Hrozí ti riziko vzniku křečových žil?

Nevzhledné, vystupující a deformované žíly na nohou nebo permanentní pocit unavených, těžkých končetin s narůstající nepříjemnou bolestí, brněním nebo nočními křečemi? Obojí je bohužel příznakem problému, který trápí velké množství lidí. Jaké to je žít s křečovými žilami a je možné jim nějak předejít?

"Křečáky" má máma i babička. Dojde řada i na tebe?

Křečové žíly jsou lidovým pojmenováním onemocnění žilního systému dolních končetin, z úst odborníků ale častěji uslyšíš výraz varixy. Ať už této ošemetné záležitosti říkáme jakkoliv, jedno je jisté – našim nohám nesvědčí.

Dědičnost v hlavní roli

Vznik křečových žil je ve velké míře podmíněn dědičností. Pokud někdo v nejbližším příbuzenstvu trpí křečovými žilami, smiř se s poměrně velkým rizikem, protože varixy jsou dědičné až v celé polovině případů.

Dalším významným faktorem vzniku “křečovek”  je věk. To je zase naopak celkem dobrá zpráva, protože toto onemocnění je v mladém věku naprosto výjimečné. Riziko se ovšem  zvyšuje pro ženy v těhotenství. Dalšími negativním faktorem je životní styl i charakter zaměstnání. Každodenní dlouhé stání na nohách může být vstupenkou do klubu křečových žil. Své by o tom mohly vyprávět například prodavačky nebo kadeřnice.

Pomůže změna životního stylu?

genetickými dispozicemi toho moc nezmůžeme, co však ovlivnit lze, je především nadváha, vysoký krevní tlak, zácpa, nedostatek vlákniny nebo vitamínu C. Všechny zmíněné stavy zvyšují riziko vzniku křečových žil. Se vzpomínaným těhotenstvím souvisí i fakt, že ženy jsou křečovými žilami postiženy dvakrát častěji než muži. Ani silnějšímu pohlaví se však tato potíž nevyhýbá.

Varixy v počáteční fázi nijak zvlášť nebolí, ale trápí svoje nositele nevzhledností. Opravdový problém pak nastává při neléčené rozsáhlejší žilní nedostatečnosti. Hodně potrápit dokáží především takzvané vnitřní křečové žíly, jinak také označované jako sekundární varixy. Nejsou zřetelné na pohled, ale způsobují opravdu nepříjemné a chronické bolesti končetin. Z primárních varixů tvořených městnáním těsně pod povrchem kůže zřehmě nikdo nemá radost, ale postižení vnitřních žil zde rozhodně není menší zlo.

Lékaři si vědí rady

Jaké prostředky v boji s křečovými žilami vlastně dnes máme? Vzhledem k tomu, že jde o opravdu rozšířenou civilizační chorobu, je současná medicína poměrně dobře připravená. Existuje hned několik možností léčby aplikované jak kvůli bolestem, tak i z hlediska zlepšení vzhledu dolních končetin. Vždy záleží na jejich druhu a rozsahu.

V zásadě jsou na výběr dvě hlavní metody – konzervativní nebo radikální, tedy operační. Pod konzervativní léčbu se zahrnuje užívání předepsaných léků nebo také kompresivní léčba spočívající v nošení speciálních punčoch. Tam, kde konzervativní léčba nevede k cíli, je nutné sáhnout k chirurgickému řešení. I tady mají pacienti a operatéři na výběr z několika variant. Výhodou je vysoká účinnost zákroku, jako nevýhoda může být brána radikálnost tohoto řešení. Navíc ani operace nezaručí, že se za nějaký čas neobjeví další křečové žíly. Naštěstí i zde je už k dispozici i několik minimálně invazivních postupů jako například sklerotizace, která je řešením zejména pro menší varixy či popraskané žilky, a další.

Bouřlivé změny v těhotenství

Až 30 procent nastávajících maminek uvádí začátek či zhoršení problémů s křečovými žilami. Je to způsobeno bouřlivými hormonálními změnami  provázejícími těhotenství. Zvyšuje se objem a průtok krve v oblasti pánve, zvětšená děloha tlačí na pánevní žíly a dochází k zhoršenému odtoku krve z dolních končetin – to vše může mít na svědomí vznik problému s křečovými žilami.

Nemá ale smysl zneklidňovat se předem a dělat si vrásky z budoucího těhotenství nebo z toho, že tvoje maminka nebo babička mají nohy samou „metličku“. Nakonec pořád existuje šance, že k tobě bude příroda milosrdná a z dědičné pasti utečeš. Každopádně se vyplatí mít pod kontrolou uvedené rizikové faktory, udržovat si přiměřenou váhu, dbát na krevní tlak, přísun vitamínů, vhodný pohyb i relaxaci dolních končetin. Pokud přesto jednoho dne objevíš na noze něco, co se ti vůbec nebude líbit, svěř se do rukou odborníků. Výsledky moderních lékařských zákroků jsou perfektní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.