Květinová terapie ti pomůže nalézt rovnováhu

Krása a jemná vůně květin je odedávna spojována s duchovnem. Přestože dnes máme k dispozici nekonečné množství účinných léčiv, spousta lidí stále věří, že psychické rány dovedou zhojit i květiny. Mají nám pomoci proti stresu a nemocem vyvážením emociální energie. Nechej se inspirovat a třeba květinová léčba postaví na nohy i tebe.

Vonné esence z květin ti uleví také od stresu

Ve třicátých letech nastínil homeopat doktor Edward Bach teorii, že květiny mají pozitivní vztah na lidskou duši, kterou umí uklidnit a dokonce také léčit. Působí proti nemocem, jež jsou vyvolány duševním stresem. Bach sestavil řadu celkem osmatřiceti esencí. Byl přesvědčený, že květiny si poradí s jakýmkoliv stavem lidské mysli.

Hledání duševní rovnováhy

Touto metodou se začali zabývat další a další terapeuti, takže dnes máme na výběr čtyřiadvacet sad, které obsahují více než 1200 různých hojivých esencí. Co je však nutné dodat, tyto esence nevyřeší samotný vlastní problém, spíše jsou tu od toho, aby ti pomohly najít ztracenou rovnováhu a duševní klid. Například novozélandský topol podle výzkumů nastoluje rovnováhu mezi racionální a emociální stránkou naší osobnosti. Díky africké ostálce se budeš chtít zase naplno smát. Bach se však nezabýval všemi oblastmi lidské duše, opomenul i na tu sexuální.

Květinová léčba ze světa

Pro různé kouty světa jsou typické odlišné esence. Ze Skotska pochází petrklíč, jenž přináší mír, janovec metlový, který ti má pomoci vyjasnit mysl a bodlák pro odvahu. Africká a amazonská oblast přinesla skořicový květ, který obnovuje naději, pampelišku pro snížení napětí a také divokou mrkev k uklidnění vířících myšlenek. Esence z himálajských stromů a květin obsahují ponghamový strom, jež uklidňuje mozek, komelinu působící na nervy a sporýš k potlačení nadměrně impulzivního jednání. Esence z květin australského buše obsahují teleoperu, která brání stresu a pomáhá přechovávat problémy. Dále horského diblíka, jež snižuje vysoký krevní tlak, palisandr proti nervozitě a třapatku srsnatou proti nadměrné aktivitě.

Tip: Víš, jak správně připravit bylinný nálev a odvar? Přečti si také, jak využít vonné esence jako afrodiziakum nebo článek o aromaterapii.

Kde je sehnat a jak správně dávkovat?

Bachovy esence najdeš ve většině lékáren a v obchodech s přírodními potravinami. Pohledat můžeš i ve specializovaných internetových prodejnách. A jak tyto esence správně užívat? Použít můžeš třeba sedm různých esencí najednou a můžeš je přidat buď rovnou na jazyk, nebo do nápoje. Některé obsahují alkohol, ale všechny jsou neškodné a můžeš je užívat zároveň s jakýmikoliv léky. Pokud se ocitneš náhle ve stresu a pociťuješ úzkost, dopřej si směs esencí netýkavky, snědku chocholičnatého, myrobalánu třešňového, devaterníku penízkového a klematisu.

Přehled Bachových esencí proti stresu

Netýkavka – působí proti napjatosti
Myrobalán třešňový – když jsi na pokraji zhroucení
Klematis – k léčení nepozornosti a odtažitosti od reálného světa
Devaterník penízkový – když jsi ztuhlá hrůzou a propadáš beznaději
Snědek chocholičnatý – proti šoku
Řepík – když duševně strádáš, ale navenek se snažíš vypadat klidně
Osika – proti nevysvětlitelnému strachu
Jilm – když máš velkou odpovědnost, kterou nemůžeš unést
Hlodáš evropský – proti zoufalství
Červený kaštan – když máš velké starosti o své bližní
Jedlý kaštan – při extrémních duševních mukách
Bílý kaštan – proti přílišným obavám
Šípková růže – proti apatii

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.