Pěstování kaktusů: Jak se o kaktusy nejlépe starat?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-jitky-l/” color=”red”]BLOG JITKY L.[/button]

Stejně jako jiné květiny, i kaktusy mají své požadavky, i když minimální. Povíme si, jak správně pěstovat, aby nám dělaly radost mnoho let.

kaktus kvetoucí
Kaktusy jsou nenáročné rostliny s křehkým kouzlem

Kaktusy milují slunce, proto pro ně vyhledáváme světlejší místo. Pro pěstování je vhodný parapet na jižním nebo jihovýchodním okně. Pěstovat kaktusy můžeš i venku, v tom případě je musíš však chránit před deštěm.

Vysévání semen

Kaktusy vysévej od poloviny února do poloviny března. První semena očisti od zbytků oplodí, a pak si připrav vhodný substrát. Substrát připravíš do výsevné misky a lehce ho navlhčíš rozprašovačem. Vezmi semena a začni vysévat. Semena přitlač k substrátu a výsev je hotový. Semena udržuj vlhká rozprašovačem například jednou za dva dny.

Přibližně po deseti týdnech se objeví sukulentní tvar rostliny. Od této doby semena větráš až dvanáct hodin denně, ale pouze v teplém počasí. Nezapomínej také na hnojení. Substrát můžeš nechat vyschnout. Po třech měsících můžeš semena nechat zvykat na přímé slunce. Až semenáčky vyrostou, můžeš je začít přesazovat.

Čti také: Podlehni kouzlu orchidejí. Jak se o ně správně starat?

Zálivka při pěstování kaktusů

Kaktusy jsou rostliny převážně z Jižní Ameriky, Mexika a Nového Zélandu. Na americkém kontinentu spadá ročně velmi málo srážek. Z toho vyplývá, že kaktusy by se neměly moc zalévat. Zalévání by mělo vypadat tak, že při každém vyschnutí substrátu by se mělo znovu zavlhčit. Dobrým pomocníkem je obyčejné párátko. Stačí zapíchnout na okraj květináče, a tak zjistíš, zda substrát zalít či nikoliv.

Pro zalévání kaktusů používej dešťovou nebo odstátou vodovodní vodu. Od konce března přecházej na normální zálivku, která spočívá v úplném prolití květináče tak, že voda začne odtékat tvorem na dně květináče. Potom nechej půdu úplně vyschnout a zalévej až po čtrnácti dnech. Častější zálivka při pěstování kaktusů škodí více, než když necháš kaktus delší dobu na suchu. Takto zalévej zhruba do konce září, kdy kaktusy přestáváš zalévat úplně. Od října do března kaktusy nezalévej vůbec.

Přesazování kaktusů

Nejvhodnější dobou pro přesazování pěstovaných kaktusů je počátek března. Po opatrném vyklopení kaktusu z květináče odstraň z jeho kořenů starou zeminu. Poškozené a suché kořeny kaktusů zkrať. Poté nechej upravené kaktusy ležet tři dny, než zaschnou všechny ranky a teprve potom sadíš do čerstvého substrátu.

Květináč by měl být jen o málo větší, než je průměr kaktusu. Při výsatbě musí kořeny směřovat dolů. Nejlepší je si zakoupit rovnou substrát pro pěstování kaktusů. Krček kaktusu je vhodné obsypat většími kamínky.

Čti také: Jaro s vlastní zahrádkou? Žádný problém

Přihnojení kaktusů

Kaktusy pravidelně přihnojuj v průběhu vegetace speciálními hnojivy pro pěstování kaktusů, které se ředí do zálivkové vody v předepsaném množství.

Když budeš dodržovat tyto rady, měla by ses těšit z krásných kaktusů mnoho let.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.