Pro většinu z nás není problém přibrat pět kilo, ale jsou i takové dívky, které nepřiberou, ať dělají, co dělají. Většina z nich přitom rozhodně nestojí o to, aby byly kost a kůže. Jak mít zdravě vypadající ženskou postavu bez trčících kostí, a přitom se vyhnout přejídání?
Pokud si opravdu hodně hubená, možná sis už vyslechla nepříjemné, ale i závistivé poznámky od svých spolužaček a kamarádek. Moje kamarádka právě takto hubená byla a rozhodla se to změnit. Zde je pár rad, které mohou pomoci i tobě.
Neděs se (všech) tuků
Spousta z nás dnes preferuje jídla s minimálním množstvím tuku. Pokud nemáš jiné zdravotní problémy, tuků se neboj, tělo se bez nich neobejde a řada z nich je dokonce prospěšná. Můžeš jíst zdravě, ale proč si na celozrnnou housku nenamazat neošizenou vrstvou kvalitního másla? A co je nejlepší – nezdržuj se sladkého. Po obědě si čas od času klidně dopřej dezert v podobě kousku dortu, zmrzlinového poháru, zkrátka čehokoliv, co máš ráda. Sladkostí se ale vyvaruj večer – to ti neprospěje ani tehdy, když chceš přibrat.
Věděla jsi, že…? Hlavní známkou podváhy je nepravidelná menstruace. To může souviset i s podvýživou, stejné problémy ale mohou postihovat i dívky s extrémní námahou – sportovkyně.
Stravu můžeš doplnit i tekutými doplňky stravy, které se prodávají v lékárnách. Vyzkoušela je i má kamarádka – když ráno nebyla schopná pozřít snídani, připravila si sytý nápoj bohatý na živiny, který navíc obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály.
Trénuj svaly
Jasně, pokud člověk necvičí, jen se válí a jí, pochopitelně přibere. Lenost ti ale na kráse nepřidá. Věř nebo ne, pro zdravé přibrání na váze je ideální spojit pestrou stravu s pravidelným posilováním. Svaly se zpevní a zbytní, tím získáš více síly a udržíš si krásně pevnou postavu s hezky tvarovanými křivkami.
Tipy Slečny: Přečti si, jak posilovat nohy, jak vytvarovat zadek a jak mít výstavní břicho.
Nejlepší je posilovat třikrát týdně. Na zpevnění paží a hrudníku jsou nejlepší činky, ale mohou je nahradit i naplněné PET lahve. Na nohy je dobrý rotoped, jízda na kole na těžší stupeň, kdy se výrazněji zapojují svaly. Vyvaruj se sprintování, které má opačný efekt.
Hledej příčiny
Naše postava není pouze odrazem životosprávy nebo genů. Extrémní štíhlost mohou způsobovat i zdravotní problémy, o kterých zřejmě ani netušíš a bez odborného vyšetření bys na ně sotva jen tak přišla. Hubenost je často projevem například hyperfunkce štítné žlázy (s hypofunkcí mívají problém naopak baculky). Pokud potíže přetrvávají, je dobré navštívit lékaře a domluvit se s ním na postupu, jak se dostat do formy.