Stěžuješ si, že k tobě příroda v záležitosti krásy nebyla zrovna velkorysá? Zdá se ti, že jsou tvé vlasy příliš řídké? Rychle se mastí? Jsou slabé a lámavé? Věř nebo ne, všechny tyto nedostatky můžeš u přírody “reklamovat” – místo marného snažení s miliony lahviček a umělými vitaminy v tabletkách vsaď na bylinky a přírodní oleje.
S řadou výtažků z bylinek se dnes často setkáváme v kosmetických produktech, tedy i v přípravcích na podporu růstu vlasů či v přípravcích, které slouží k řešení dalších problémech spojených s vlasy. Tyto zmíněné přípravky můžeš užívat vnitřně či zevně, záleží na tom, na jakou formu užití jsou určené. Mnoho problémů s vlasy je však potřeba řešit jak léčbou zevní, tak také vnitřní.
Které bylinky užívat vnitřně?
K vnitřní léčbě je vhodný křemík, který mimo jiné podporuje růst vlasů. Křemík najdeš například v přesličce rolní.
K vnitřnímu užití se stejně tak hodí pupalkový olej lisovaný za studena, který pomáhá udržovat zdravý stav vlasů a nehtů.
Nejen paměť, ale také růst a kvalitu vlasů pozitivně ovlivňuje ginkgo biloba – tím, že zlepšuje prokrvení tkání a vlasům se tam přirozeně dostane více výživy. Pokud máš problémy s vlasy způsobené plísněmi, pak ti pomůže oregánový olej, který se získává z dobromysle. Dobromysl obsahuje léčivou látku se silnými antioxidačními účinky zvanou carvacol. Tato látka působí jako silné přírodní antibiotikum.
Tip: Přečti si, jak pečovat o často se mastící, ale suché vlasy nebo jak vyřešit tři nejčastější problémy s vlasy.
Bylinné nálevy a kúry na vlasy
Jako přírodní vlasovou kúru vyzkoušej olej z hroznových jadérek vinné révy, který účinkuje pouze povrchově, aniž by se vstřebával do organismu. Na pokožce hlavy působí na vlasové kořínky a chrání je před degenerativními změnami, tedy před slábnutím a následným vypadáváním vlasů.
Na mnoho problémů s vlasy a vlasovou pokožkou působí jako lék bylinné nálevy. Nálev si připravíš jednoduše: dvě lžíce bylinek přelij hrnkem vařící vody a nechej asi dvacet minut louhovat. Tento nálev si po umytí vlasů šamponem nalij na vlasy a lehce vmasíruj do pokožky.
Na vlasové nálevy se často používá kopřiva dvoudomá, jejíž výtažky se přidávají také do mnohých kosmetických výrobků pro posílení pokožky, podporu růstu vlasů a omezení jejich vypadávání. Z kopřivy lze také připravit účinný zábal pro lesk vlasů. V léčebných přípravcích k zevnímu použití je také hojně využívaná bříza bělokorá. Ta je vhodná na problémy s lupy.
Další bylinky, které je možné použít pro přípravu vlasových nálevů:
Heřmánek – Je vhodný k ošetření mastných vlasů, neboť vysušuje. Také napomáhá zesvětlení vlasů. Kromě toho zvyšuje lesk vlasů.
Bazalka – Zklidňuje vlasovou pokožku a povzbuzuje růst vlasů.
Máta peprná – Dezinfikuje vlasovou pokožku a zabraňuje tvorbě lupů. Podobné účinky má také lopuch.
Petrželka kadeřavá – Stimuluje růst vlasů.
Podběl – Pro posílení vlasů, jejich zesílení, zhoustnutí a větší lesk.
Autorka: Lucie