Láska k vínům a jak je pít

Není víno jako víno. Každá jsme už určitě nějakou tu skleničku vypila, někdo možná i láhev. Někteří lidé to mají jako koníček, jiní se víny přímo živí. Pro ty, kdo mají vína rádi, ale nefandí čtení rozsáhlých knih a nechtějí ráno zažívat bolehlavy, je tu několik málo rad jak, co a v jaké míře vypít.
Bílé víno

„Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství,“ prohlásil Miloš Kopecký ve známé komedii Limonádový Joe. Je to první rada, ale nezaručuji úspěchy. Obecně platí dvě pravidla: nemíchat alkohol a když míchat, tak od nejméně alkoholického k tvrdému pití. Pokud se ale rozhodneš v klubu či na párty pro víno, určitě neprohloupíš. Jsou vína suchá a sladká, aromatická a méně voňavá, vína k rybám, drůbeži, bagetkám apod. Jaké ti chutná, poznáš jedině tehdy, když je ochutnáš všechny.
Ovšem když budeš na diskotéce, asi tam vinotéku mít nebudou. Tak se držme rozdělení na bílá, červená a růžová. O červeném vínu se dokonce uvádí, že má léčivé účinky, a mimochodem dvě deci červeného spolehlivě zaženou menstruační bolesti. Po větší dávce červeného vína ale ráno víc bolí hlava. Nejlepší víno na párty je bílé. Dá se vypít ve větším množství a i horší kvalita je pitelnější než u červeného. Růžové víno není zatím bohužel běžně v nabídce všech restaurací a klubů. Ale když ho někde uvidíš, určitě ho vyzkoušej, je to lehčí víno, které tě povzbudí. A růžová je hold růžová.

Tradice s vínem spojené

Kolem vína se točí mnoho pravidel a zvyků. Červené se například pije ze sklenic větších, aby se uvolnilo aroma. Také se nechladí, pije se za pokojové teploty. Naopak víno bílé se chladí, aby se zatáhlo, a pije se ze sklenic menších a užších. Tento základ je dobré dodržovat vždy, aby sis chuť užila.

Pokud nemáš s vínem moc zkušeností, stojí za to je získat. Dobré víno je lék pro dobrou náladu. S vinnou skleničkou budeš působit jako dáma. Víno je vděčným dárkem, přítelem při smutku i při oslavách a ne nadarmo se říká, že ve víně je pravda.

O vínech existuje mnoho webových stránek, z nichž jedna velmi zajímavá a aktuální se jmenuje www.jizni-svah.cz. Zde se dočteš názory odborníků, spolehlivě zjistíš, kdy a kde se koná nějaká významnější akce a degustace, kterou stojí za to navštívit. A něco málo se i přiučíš, zábavnou a lehkou formou. I pokud nejsi odborník, určitě si zkus něco málo přečíst, jednou se ti to může hodit. A pokud se rozhodneš vína pít, je dobré o tom něco málo vědět.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.