Pravda o Vanilkovém cukru

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIIN BLOG – Už v několika předešlých článcích, například v prvním díle o Krém s těstem i bez nebo ve Velikonočním pečení, jsem toto téma lehce zmínila. Je to něco, o čem většina lidí ani neví. Pak se často stává že utrácejí peníze za to, co vlastně ani nechtějí a co by si mohli pořídit mnohem levněji. Podle mého názoru, je na tom Vanilkový cukr, alespoň v naší zemi, opravdu špatně.

Něco málo o Vanilkovém cukruvanilka peceni

Pravý Vanilkový cukr by se měl připravovat mletím přírodní vanilky s krystalovým cukrem. Měl by mít lepší chuť a příjemnější aroma než umělý Vanilinový cukr. Vanilkový cukr se nejčastěji používá při pečení dezertů, čajového pečiva nebo vánočního cukroví. Používá se jak do těst nebo krémů, tak na posypávání nebo obalování. Když se Vanilkový cukr trochu zjemní smícháním s obyčejným cukrem, můžeš ho použít i na slazení čaje, svařeného vína nebo punče.

Vanilka vs. Vanilín

Člověk, který se pečení věnuje jen svátečně, většinou vůbec neví co používá. Zkrátka si v obchodě koupí malý pytlíček Vanilkového cukru a je to. Je to ale opravdu cukr vanilkový? Většinou ne. Na trhu existují známé výrobky, u kterých nikoho nenapadne, že by na nich mohlo být něco jinak než předpokládá. Bohužel opak je pravdou. Léta se v naší rodině používal jeden tip Vanilkového cukru. Teprve když jsem se začala pečení věnovat víc, zjistila jsem, že to Vanilkový cukr není ani náhodou. Byl to cukr VANILINOVÝ. Je až překvapivé, kolik lidí si této nepatrné nyance v názvu vůbec nevšimne. Vanilinový cukr obsahuje místo vanilky jen ethylvanilin. Nemusím být žádný chemik, na to abych zjistila, že je to jen slabá náhražka vanilky. Budeš na tom ale opravdu lépe, když si dáš pozor a koupíš si Vanilkový cukr?

Pravda o našich vanilkových cukrech

Nedávno jsem narazila na studii Vanilkových a Vanilinových cukrů. Co se týče Vanilinových, jistě že se našli výrobky, které bych bez obalu neznatelně zaměnila s obyčejným cukrem, ale u většiny obsah ethylvanilinu zhruba odpovídal číslům na obale. Pro mě naprosto děsivé zjištění nastalo, když jsem se dostala k cukru Vanilkovému. Můžu říct, že ani jeden neodpovídal obsahu vanilky uváděné na obalu. Asi dva výrobky se tomuto množství blížily. Ale jen dva? A jen blížily?
Od té doby jsem na kupovaný Vanilkový cukr zanevřela a začala hledat alternativní řešení. Kupovat předražený, téměř obyčejný cukr, nemám za potřebí.

Domácí Vanilkový cukrvanilka

Na štěstí, příprava domácího Vanilkového cukru není tak složitá. A ve výsledku, jako většina domácích věcí, vyjde mnohem levněji. K přípravě Vanilkového cukru budeš potřebovat:
250g cukru krystal
1ks vanilky

Vanilku koupíš snad v každém supermarketu. Jediné na co je dobré si dát pozor při výběru v obchodě je, aby vanilka byla v odvzdušněném obalu, většinou to vypadá jako zkumavka.
Co ale doporučuji mnohem víc? Koupit vanilku v zahraničí. Minulý rok jsem byla ve Francii a na trzích měli svazečky vanilky za cenu, která se s naší předraženou nemohla rovnat.

Nejdříve si připrav čistou a dobře vysušenou sklenici s uzávěrem. Ostrým nožem vyškrábej z lusku dřeň. Cukr nasyp společně s dření do sklenice. Zavři jí a dobře protřepej. Po té sklenici otevři, přidej prázdnou vanilkovou slupku a opět zavři. Cukr nech takto odstát minimálně 8 dní, s tím že alespoň obden sklenicí zatřep.

(S)měj se s pečením!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.