Co ti na podzim nesmí chybět na talíři ani ve školním batohu

Dnes sis posunula ručičky na hodinkách o celou hodinu dozadu. Sice ses mohla prospat déle než obvykle, ovšem zimní čas se sebou přináší studený vítr, sychravé počasí a brzy možná také první sníh. Jak rozmarům chladného podzimu a blížící se zimy nepodlehnout a zůstat stále zdravá a krásná?

Studený podzim pro tvé tělo znamená spoustu nebezpečných nástrah. Stačí tak málo, aby podlehlo nachlazení, depresím a únavě. Pokud však o něj budeš s láskou pečovat a dopřávat mu vše, co nezbytně potřebuje, budeš i v chladných měsících v té nejlepší kondici a bez újmy na kráse.

Co by ti nemělo chybět…

…ve školní tašce?

Termoska s horkým nápojem, který tě zahřeje i před písemkou z matematiky, ze které tě mrazí v zádech.

Proč: Ráno vyjdeš z domu a už na tebe útočí první vlezlé mrazíky. Cesta do školy nebo do práce bývá někdy pekelně dlouhá, autobus má zpoždění a do toho fouká nepříjemný vítr. V tu chvíli ti pomůže pořádně se zachumlat do bundy a na ruce navléct ty nejteplejší rukavice. Jen co dorazíš do školy, oceníš horký nápoj, který si s sebou neseš v termosce. Termoska ho uchová dlouho horký a nejenže tě zahřeje, ale voňavý čaj nebo oblíbená káva tě pohladí i po duši.

…v nočním stolku?

Zajímavé knížky, které se budou obzvlášť dobře louskat, když za okny bude bušit déšť

Proč? Také už máš dost nekonečných seriálů v televizi? Ale co dělat, když v zimě jsi zalezlá doma více než jindy? Zásob se knihami! Co už si chceš dlouho přečíst? Jaké žánry tě lákají? Možná zjistíš, že je fajn nečíst jen jeden žánrový typ knížky a prostřídáš třeba romantiku s detektivkou.
Tip: Sleduj na Slečně knihy měsíce, i ty tě mohou inspirovat.

… v příruční kosmetické taštičce?

Neutrální krém a hutný balzám na rty.

Proč? Snažíš se o svou pleť starat a dopřávat jí tu nejlepší péči. Ovšem v zimě to může být dosti zatěžující. Časté přechody z přetopené místnosti do mrazu pleti nedělají dobře. A trpí hlavně to, co vystavuješ mrazu přímo – tedy obličej, ruce. Proto si přibal do své kosmetické taštičky neutrální krém a hutnou tyčinku na rty. Tyto dva pomocníky nos celou zimu u sebe a uvidíš, že přečkáš zimu bez újmy na kráse.

…ve svačinovém boxu?

Zdravá svačinka, která tě zasytí a dodá tvému tělu důležité vitamíny a minerály.

Proč? Vždycky jsem se smála spolužákům, kteří si nosili do školy vlastnoručně ukuchtěné svačiny. Namazaný chleba v ubrousku jsem naposledy nosila na základce, říkala jsem si. Ale hodně brzy jsem začala nosit svačinky také a teď už den předem vymýšlím, co si připravím dobrého. Někdy se totiž zdržíš ve škole celé odpoledne, proto je dobré připravit si různé druhy dobrot, které ti dodají energii.
Co takhle připravit si pořádně nadupanou housku? Housku podélně rozřízni, namaž pomazánkovým máslem a pokládej na ni sýr, šunku, pár rozkrojených oliv, papriku a list ledového salátu. Už ti kručí v břiše, ale ještě není přestávka? Napij se jogurtového mléka, které tě rychle zasytí. O přestávce sezobni pár oříšků nebo kousků sušeného ovoce. Než dorazíš domů, kde tě čeká pořádné teplé jídlo, dej si ještě jeden kus čerstvého ovoce, jablko, banán nebo mandarinku.

…na talíři?

Výživná, horká polévka.

Proč? Co tě v zimě zahřeje a zasytí? Ano, vydatná, horká polévka. Už naše babičky dobře znaly jejich sílu. Díky talíři dobré polévky se zahřeješ, najíš, doplníš tělu vodu a výživné látky. Teď v období dýní určitě vyzkoušej dýňovou, dále se doporučuje bramborová, vydatná zeleninová, hustá rajská, čočková nebo oblíbené krémové polévky, například brokolicový krém.
Inspirovat se můžeš naší Slečnou domácí: https://slecna.info/tvuj-svet/slecna-domaci-polevky-do-podzimni-nepohody/

1 Comment
  1. polévky teda moc nemusím, připadají mi zbytečně výkrmn”… ale ovoce jím snad dost… zrovna teď jsem si v tescu koupila kilo mandarinek, tak se jdu do nich pustit XD

Leave a Reply

Your email address will not be published.