Deset rad pro (ne)dobrovolně ranní ptáčata

Někoho jen lehce zašimrá první ranní paprsek (v zimě možná zakrákání vrány) a už stojí na nohách připraven fungovat na plný výkon. Jiným ale dává časné ranní vstávání pořádně zabrat, a aby stihli včas doběhnout do školy či práce, musí se neuvěřitelně přemáhat. Patříš mezi ně? Slečna ti pomůže rozlepit ospalé oči.

Protáhni se jako kočka

Pořádným ranním strečinkem si prokrvíš končetiny i mozek. Díky tomu se budeš cítit lépe po celý den. Nemusíš cvičit podle videa ani studovat jogínské pozice, stačí si stoupnout vedle postele a protáhnout se tak, jak jste se to učili na základce v tělocviku. Nebo jako kočka – tak, jak je ti to příjemné a abys cítila všechny rozespalé svaly po celém těle. Tip: Přečti si na Slečně Zásady správného strečinku.

Rozpruď krev

Máš problém najít si během dne i pouhých pár minut na pár jednoduchých cviků? „Sfoukni“ si svou pravidelnou každodenní dávku pohybu hned po ranním protažení. Chvilka jízdy na rotopedu nebo pár cviků pro posílení problematických partií ti rozproudí krev a zaručeně povzbudí náladu.

Nedělej ze sebe kávovar

Nedovedeš si své ráno představit bez hrnku poctivého kafe nebo silného černého čaje? Ano, kofein dovede po ránu nakopnout, ale nic se nemá přehánět. Dopřej si raději jen malý šálek a nezapomeň ho zapít minimálně stejným množstvím další tekutiny, nejlépe čisté vody, ředěné ovocné šťávy nebo čaje bez kofeinu.

Rehydratuj se

Během spánku tělo postupně spotřebovává zásoby tekutin z předešlého dne. Po probuzení je proto velmi důležité je poctivě doplnit. Dvě až tři sklenice chlazené čisté vody vypité nalačno tě hned ráno osvěží a dokonale probudí. Tip: Do vody si přidej pár kapek čerstvé citronové šťávy, která podpoří přirozenou detoxikaci organismu.

Vylaď svůj spánkový režim

Náš organismus musí neustále odolávat stresu i fyzické námaze, proto potřebuje dostatek odpočinku. Vůbec nejlepší je pro něj pravidelný režim. Pokud budeš každý den chodit spát i vstávat v přibližně stejnou dobu, tělo si na to zvykne a bude se ti snáze usínat i probouzet. Nejhorší nápor pro tělo znamená nárazové brzké ranní vstávaní nebo dlouhé ponocování. Pokud jsi například celé prázdniny lenošila až do oběda a najednou budeš muset zase den co den už v sedm sedět v autobuse do školy, sebere ti to mnoho sil. Pokud tě čeká výrazná změna v tvém denním režimu, snaž se na ni připravit postupně.

Změň si tón budíku

Nepříjemné hlasité drnčení plechového budíku po babičce nebo tvá oblíbená diskotéková pecka křičící z tvého mobilu jsou sice pro buzení opravdu spolehlivé, ale nač dobrovolně podstupovat tak drastický šok? Probouzení za zvuku jemné melodie je možná pozvolnější, ale nesrovnatelně příjemnější. Klidně si nastav i o něco málo tišší tón. Nemusíš se bát, že by ses tak neprobudila. Není přece nutné, abys pokaždé z postele vyletěla jako raketa se začínajícím srdečním záchvatem. Pokud je to možné, nastav si postupné zvyšování hlasitosti – tak získáš jistotu.

Zneškodni záškodníky

Lékaři tvrdí, že v pokoji, kde spíme, by neměla být žádná elektronika jako počítače nebo televize. Přestože jsou ve spánkovém režimu, vysílají nepostřehnutelné vlnění, které ovšem výrazně narušuje spánek. Noční odpočinek kvůli tomu nebude tak kvalitní. Pokud elektroniku z pokoje přímo neodstraníš, alespoň ji řádně vypni – to znamená, že nesmí zůstat v režimu stand-by.

Dej si rychlou sprchu

Spousta lidí ranní sprchu nenávidí. Jasně, komu by se chtělo z vyhřátého pelíšku rovnou pod proud vlažné vody a pak u snídaně drkotat zuby? Právě ranní sprcha tě ovšem po ránu nakopne jako nic jiného, nastartuje všechny tělesné funkce a povzbudí mysl.

Nezapomeň na zdravou snídani

Snídaně je základ dne. Aby ne – tvé tělo v noci několik dlouhých hodin hladovělo. Výživná snídaně složená ze zdravých potravin je ideálním startem do nového dne. Tip: O tom, jak by měla vypadat správná snídaně, se na Slečně dočteš v článku Bez snídaně ani ránu.

Dýchej zhluboka

Mnoho z nás začne myslet na starosti, sotva otevře oči – stačí jen pomyšlení na to, co všechno musíš během dne stihnout zařídit, poleje tě studený pot a stres je tu hned od rána. Zkus na to jít jinak. Jakmile se probudíš, nejdříve se několikrát po sobě zhluboka nadechni a vydechni. Teprve pak se snaž začít normálně přemýšlet. Ideální je dopřát si opravdu čerstvý vzduch – otevři si okno nebo nakoukni na balkon. A aspoň tím zjistíš, jestli venku není moc velká zima.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments
  1. Sprcha je super nápad – dneska jsem to zkusila a hned byl den plodnější! Ale spát bez filmu na počítači??? Ani nápad!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.