HORKÉ KŘESLO – Gynekolog není zlý!

divkyStrach z gynekologické ordinace se v podstatě rovná strachu z neznáma. Přežily to holky před tebou, přežijí to další po tobě – a věř, že před prvním vyšetřením nemusíš mít nervy jako před důležitou písemkou. Slečn@ ti prozradí, co všechno tě za těmi tajemnými dveřmi doopravdy čeká a nečeká!

Na výběru gynekologa záleží!

Přestože jsou všichni gynekologové lékaři, kteří absolvovali podobné vysoké školy, každý může být jiný především svým přístupem. Je jen na tobě, jestli ti bude příjemnější jít k ženě nebo k muži a v jakém městě bude sídlit. Bude však rozhodně rozumné, pokud se poptáš na zkušenosti třeba maminky, starší sestry, kamarádky, tety… Bude-li lékař (nebo lékařka) příjemný, nebudeš se k němu bát chodit a budeš mu moci důvěřovat, což je velmi důležité. Gynekolog je člověk, kterému se budeš svěřovat o intimních problémech, ale rozhodně se nebudeš mít za co stydět, ať se stane, co se stane.

Otázky? Těch se nebojím!

Aby ti tvůj gynekolog mohl pomoci s jakýmkoliv problémem, musí nejdříve vědět něco o tvém zdravotním stavu, a proto očekávej i to, že se tě zvláště při první návštěvě v jeho ordinaci bude ptát na spoustu věcí. Nikde není napsáno, že jeho otázky budou nepříjemné a bude z tebe tahat podrobnosti o tvých osobních záležitostech a sexuálních zkušenostech. Uvědom si, že nejsi první, koho se na takové otázky ptá.

Chceš se na rozhovor s ním připravit předem? Jistě uděláš dobře!

Co lékaře bude zajímat:

 • Menstruace – Aby tvé informace byly co nejpřesnější, nezapomeň si vzít svůj menstruační kalendář. Pravděpodobně bude důležitá informace, kdy skončila tvá poslední menstruace, jestli je pravidelná a jestli při ní míváš bolesti. V případě, že menstruaci stále ještě nemáš, můžeš se ho klidně i zeptat na vše, co tě o ní zajímá.
 • Zlozvyky a choroby v rodině – Překvapit by tě neměla ani otázka, zda kouříš a piješ alkohol a jaké nemoci se ve vaší rodině vyskytovaly (rakovina, infarkt myokardu atd. – chřipka pratetičky samozřejmě nehraje roli :-)) Každopádně jsou tyto informace důležité spíš v případě, že přicházíš s přáním předepsat hormonální antikoncepci, anebo když budeš později plánovat miminko.
 • Pohlavní styk – Může se ti to zdát jako hodně intimní záležitost, ale před svým gynekologem by ses neměla stydět mluvit o tom, jestli už žiješ sexuálním životem, respektive jakou používáš antikoncepční metodu. Nebude se tě ptát, jak a co praktikuješ a kárat tě, že na takové věci jsi příliš mladá. Důvěřuj mu.

A co doprovod? Musím tam jít s mámou?gynekologie

Pokud jsi už plnoletá, lékař je vázán lékařským tajemstvím a jakékoliv informace, které mu svěříš, nesmí povědět nikomu dalšímu, dokonce ani tvé mámě, nebudeš-li sama chtít. Pokud však chceš, může tě do čekárny doprovodit kdokoliv, ať už máma, kamarádka, nebo klidně tvůj kluk.

Děsivě vypadající nástroje…

Nástrojů v gynekologické ordinaci se neboj, ať vypadají jakkoli divně. Jsou totiž potřebné k tomu, aby tě lékař mohl správně vyšetřit.

Mezi základní nástroje patří ZRCÁTKO. Je to malý kovový nástroj, který ti může pripomínat kachní zobák. Vkládá se dovnitř pochvy, ale neboj – existují různé velikosti a nemusíš se při prvním vyšetření bát lékaře poprosit, aby použil to nejmenší. Pokud jsi navíc stále panna, je to samozřejmostí a leckdy se může stát, že vyšetření proběhne prohmatem pomocí prstu zavedeného do konečníku, aby nebyla poškozena panenská blána.

