Přátelství se musí udržovat

Každá z nás má jednoho člověka, který pro ni hned po partnerovi znamená opravdu nejvíce. Nejlepší kamarádka či kamarád, se kterým si rozumíme, je obrovský dar, jehož cenu si musíme neustále uvědomovat. Aby sis však s touto osobou byla stále stejně blízká, je třeba dodržovat několik zásad, které pomohou váš vztah utužovat a obohacovat.

Nejlepší přítel je jako tvé druhé já. Máte mnoho společného, panuje mezi vámi bezmezná důvěra a věříte si. Jste zde jeden pro druhého, když je to třeba, znáte minulost toho druhého a máte se rádi kvůli tomu, jací jste laska-pratelstviprávě teď. Ovšem někdy se může vztah narušit, ať už díky vzdálenosti nebo třeba hádkám.

Společně strávený čas je bohatství

Většina přátelství vzniká v tom nejmenším možném věku. Jistě i ty si vzpomeneš, koho jsi měla nejraději ve školce nebo na základní škole. V tomto období se kamarádství navazuje nejsnadněji, jelikož disponuješ hromadou času. Co jiného také dělat odpoledne po škole než si jít popovídat s kamarádkou? Časem se však začínají objevovat další povinnosti – více učení, pomáhání v domácnosti a tak dále. Když se přidá ještě brigáda a tvá první láska, přátelství začne zanikat pro nedostatek času.

Je třeba si uvědomit, že společně strávený čas se začne snižovat. Ovšem není to důvod k hádkám či k ukončení přátelství. To se totiž dá utužovat i pravidelnými posezeními v kavárně či u tebe doma, stačí jen chtít. Pokud se ti nebude daný termín hodit, nevyrukuj jen s větou „To zrovna nemůžu.“, přidej i náhradní termín, kdy bys mohla a vyjádři tak přání po schůzce.

Něco se ti nelíbí? Tak to řekni!

Některým slečnám může tento bod připadat zvláštní. Ale pravdou zůstává, že vyjadřovat nesouhlas či nespokojenost není otázkou pouze partnerského vztahu. To samé platí i u přátelství. Dělá tvoje kamarádka něco, s čím nesouhlasíš? Zkus si s ní o tom bez emocí promluvit, vaše pouto se upevní rozhodně více, než když budeš mlčet a celou záležitost přejdeš.

Chovej se tak, jak chceš, aby se chovali ostatní

Jistě máš svoji představu o tom, jak by se měla správná kamarádka chovat. Pokud budeš tyto zásady dodržovat, uvidíš, že okolí si jich všimne a začne je napodobovat. Nejlepší kamarádka by především měla být jako studna. Můžeš jí říct cokoliv a být si jistá, že to zůstane tajemstvím. Pokud nechceš, aby před tebou něco skrývala, buď i ty naprosto přímá. Závist je špatná vlastnost a přátelství na ní může ztroskotat. Vyhněte se především závidění partnerů navzájem a buďte spokojené s vlastním duševním bohatstvím. Dále je pak na místě neurážet se kvůli tomu, že kamarádka má zrovna špatný den a není nejpříjemnější. Stůj při ní, vyslechni jí a snaž se jí náladu zlepšit.

Přátelství je třeba budovat ve dvou. Sbírejte společné zážitky, které vás obohatí a važte si sebe navzájem. Pokud budeš dodržovat výše uvedené tipy, uvidíš, že ti bude tvoje kamarádka stejnou měrou oplácet. Važ si jí a nezahoď pracně budované přátelství kvůli opravdovým malichernostem.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.