Krása ve stupních šedi

Myslíš si, že černobílé filmy v dnešní době zaujmou snad jen tvou prababičku, případně toho podivného „umělce“ s plnovousem a starou koženou kabelou, kterého každé ráno potkáváš na fakultě? Pak je možná čas, přesvědčit se o opaku. I podívaná ve stupních šedi může být kvalitní zábavou, pokud člověk natrefí na ta správná díla. Pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější.

Ačkoli to mnohým divákům připadá zvláštní, témata, kterými se lidé baví, se v nových obměnách neustále vrací. Proto mezi černobílými snímky nalezneš jak romantické příběhy, tak pořádně akční podívanou, horor či romanticke-filmy3historický film. I když by se mohlo zdát, že omezené barvy budou na škodu, opak je pravdou – dodávají obrazu sjednocený vzhled, kterého by dnešní filmaři jen těžko dosáhli a dodávají celému dílu umělecké vzezření.

Westernová podívaná

Pokud máš v oblibě akční snímky, westerny a vůbec filmy, ve kterých není nouze o přestřelky, ostřílené chlapíky a krásné dámy, zcela jistě tě neurazí „Přepadení“ režiséra Johna Forda. Klasický western z roku 1939 se točí kolem cesty jednoho obyčejného dostavníku, který jede napříč pouští, potenciálně ohrožován nebezpečnými Indiány. Každý cestující má jiné důvody, proč se vydal tak daleko, jedno je všakjisté – není času nazbyt, Apači se blíží. Třebaže napětím nabitý příběh budete sledovat jen v černobílém provedení, postavy rozhodně takto jednotvárnými nazvat nelze. Každá zde má svůj příběh a svou funkci, a kdo se zprvu zdá nesnesitelným a špatným, může mít ve skutečnosti srdce na pravém místě. Ostatně i v životě to tak občas chodí.

Rozpustilosti se meze nekladou

Pro ty, které mají raději veselé příběhy, lehký humor a optimistickou atmosféru, je tu něco speciálního. Určitě by byla škoda opomenout český film „Eva tropí hlouposti“, natočený režisérem Martinem Fričem v roce 1939. Ztřeštěná komedie vypráví příběh mladého děvčete, které se pod záminkou vloudí do domu sousedů své tety, aby zde získalo tajný rodinný recept na pěstování růží. Odstartuje tím však nečekaný sled událostí, který nemůže skončit jinak, než vesele.
Ve filmu zazářila známá herečka Nataša Gollová, která je dobrým příkladem přirozené krásy. Pokud hledáš milý snímek pro večer pod dekou a pusu od ucha k uchu, bude tento rozhodně skvělou volbou.

Balada o něžném rváči a silné dívce

Patří mezi tvé oblíbené činnosti sledování historických filmů? V tom případě pro tebe bude „Marketa Lazarová“ Františka Vláčila z roku 1967 tím pravým. Smyšlený příběh sleduje osudy dvou hrdinů, dívky, zaslíbené Bohu, a násilnického loupežníka, kteří v sobě navzdory všem okolnostem, které zprvu nevypadají nijak růžově, naleznou zalíbení. Nebude nouze o boj, romantiku, ani krásnou přírodu. Velmi výrazné je zde obrazové provedení, které naprosto vystihuje pojem „báseň v obraze“. Knižní předloha Vladislava Vančury se navíc velmi často objevuje mezi maturitní četbou, což by mohl být dobrý důvod, proč si rozšířit kulturní obzory.

IKEA vs. opravdový truhlář

Pokud ještě stále váháš, zda se do sledování černobílých filmů pustit, přidám ještě jednu poznámku. Většina dnešních filmařů se ve své tvorbě více či méně vrací k odkazu těch předešlých. Proč? Jejich práce jsou vnímány jako dokonalé vzory filmového umění. Všichni, kteří přišli po nich, už tyto vzory pouze přejímali, byť s různými úpravami. Je otázkou, nakolik je dnešní filmový průmysl, který chrlí bezpočet děl ročně, ještě uměním. Možná je to stejné jako s truhláři a IKEOU – když truhlář vyrobí jeden stůl, je to unikátní, umělecký kousek. Kdež jeho předlohu odkoupí velký řetězec a začne podle ní stoly vyrábět ve stovkách kusů, vzniká průmysl, ale umění se nám kamsi vytratilo. Pro ty, kteří stále nechápou, proč něčím takovým, jako sledování starých snímků ztrácet čas, přidám jednoduchou odpověď: Pokud porozumíš minulosti, lépe pochopíš současnost. Podívej se na první horory a zjistíš, proč se všechny nové sobě navzájem tolik podobají.
A nebo se prostě jen z čiré nostalgie bav a inspiruj. Kdo ví, třeba právě tebe políbí Múza a jednou vytvoříš něco, co se stane příštím vzorem – a je jedno, jestli to bude film, kniha, nebo třeba nový módní trend.

Článek připravila Alžběta

No Comments Yet

Comments are closed