Gynekologové používají také štětec a vatový tampon (vše probíhá podobně, jako když si zavádíš tampon doma). Pomocí nich se dělají vyšetření, jako stěr z děložního čípku, a provádí se jimi také odběr výtoku pro laboratorní rozbor jeho složení. A bolestivé to rozhodně není!

Strach má velké oči!

Vyšetření trvá prakticky pár minut – ani se nenaděješ a budeš ho mít za sebou. Pokud bys měla například silný zánět, mohlo by pro tebe být vyšetření trochu nepříjemné, ale většinou se žádné bolesti obávat nemusíš. Gynekolog je jistě zkušený a ví, jak tě má vyšetřit co nejopatrněji.

Pro vyšetření je nutné položit se na speciální gynekologický stůl a podle instrukcí lékaře roztáhneš kolena od sebe a paty položíš na kovové podložky. Je také důležité, aby jsi se co nejvíce uvolnila. Budou-li tvoje pánevní svaly zatnuté, lékaři se vyšetření bude provádět daleko hůř a také hrozí, že při vyšetření budeš opravdu cítit bolest nebo nepříjemný tlak.

Lékař nejprve provede stěr a pak následuje vyšetření prohmatem. Lékař si nasadí sterilní rukavice, jeden prst zavede dovnitř vaginy a druhou rukou ti malinko stiskne podbřišek. Je to důležité, aby zjistil, že tvar, velikost a poloha vaginy a vaječníků je zcela normální.

Menstruace přišla nevhod

Pokud tě v den, na který jsi byla objednaná na gynekologii, zastihne menstruace, přesuň svou objednávku na později. Krvácení by mohlo zkreslit výsledky testů.

Neboj se zeptat se na vše, co tě zajímá

Gynekolog tu není jen od toho, aby tě vyšetřoval. Rád a vysoce kvalifikovaně ti odpoví na veškeré otázky týkající se pohlavního styku, antikoncepce, menstruace, ženskými potížemi atd. Zeptat se ho tedy můžeš i na to, na co se stydíš zeptat své mámy!

PÁR RAD NA ZÁVĚR:

 • Lékař tě nemůže samozřejmě vyšetřit oblečenou, ale na druhou stranu ti může být docela nepříjemné stát u jeho stolu pouze v krátkém tričku po vyšetření, kdy budeš čekat na předpis, nebo se ho na něco ještě budeš chtít zeptat. Z toho důvodu je dobré, když se v převlékací kabině převlékneš do dlouhého trička nebo si dáš sukni „naostro“, kterou pouze při samotném vyšetření vyhrneš.
 • Informuj se, zda-li máš přímo u gynekologa možnost osprchovat se nebo alespoň použít bidet, jelikož bys na vyšetření měla být čistá. Pokud možnost trochu se poumývat přímo před vyšetřením nemáš, vezmi si do kabelky alespoň speciální vlhčený ubrousek pro intimní hygienu (seženeš v lékárně i v drogerii) nebo alespoň navlhčený plátěný kapesník, aby ses jím mohla otřít v kabince.
 • Budeš-li před vyšetřením příliš vystresovaná, požádej lékaře o odložení. První návštěva gynekologie tě sice stejně čeká, ale pokud jsi zelená a jdou na tebe mdloby, pravděpodobně by vyšetření snad ani nešlo snadno provést.
Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

