Je libo kafe?

cofeeProč pijeme kávu? Tento nápoj všichni známe jako účinný, ovšem ne příliš zdravý života budič. Popovídejme si o tom, v čem nám prospívá a jak může škodit.
A je to tady zase, blíží se 11. hodina večer a ty máš spoustu učení a učení a učení. Jdeš do kuchyně a sáhneš po kávě – chyba!

Kofein je látka, která příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a přikazuje mozku, aby nepociťoval únavu. Kofein v kávě je pravděpodobně nejrozšířenější stimulant na světě.

Káva je v podstatě něco úplně neškodného, skoro všechny ji pijeme ať ve formě Ice Coffe, cappucina nebo normální kávy, kterou si koupíme v automatu nebo uvaříme doma. Je však i naším úhlavním nepřítelem.
Káva, jako taková, odvodňuje tělo, ničí vitamíny B, které jsou důležité mimo jiné pro správné vyživení pleti, zabraňují tvorbě akné a jiných komedomů. Působí nepříznivě na chod organismu a některých orgánů. Při častém pití kávy škodíme nejen své pleti, ale máme velkou možnost, že se na kávě staneme závislé. Nadměrnou konzumací může dokonce dojít poškozování ledvin.

Ledviny jsou orgánem, který pro svůj správný chod potřebuje, pravidelný přísun alespoň 2 litrů čisté vody denně. Při pití kávy hladina vypité vody klesá, a tím trpí právě naše ledviny.

Možné následky častého pití kávy:

  • Zničení zubní skloviny
  • Dehydratace pleti (rychlejší tvorba vrásek,tvorba akné,rozšiřování pórů)
  • Odvodnění organismu
  • Nepravidelné vyprazdňování (až při větším množství kávy denně)
  • RIZIKO VYTVOŘENÍ ZÁVYSLOSTI NA KÁVĚ.

Text: Gabriela Stehnová
—–
18.3.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

26 Comments
  1. e ééé…kávu nepiju, káva ee :-DDDDD newim nějak mě to nechutná, a když už tak ale s hooooooodně cukrem :-)

  2. Musím se toho kafe trochu zastat, i když ho téměř nepiju.:)
    Drogou může být téměř cokoliv, to vám ve škole neříkali? Dokonce je prokázáno, že závislost na čaji se vám vytvoří mnohem snadněji než na kávě. A neříkejte mi, že čaj nepijete. Pokud jde o kafe a čaj, co se závislosti týče, “nehrotila” bych to. Vytvoříte si ji jen velmi těžko (nejjednodušeji když třeba na něčem pracujete dost pozdě, máte vedle sebe konvici a házíte do sebe jeden hrnek za druhý, takže hrozí hlavně workoholikům). A ostatní důvody proč si kávu nedat? Samozřejmě, nic se nemá přehánět. Ale rozhodně se nemusíte bát, že si dáte dva hrnky kafe a budete mít pupínek. Nebo ošklivý zuby. Podívejte se okolo – většina dospělých kávu pije denně… A když to vezmu s trochou nadsázky, tak i jíst je v podstatě škodlivé:) Tenhle článek je opravdu přehnaný.

  3. No, na kávě nejsem závislá .. občas si jí dám, když prsotě na ní dostanu chuť, ale jinak ne .. k tomu předešlému komentáři .. musím poznamenat, že jsem an čaji závislá .. až moc .. piju denně 1litr :D ňam :D

  4. No, tak to je taky blbost :-D vypít litr čaje za den a myslet si, že jsem závislá? Já i moje mamka vypijeme kolem 2,5 litru čaje za den plus nějakou tu vodu a závislé teda nejsme! :D ono totiž stačí střídat ty čaje – jednou zelený, pak ovocný nebo černý a závislosti se bát nemusíš. A stejně je to i s kafem

  5. Kača M, není to blbost. Jde teda hlavně černý čaj a čaje pravé. Ovocné čaje jsou úplně mimo… Taky denně vypiju hodně čaje, čaj zbožňuju, ale závislá snad nejsem. Neříkám, že je nebezpečné pít čaj. Ale závislá se na něm staneš o něco snadněji než u kafe. A to ti podtvrdí i odborníci. Závislost u kafe prostě autorka moc “hrotí”, musela jsem ji na tento fakt upozornit.:) Navíc u čaje by taková závislost ani nebyla moc škodlivá.

  6. Tak tenhle článek mě opravdu zaujal…závislost na kafi si opravdu vytvořit můžete, já sem toho zářný příklad…kafe jsem začala pít když jsem nastoupila na střední, asi tak jedno denně…no a teď jsem ve třeťáku a moje denní spotřeba jsou asi 3-5 káv denně…když jsem ve stresu tak i víc…snažím se to omezovat, ale musím říct, že abstinenční příznaky jsou šílené..nesnesitelná bolest hlavy, neschopnost se soustředit..jakmile si ale dám kafe, všechno rázem ustane…opravdu to není sranda, aspoň se snažím dodržovat pitní režim a občas pít kávu bez kofeinu…

  7. taky si myslím, že článek je přehnaný… a souhlasím s tím, že závislí jsme na čemkoliv! Znám lidi, co ulítaj na kofole, cole, čaji… kafe je malé zlo…

  8. Pila jsem kafe asi od páté třídy ZŠ…,, já vím, je to asi moc brzo” :-)…ale nemohla jsem si ho odpustit…každý den jsem vypila 2 velké šálky kávy…ano, je pravda, že jsem měla ošklivou pleť, nažloutlé zuby a začínala jsem mít i zdravotní problémy…asi před půl rokem jsem ze dne na den přestala pít kávu…a můžu vám říci, že se cítím výborně a jsem pyšná, že se pořád držím :-)

  9. já kafe zbožňuju =) ale závislá snad nejsem…nicméně kofein bývá i v kole tak co si budem vykládat.

  10. Já mám kafe moc ráda, hlavně Nescafé 3 v 1 a tak :D . . . nepiju ho obzvlášť často, jen když dostanu chuť, a… že bych patřila mezi ty holčičky, (bez urážky) co by se kafeho nikdy v životě nenapily protože ve škole vykládají, že je to droga, tak to fakt ne.

  11. Já jsem se o prázdninách naučila s kámoškou pít frappé, ale moc často si ho nedávám, protože na něj nemám každou chvíli chuť prostě jen někdy, trochu :D někdy i víc :D

  12. Je to asi věc názoru, ale podle mě si zrovna tak jako na kafi vypěstovat závislost na všechno… od čokolády přes cigarety až po každovečerní obchůzky města. Dobře, možná trochu přehánim ale když si odpoledne u kompu dáte kousek čokolády – hrotíte to? vypisujete si “možné následky časté konzumace čokolády?” Jasně že ne.. pokud zrovna nehubnete a nemáte černý svědomí xD tak proč bychom to měli dělat s kávou?? Každý by měl znát svoje hranice a potom už je na něm co s tim udělá. Bude se cpát čokoládou – ztloustne a zkazí se mu zuby. Bude pít moc kafe – bude dehydrovaný, zničí si sklovinu atp. Toť můj názor. 8-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.