Letní brigádu je třeba shánět zavčas

Velké přípravy na léto: Blíží se prázdniny a snad každá školačka by ráda někam na brigádu. Nezaměstnanost je problémem snad všech měst, ale ty přesto zoufale toužíš vydělat si nějaký ten peníz na prázdniny a pár nezbytností. Co s tím?

Máme vůbec šanci v době, kdy nás stíhá jedna krize za druhou, sehnat něco slušného? A z čeho můžeme vybírat?

brigadaFoto: Crestock

Práce přes internet je pohodlná

Pro ty z nás, které jsou pohodlné, se naskýtá možnost vydělat si peníze přes internet. V čem tato práce spočívá? Pokud jsi programátorka či schopná obchodnice, prosadit se na internetu není nic složitého. Jenomže co my, které máme jen základní znalosti z hodin informatiky?
Existuje možnost vydělat si peníze pomocí blogu nebo internetových stránek. Pokaždé, když někdo zavítá na tvé stránky a klikne na reklamní odkaz, přičtou se ti na účet peníze. Odměna za jedno kliknutí se pohybuje kolem několika haléřů až pár korun. Je to práce zdlouhavá, ale časem i efektivní. Záleží na tom, kolik odkazů máš na stránkách uveřejněných a kolik lidí tyto adresy navštíví.

Nenech se nachytat

Prací, které můžeš dělat doma, je spousta: kompletace tužek, skládání postaviček, navlékání korálků (např. zvířátka z korálků), výroba bižuterie a tak dále. Důležité je jen zvolit důvěryhodnou firmu. Bohužel se najde spousta neseriózních „firem“, které málokdy dodrží, co slíbí. Proto je nezbytné vybírat jen ty, které mají dobrou pověst. Vždy, než do něčeho půjdeš, si o nich zkus najít pár informací a zjistit názory ostatních lidí na internetových fórech a diskuzích.

Jednou jsem například objevila inzerát na rozesílání propagačních letáků pro Manchester United, kde kdosi sliboval, že po zaslání padesátikoruny mi obratem přijdou známky, nadepsané obálky a letáky. Hned mi bylo jasné, že je to podvod, protože fotbalový klub, jako je Manchester United, zná každý a nepotřebuje se proslavovat letáky. Asi po měsíci jsem viděla v jednom televizním pořadu, myslím v Občanském judu, jak paní, která uvěřila, dostala obratem dopis s tím, že se nechala nachytat. Samozřejmě padesát korun není žádná horentní suma, aby se to mohlo podat k soudu. Člověka to akorát naštve a nic s tím nezmůže.

Překážkou může být, že do většiny takovýchto prací na internetu musíš nejdříve investovat nějakou finanční částku. Jak ale zjistit, zda za čas budeš opravdu vydělávat peníze, nebo jen naletíš podvodníkům, kteří si chtějí přilepšit na tvé důvěřivosti? To je otázka, na kterou už dlouho hledám odpověď, a prozatím jsem ji bohužel nenašla. Ale jak se říká, risk je zisk.

Prázdniny plné ovoce

Lákají tě brigády v zahraničí? Možností je sběr ovoce. Nejenže si přivyděláš slušný peníz, ale podíváš se od míst, kam by ses za normálních okolností nejspíš nedostala. Je možné, že nezbude moc času na prohlížení památek, ale koho by nepotěšil už jen ten pocit, že je v Anglii, Španělsku nebo Rakousku? I tady je však určité riziko, proto vsaď na osvědčené agentury.
O sběru ovoce se můžeš dozvědět více na těchto stránkách: www.europa.eu nebo www.fruitfuljobs.com. Možná se ti bude hodit automatický překladač internetových stránek. Ten si můžeš stáhnout zde: automatické překladače.

Máš ráda děti? Staň se au-pair

Práce au-pair je obvykle na delší dobu než jen na prázdniny. Na au-pair se většinou dávají holky, které se nedostaly na vysokou školu, nebo tam po střední ani neplánují jít, ale chtějí se zdokonalit v jazycích.
Je to práce, která ti zajistí bydlení, jídlo a vzdělávání. Bydlíš v rodině, které se staráš o děti, domácnost, vaření – ale to všechno záleží jen na domluvě s rodinou, kterou si vybereš. Tvou náplní práce může být třeba jen hlídání dětí. Ovšem důležitou podmínkou je umět jazyk země, do které chceš odcestovat, aby ses tam s nimi dorozuměla. Předem získáš emailovou adresu rodiny, napíšeš jim a seznámíš se s nimi nejdříve po internetu, takže nemusíš mít strach, že by ses dostala do rodiny, s kterou by sis nerozuměla.

Modelka nemusí být bezchybně krásná

Není pravda, že každá modelka musí být krásná. Důležité jsou jen vhodné míry a zajímavá tvář, nikde není řečeno, že když se ti tvá tvář nelíbí, tak není zajímavá. Každý má jiné měřítko pro krásu a jak jsi už mnohokrát slyšela, zkusit se má všechno. Vyzkoušet můžeš práci fotomodelky nebo hostesky. Navštiv například stránky www.fotopatracka.cz, www.katalogmodelek.cz, www.czechfaces.cz, vytvoř si profil, nahraj své fotky a čekej, zda si tě někdo vybere.

Sleduj inzeráty

Hledáš spíše obyčejnou brigádu, kde však budeš mít mnohem jistější výdělek? Na internetu natrefíš na spoustu inzerátů například na venčení psů, roznášení letáků, výpomoc v supermarketu, prodávání zmrzliny, hlídání dětí a podobně. Musíš mít jen štěstí a najít brigádu, která by tě alespoň trochu bavila a nacházela se v místě tvého bydliště. Stačí se porozhlédnout na internetových serverech jako je www.prace.cz, www.jobs.cz, www.jobpilot.cz nebo www.sprace.cz.

Hodně štěstí!

Text: Nikola H.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.