27 Comments
 1. Snad jen pár rad:
  1, Není pravdou, že MUSÍŠ jít na gyndu v patnácti. Některé letáčky to tak trošku nepřesně sugerují, ale pravda je taková, že máš jen NÁROK na tuto prohlídku. Pokud máš potíže (bolesti, záněty, děsivé výtoky) běž kdykoli, třeba ve třinácti. Pokud nemáš, tak to nech na později, třeba až ve dvaceti – o nic nepříjdeš.
  2, S tím předchozím souvisí i fáma o „rakovině čípku“. U žen do 19 let nic takového neexistuje a ve věku mezi 20 až 24 lety se takový případ vyskytne asi u jedné až dvou ze 100.000 vyšetřených. Teprve u starších mohou kontroly souviset s touto prevencí.
  3, S bodem 2 zase souvisí snaha gynekologa „nezištně“ Ti nabídnout očkování za 10.000 Kč . Přitom o rizikových faktorech, které zvyšují pravděpodobnost rakoviny čípku (pohlavní styk před 17 rokem, střídání sex.partnerů, kouření) Ti pravděpodobně neřekne nic. 
  4, Výnosným byznysem je dnes hormonální antikoncepce. Od letáčků nebo plakátů v čekárně nečekej jen seriózní informace. Uvědom si, že je to v podstatě reklama. Pokud se naučíš dobře určovat své neplodné dny a budeš navíc vyžadovat kondom – ušetříš spoustu peněz a nezažiješ nežádoucí účinky pilulek… Přesto se sexem nespěchej. Brzy se ho pak přejíš…
  5, Interrupce je nejhorší ze špatných řešení. Je mnoho příběhů žen, které pod vlivem báchorek o „neškodném odstranění shluku buněk“ přišly o zdravé miminko a měly pak fyzické i psychické následky. Nečekej, že by Ti to doktor nějak důrazně rozmlouval. Proto si předem sežeň pravdivé informace.
  6, Jednorázová zrcadla nijak nesouvisí ani s hygienou, ani s alergiemi na kov. Je to spíš móda. Doktor Tě nesmí nutit mu na ně přispívat.
  7, Gynekolog není zlý – to je, obecně vzato, pravda. Přesto si dej pozor, protože v každém z nich je i kus obchodníka. A když něco nechceš – neboj se proti tomu ozvat.

 2. jo…proto se jim vyhýbám jak to jen jde :-D …ale dyž je to něco vážnýho tak mi nezbývá než je vyhledat :-)

 3. No já si ještě na gyndu počkám(je mi 12 let),jak jsem si to tu tak četla tak mám stejně strach.Jo a máš hezký blog:)

 4. No, víte co je s dítětem děláno při interrupci? Nevím přesně jak ot jde za sebou, ale zpřelámou mu zaživa bez umrtvení nohy a ruce, udělají z něho maličkou kuličku, a tu pak vtáhnou ven. Fuj…raději kondom a antikoncepci než tohle…;)

 5. bery:
  Ale pochybuju, že v době, kdy dochází k interrupci má plod nohy a ruce a ještě k tomu nějaké kosti, které by se daly zlomit :D :D :D

 6. njn, taky me to pobavilo… vzhledem k casnemu ukonceni interupce… v pokrocilem stadiu tehotenstvi se interrupce provadi jen kvuli vaznym zdravotnim porucham plodu nebo ohrozeni zivota matky, i tak mu rozhodne nelamou nohy a ruce… ale souhlasim, ze radeji kondom a antikoncepce misto nechraneneho styku

 7. Myslite že budu mit prušvih dyž je mi četrsvich 14 a vyspala jsem se z přitelem a měli jsme pouze kondom??? (rodiče to nevědí,za tohle by mě zabily,říkají,že jsem na takovéto věci ještě moc malá,říct jim to nemůžu,v ničem mě nechápou…)….

