli už jsou značně obnošená, nebo dokonce příliš krátká? Odedneška se svých zamilovaných kousků nebudeš muset vzdávat, mají totiž jednu skvělou vlastnost: dokážou se převtělit v něco, co budeš zcela jistě milovat zrovna tak, jako tričko. Jsi-li aktivní typ, určitě oceníš trikotašku. A pokud dáváš přednost klidné relaxaci, pak bude polštář z trička to pravé ořechové pro tebe!

Nemusíš mít strach, že nepatříš mezi ty zručné. Při recyklování triček si vystačíš s naprosto základními imagedovednosti. Zrovna tak se nemusíš obávat, že budeš potřebovat nějaké speciální vybavení. Naprostou většinu potřebných věcí najdeš doma, případně v nejbližších obchodech.
Tak se do toho dejme!

Trikotaška

Známe to všechny – jdeme na nákup a najednou jako by se všechny tašky z celé domácnosti tiše vytratily. Přinejlepším najdeme nějakou ošklivou, životnímu prostředí škodlivou igelitku. Trikotaška je skvělým řešením – je vtipná, originální a ekologická.

Co budeš potřebovat: jedno staré tričko (nejvhodnější je to bez rukávů, ale i s jakýmkoli jiným si poradíš), nůžky, jehla a nit nebo šicí stroj

Postup: Připrav si tričko, které chceš použít. Ideální je vyžehlit ho předtím, než s ním budeš pracovat. Pokud má rukávy, odstřihni je tak, jako bys ho chtěla přetvořit na tílko. Ramínka budou později sloužit jako ucha tašky. Pokud ale materiál není příliš kvalitní, může se stát, že se ramínka budou párat. Můžeš je zapošít nebo použít entlovací nůžky. Poté celé triko obrať naruby a sešij spodní stranu. Na šicím stroji to bude rychlejší a šev bude hezčí, ale zvládnout se to dá i s jehlou a nití. Hotovo!

Polštář z tričkaimage

Vlastníš nějaká památeční trika, ze kterých jsi už vyrostla, ale přesto se jich nemíníš vzdát? Pak se z nich stanou výborné polštáře. Můžeš si vybrat ze dvou variant, které jsou obě velmi pěkné.

Co budeš potřebovat: Staré tričko s krátkým rukávem, vata, nůžky, jehla a nit nebo šicí stroj

Postup: Připrav si vyžehlené tričko a nůžky. Nyní máš na výběr, zda toužíš po jednodušším klasickém polštáři, nebo se pustíš do složitější, zato ale designové varianty.
V prvním případě odstřihni výstřih a rukávy trika tak, aby střih byl rovnoběžný s dolním lemem trika, pomůže ti k tomu, když ho povedeš z jednoho podpaží do druhého. Obrať takto vzniklý látkový tunel naruby a jednu stranu celou sešij. Při sešívání druhé strany ponechej dostatečně velký otvor pro to, abys polštář mohla obrátit zpět na líc. Až tak učiníš, vycpi celý pytel vatou nebo jiným materiálem, který si pro to vybereš. Nakonec zašij otvor.
Ve druhém případě po otočení naruby zašij spodní stranu trička a rukávy. Výstřih na zadní části trička ustřihni tak, aby byl stejně vykrojený, jako vepředu. Otoč pytel na líc a opět ho vycpi. Poté zašij výstřih. Hotovo!
VAROVÁNÍ: tento postup lze zvolit jen v případě, že tričko nemá příliš hluboký dekolt.

Na závěr dodám ještě malý tip: pokud nemáš v prádelníku žádné tričko, které ti nebude líto rozstříhat, nevadí. V každém second-handu jistě najdeš sekci horšího oblečení za opravdu nízké ceny, čítající řádově několik desítek korun. Můžeš se tam vypravit a porozhlédnout se po nějakém, které bude mít pěknou barvu nebo zajímavý vzor. A možná vymyslíš další způsoby, jak nepotřebné kousky oblečení přetvořit v něco originálního!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.