Jak si poradit s autoškolou

Zvažuješ, že rozšíříš řady řidičů a přihlásíš se do autoškoly? Že si nejsi jistá, jak na to? Nevadí! Tento článek tě detailně provede všemi možnými úskalími, které tě během získávání řidičské licence mohou potkat. Kam se přihlásit, jak se přihlásit, na co si dát pozor a jak obstát při zkouškách se dovíš právě teď, stačí se jen dát do čtení.

Že je nabídka všelijakých autoškol příliš široká a ty nevíš, podle jakých kritérií vybírat? Kromě dopravní dostupnosti a profesionality je několik dalších vodítek, kterých je dobré si všímat. Jaké to jsou?auto

Nekupuj zajíce v pytli

Reklam a upoutávek na různé autoškoly potkáš jistě až až. Visí ve školách i na internetu, stačí si všímat. Ne vše, co vypadá lákavě, je ale výhodné. Pozor si dej obzvlášť na kurzy, které slibují velmi nízké ceny. Nezřídka se totiž stává, že po absolvování kurzu se dovíš, že jsi tak mizerný řidič, že si musíš dokonce doplácet individuální hodiny, které jsou pochopitelně mnohem dražší, nebo nebudeš připuštěna ke zkoušce. Celý výcvik tak trvá mnohem déle a stojí víc, než v jiném kurzu, který se netvářil jako nejlevnější ve městě. Nízké ceny také způsobují velký počet žáků, na zkoušku tedy budeš možná čekat několik měsíců, během kterých buď nebudeš jezdit a vyjdeš ze cviku, nebo si opět budeš muset doplatit další jízdy.

Rychle a zběsile?

Další podstatnou otázkou je, jakou intenzitu kurzu zvolit. Existují standartní, nebo naopak expresní varianty, které se liší jak koncepcí, tak cenou. Běžný kurz ti poskytuje jednu hodinu týdně. To se může hodit, pokud nemáš čas trávit v autoškole hodin více a na řidičák nespěcháš. Cena takového kurzu je nižší. Expresní kurz naopak umožňuje dvouhodinové jízdy, přičemž celkový počet odježděných hodin zůstává stejný. To má několik výhod: předně absolvuješ kurz v kratším čase. Dalším pozitivem je také fakt, že aby se člověk pořádně pocvičil například v jízdě po dálnici, potřebuje delší čas, aby se stihl na nějaké vhodné místo dostat, což může být problém, pokud nenavštěvuješ kurz ve větším městě. Nepříznivým faktorem je pak bohužel cena, která u zrychlených kurzů bývá vyšší.

Jak obstát?

Pokud už sis některý kurz vybrala, jistě tě bude zajímat, jak jím úspěšně projít. Co se týká samotného řízení, je třeba brát celou věc s nadhledem. Nikdo učený z nebe nespadl a tak není nutné propadat zoufalství, pokud se ti hned něco nepovede. Cílem autoškoly není naučit se dokonale řídit, to ti umožní až samotná praxe. Teď se soustřeď především na to, jak bezpečně cestovat. Různé grify a fígle pochytíš časem. Je lepší nebýt nervózní a vystrašená, ale zároveň si zachovat určitý respekt. To ti umožní nezmatkovat, ale zároveň nejezdit příliš lehkovážně. Možná máš ale strach spíše
z teoretických testů. Přestože je povinné absolvovat tři hodiny teorie, pravděpodobně ti nebudou stačit. Sežeň si aktuální brožurku testů nebo jejich webovou variantu a nauč se správné odpovědi zpaměti, jako když bičem mrská. Samozřejmostí je znát dopravní značky, základy zdravovědy a pravidla bezpečného provozu na silnici. Pak by tě nemělo nic překvapit.

Ačkoli se ti může zdát, že autoškolu nepotřebuješ, protože nijak zvlášť necestuješ nebo nemáš vlastní auto, opak je pravdou. Na mnohá místa je obtížné dostat se veřejnou dopravou, navíc cesta autem ve více lidech je často ekonomicky výhodnější. A i když nevlastníš žádný vůz, hodí se, když je v autě více řidičů, i když pojedeš v autě někoho jiného. Tak na co čekáš? Ať ti to jezdí!

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.