 8. u gynekologa jsem byla…puvodne jsem si vybrala zenu ale pozdeji jsem sla k muzi,je jemnejsi a jedna se mnou mnohem vlidneji nez zena

 9. Ahoj,chci se na Vás něco zeptat:V kolika mám jít na první prohlidku ke gynekolovy když je mi 12 let?A je to nepříjemné když vám šahají tam mezi nohy?Když jsem to ještě nedostala,mám jít stejně k gynekologovy?Děkuji za odpověd!Pa

 10. Elizabeth, nemusíš spěchat, pokud nemáš žádné potíže. Na první prohlídku se chodí po 15.roce, dřív jen pokud máš nějaký akutní problém (a to by v tvém případě bylo vhodné jít na oddělení dětské gynekologie). Předpokládám, že jsi panna – a to by tě pan doktor stejně vyšetřit jen tak nemohl a pokud to není třeba, můžeš počkat. Na pravidelné prohlídky bys měla začít chodit jakmile začneš brát hormonální antikoncepci a sexuálně žít.
  Jít ke gynekologovi však nemusíš jen kvůli vyšetření, ale třeba i v případě, že se chceš na něco zeptat a bojíš se svěřit se například mámě. Jistě tě nepošlou domů :-)

 11. Cha no co asi udělají se zárodkem?Vysají ho a pak ho zřejmě
  jako biologický odpad zlikvidují.No a co se týče gynekolog.
  vyšetření:
  já mám gynekologa muže-je to takovej děda:-)ale přemýšlím
  že ho vyměním za mladší kategorii(stačí 40-50let)Co se týká
  prvního vyšetření-píše se od 15-ale to je kvůli už povolené
  sex.aktivitě:-)Já mám ale i kámošku,je jí 19 a na gyndě ještě
  nebyla-ale z ní si už příklad rozhodně neberte.Pokud jste panny
  tak někteří gyn.ani neprohlížejí “na křesle”,
  ale jen vás prohlédnou ultrazvukem.Ale to je asi také individuální.

 12. Ahojky, chci se jen zeptat, myslíte, že je hodně velkej problém, když si nevedu menstr.kalednář a chystám se na gyndu? O:-) díkec

 13. no ale fakt protože žena má uplně stejné problémy ale chlap je ohleduplnější ale zase radši k strašímu chlapovy než k mlačímu a navíc gynekologu je stejně víc chlapů než ženskéj

 14. sušenka –
  myslim,ze by sis mela pockat az ti bude 15 a pak si normalne zajit na gynekologii.je to asi jedina moznost,kterou mas.Jinak drzim palce a hlavne nezapominejte MINIMALNE na ty kondomy

 15. Ahoj prosím o radu. Je mi 17 a ještě jsem nebyla u gynekologa. Menstruaci jsem dostala před rokem, ségra v 15 a máma v 17. Mám jít ke gynekologovi i když nemám žádný problém? S mámou se o tom nebavíme…nevím, jestli jí to mám říct sama, když jsem jí ve 13 řekla jestli by se mnou nechtěla jít koupit podprsenku tak se o tom se mnou sice bavila ale dávala mi najevo že jsem spíš ještě malá. Tak jsem si ji koupila sama a hotovo XD Mám tedy počkat až mi máma řekne: zítra jdeš ke gynekologovi? Nevím…jo a nevadí když nejsem “tam dole” vyholená? Není to trapas?

 16. To lila: Neboj, trapas nebude. Za mých mladých let měla každá “bobra” a ta, která neměla pořádnou houštinu byla divná. Dnes je to obráceně. Každý gynekolog je zvyklý na oba přístupy, nicméně faktem zůstává, že vyholené přirození se snadněji udržuje v čistotě, ale zase je lépe se řídit tím, co je ti přirozené a ne se do něčeho nutit. Gynekologovi “křoví” vadit nebude, to je to poslední, ale určitě nebude šťasten, když ti budou smrdět ponožky.

