Jak pěstovat vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda je vyhledávanou a oblíbenou rostlinou vánočního období. Je krásná díky zbarvení svých listů, takzvaných brakejí. Nejoblíbenější je sytě červená, ale můžeš ji mít i v různém zbarvení – od růžové, lososové, krémové, až po bílou, zlatou či modrou. Slečna ti prozradí, jak na její pěstování.

Vánoční hvězda vnese do pokoje správnou atmosféru

Vánoční hvězda či poinsettie, latinsky Euphorbia pulcherrima, se k nám dostala z Mexika, odkud pochází také legenda o její krvavě červené barvě. Královna z říše Aztéků si prý poinsettii zamilovala, avšak když zjistila, že ji její milý podvedl, puklo jí srdce a kapky krve zbarvily květy rostliny.

Pár rad pro správný nákup

Vyber si takovou vánoční hvězdu, jejíž listy jsou sytě zbarvené, a nejlepší je, pokud mezi nimi najdeš i poupata. Odkvetlá vánoční hvězda brzy uvadá, opadají ji listy, takže by ti Vánoce moc nezkrášlila. Při nákupu si ji nechej také zabalit, aby ti cestou domů neomrzla.

Věděla jsi, že…? Vánoční hvězdě se říká také pryšec nádherný, Kristova koruna či květ svaté noci.

Pěstování vánoční hvězdy

Správná teplota: Poinsettii pěstuj na světle při teplotě kolem 20 °C, s vyšší vlhkostí vzduchu a bez průvanu. Při nižší teplotě pod 17 °C rostlině začnou opadávat listy.
Zalévání:
Vhodná je pro ni každodenní zálivka, ale dej si pozor, aby substrát nestál na vodě.
Uchovávání po celý rok: Pakliže budeš chtít tuto rostlinku pěstovat po celý rok, tak po odkvětu a odpadu listů musíš vánoční hvězdu seříznout zhruba na výšku 15 cm a až do května udržovat v suchu při teplotě 12 až 15 °C. Jakmile se objeví nové výhony, rostlinu přesadíš a necháš na místě při teplotě kolem 17 °C. Od května do listopadu ji pravidelně, avšak mírně, zalévej a každých čtrnáct dní přihnojuj. V tomto období rostlina potřebuje být alespoň čtrnáct hodin denně ve tmě, jinak by nemusela znovu vykvést. Můžeš ji přikrývat papírovou krabicí nebo uložit do tmavé místnosti.
Množení: Množení vánoční hvězdy se provádí vegetativním způsobem, takzvaným řízkováním, ideálně v měsíci březnu. Odebereš řízky ze stonků přibližně 10 cm dlouhé. Můžeš je nechat ve sklenici s vodou a potom je zasaď do květináče se substrátem na rašelinové bázi či použít substrát rovnou prodávaný na množení.

Tip Slečny: Přemýšlíš, jak letos ozdobit vánoční stromeček a jak připravit stylový štědrovečerní stůl? Inspiruj se našimi tipy na vánoční výzdobu. Přečti si také o štěsdrovečerním věštění a nezapomeň se o Vánocích zahřát punčem nebo ovocným svařákem.

Vánoční hvězda je jedovatá

Při říznutí do rostliny z ní vytéká mléčná šťávalatex, která je mírně jedovatá. Proto si dávej pozor zejména při řízkování, aby sis například nepodráždila pokožku. Rostlina by neměla být na dosah malým dětem a domácím mazlíčkům.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.