Rakytník: výjimečný, a přesto opomíjený

Rakytník možná znáš pod přezdívkou „citroník severu“. Jeho plody jsou plné vitaminů, minerálů, antioxidačních a dalších pro zdraví prospěšných látek – díky tomu ho odpradávna používali lidoví léčitelé. Dnes ale jeho účinky neprávem opomíjíme. Na co všechno ho můžeš využít?

Kyselé plody rakytníku léčí i chutnají

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je trnitý vytrvalý keř typický zeleno-stříbřitými listy a oranžovými bobulemi, dosahující výšky až dvou metrů. Pochází z Asie, konkrétně Číny, Mongolska, Nepálu, Indie, ale také Kavkazu a Sibiře.

Citroník severu

Plody rakytníku jsou kyselé chuti, výjimečné spektrem všech nejdůležitějších vitamínů. Udává se, že obsahují až desetkrát více vitamínu C než pomeranč. Rakytník proto bývá nazýván „citroníkem severu“. Obsahem také karotenu, ze kterého se v těle vytváří vitamín A, se rakytník vyrovná mrkvi –  ta je přitom považována za jeho nejbohatší zdroj. Navíc takové množství vitamínu E, jaké najdeme v plodech rakytníku, nedosahuje žádný jiný rostlinný plod.

Rakytník je také bohatý na vitaminy skupiny B, K1 a F, minerální látky (železo, bór, mangan), flavonoidy s antioxidačním působením a řadu nenasycených mastných kyselin. Spektrum výjimečných látek obsažených v rakytníku doplňuje alkaloid hyppophein, nalezený v jeho kůře. Hyppophein se v těle přeměňuje na hormon serotonin, který má vliv na celkovou vitalitu, je mu připisováno i protinádorové působení.

Účinný biostimulátor

V asijské lidové medicíně i místní kosmetice se rakytník užívá už po staletí. V západním světě se donedávna využíval zejména jako okrasný keř. Moderní výzkumy však potvrzují jeho významné regenerační a biostimulační účinky. Spektrum látek obsažených v rakytníku výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu, zpomaluje proces stárnutí. Rakytník je užitečný při rekonvalescenci.

Vysoký obsah vitaminu C a dalších významných složek předurčuje rakytník k užívání při chřipkách a nachlazení. Obsažený karoten se využívá pro správnou funkci zraku.

Rakytník má detoxikační účinky, hodí se pro očistu organismu. Rozpouští hleny, uplatňuje se při revmatismu, zlepšuje bolesti kloubů a svalů.

Rakytník užívaný vnitřně také reguluje tvorbu žluči a trávicích enzymů, pomáhá s léčbou žaludečních vředů, ničí bakterie, které jsou jejich původcem, stimuluje funkci jater. Pomáhá při plicních onemocněních a v neposlední řadě reguluje krevní oběh.

Hojivý rakytníkový olej

Rakytníkový olej při vnějším použití má výjimečné hojivé a regenerační schopnosti. Vyživuje pokožku, působí blahodárně na její pružnost. Ovlivňuje růst nových tkání. Příznivě působí při poškození sliznic a kůže po chemoterapiích a ozařování.

Pomáhá při kožních onemocněních a akné, hojí popáleniny, omrzliny, drobná poranění, popraskané bradavky kojících žen. Rakytníkový olej se užívá také při zánětlivých stavech sliznic ústní dutiny a pochvy, při hemeroidech. Tlumí bolest, ničí bakterie, léčí záněty.

Nespočet léčebných a zdraví prospěšných použití listů, plodů nebo oleje ze semen rakytníku doplňuje ještě jeden významný fakt – nejsou známy případy jakýchkoli nepříznivých nebo vedlejších účinků. Rakytník lze užívat i dlouhodobě, neexistují negativní interakce s jinými léčivými bylinami, léky nebo potravou.

Tip: Vyzkoušej pro zdraví a krásu také další zázraky přírody, třeba včelí med, olivy nebo kokosový olej.

Mnohostranné využití rakytníku

Proti jiným rostlinám se dají použít všechny části rakytníku, tedy kořen, kůra, listy, květy, plody i semena.
Bobule rakytníku dozrávají na konci léta. Tehdy mají nejvyšší obsah zdraví prospěšných látek. Sklízejí se z praktických důvodů většinou až při nižších teplotách (mínus 10 ˚C), nezamrzlé jsou příliš měkké a pevně uchycené na větvičkách. Rakytníkové plody se pojídají čerstvé nebo zmražené, dají se použít na nejrůznější šťávy, sirupy, džemy, protlaky, likéry.
Ze sušených listů rakytníků se připravuje nálev. Listy se přelijí vařící vodou a luhují zhruba 10 až 15 minut.
Rakytníkový olej se získává lisováním ze semen rakytníku. Dle onemocnění je vhodné spojit vnitřní užívání rakytníkového oleje s vnějším. Zevně se používá k mazání postižených míst, k výplachům dutiny ústní a krku či k obkladům.

Autorka: Radka Křivánková, www.siladoteku.cz
Autorka se zabývá alternativní medicínou, aromaterapií, relaxačními a wellness technikami, mj. se věnuje masérské činnosti. Je provozovatelkou internetového obchůdku Síla doteku s přírodními a bio produkty.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.