  K tomu věku. Já bych to zjednodušil tak, že ke gynekologovi pokud máš nějaký problém a jinak od okamžiku kdy začneš nebo chceš začít sexuálně žít. Samozřejmě pokud jsi uvědomnělá soudružka, můžeš i dobrovolně dříve, nic tím nezkazíš, ale asi si ani nepomůžeš…

  K tomu jestli chlapa nebo ženskou. To je individuální. Většina mladých děvčat preferuje doktorky, ale časem zjistíš, že více než na pohlaví lékaře záleží na jeho přístupu, pochopení, zkušenostech a osobních pocitech. To že chlap je ohleduplnější jak tu zaznělo je subjektivní zkušenost, nemusí to být vůbec pravidlo. Věř mi, že pro gynekologa budeš jen další mnoha pacientek, naprosto stejně jako pro gynekoložku a stud je zbytečný. Koneckonců zvykej si zavčas, přijdou situace, kdy si vybrat nebudeš moci a možná to pak bude pro Tebe méně traumatizující. Ale když jde do tuhého, je člověku zase jedno kdo pomůže, hlavně když někdo pomůže…

  Ale jak jsem psal výše, záleží na tobě, nenech se do ničeho nutit, pokud máš problém s chlapem běž za ženou, pokud máš možnost výběru a na pohlaví lékaře ti nezáleží vybírej podle referencí. Jenom pozor, lidské tělo není černobílé, to že nějaký lékař někomu nepomohl podle jeho představ ještě nemusí exaktně znamenat, že je špatný.

  Zaznělo zde cosi, že očkování proti rakovině děložního čípku je dobrý kšeft. Nebudu říkat, že není, on kdyby nebyl, tak by ta vakcína nikdy nevznikla, protože by nikdo ten vývoj nezaplatil. Je to smutné ale je to tak. Prakticky se věc má tak, že se defacto velmi zjednodušeně jedná o téměř infekční onemocnění, částečně přenosné pohlavním stykem. Vakcína tomu částečně zabrání. Pokud chcete dámy zůstat nepolíbené “neošoustané” panny na ocet, tak to očkování opravdu smysl nemá. Pokud chcete sexuálně žít, tak je to o tom, že těch 10 tisíc vám může zachránit život. Kdyby mě někdo nabídl vakcínu za 10 tisíc, která by mě bránila i částečně proti rakovině plic, tak do toho jdu a to ani nekouřím. Prostě to jsou rozumně investované peníze.

  To samé antikoncepční pilulky. Vždy je rozumné kombinovat dva prostředky proti nechtěnému početí. Kondom je samozřejmostí, ten totiž chrání i proti pohlavně přenosným chorobám. Ale může se protrhnout, sklouznout, být vadný…. Kdysi někdo spočítal, že počet úmrtí žen z fyziologických příčin u takovýchto nechtěných těhotenství je vyšší, než počet mrtvých, které jsou přisuzovány negativním jevům antikoncepce. A to prosím je ta studie hodně stará, dnes jsou ty pilule mnohem dokonalejší. Je velmi smutné, když si na pohotovost přiběhne děvče pro postinor (to je hormonální sajrajt (velice slušně řečeno), který dokáže přerušit těhotenství do 72 hodin po pošetí) a uvede, že došlo k nehodě s kondomem a pilulky nebrala, protože se bála údajných zdravotních komplikací spojených s antikoncepcí. No a najednou si nechá hlupaňa předepsat hormonální atomovku a dokonce dobrovolně. Jeden by brečel…

  No já toho moralizování nechám, je pozdě jdu spát. Beztak sem do dívčího kroužku nepatřím ani pohlavím a bohužel už ani věkem. Ale tu mladší kategorii (40-50 let) tu bych snad splňoval, tak to ještě není tak špatný.

 17. ahoj chtěla jsem se zeptat jestli u vyšetření je zdravotní sestra nebo jestli ne a jak to tam chodí s těmi zdravotními sestrami prosím poraťte

 18. Ne, že bych s mámou neměla dobrý vztah, ale s ní se mi o tom dost blbě povídá. Chtěla bych tam jít sama a taky nechci, aby o tom, že jsem tam byla věděla. Navíc se bojím. Je mi patnáct a už hodně dlouho jsem předevšema tajila hrozný výtok. Poprvé jsem ho měla už v devíti a nešlo se mi ho zbavit. Ale i tak jsem to tajila a teď se dost bojím a stydím. Nevim, kde sehnat gynekiloga.

Leave a Reply

Your email address will not be published.