Stinné stránky monogamie: Je nevěra normální?

nevěrou se setkáváme dnes a denně, v lepší variantě nepřímo… Jsme vůbec schopni života ve dvou, nebo tím jen pokoušíme přírodu?

No tak se o něj podělíme...

Se svým přítelem jsi už nějakou dobu a nepochybuješ, že jste skvělý pár. Přesto sem tam myslíš na někoho jiného? Nebo dokonce uvažuješ o nevěře? Dříve, než něco uděláš, se pořádně zamysli, co tím můžeš získat a co naopak ztratit. Kde se v nás vlastně bere ta touha podvádět, přestože milejeme?

Monogamie – vynález moderní doby?

Když se vypravíme na návštěvu k našim neandrtálským předkům, monogamii bychom u nich hledali asi jen velmi těžko – pro pravěké ženy bylo samozřejmě nejvýhodnější udržovat intimní vztah s co nejvíce neandrtálskými mužíky. Pokud by totiž měla jen jednoho muže (či manžela, chceš-li) a ten by při nevydařeném lovu přišel o život, byla by žena i se svým dítětem vydána napospas osudu. Pokud ve zhruba stejnou dobu měla sex s více partnery, každý z nich si musel myslet, že dítě je jeho, a proto považoval za svoji povinnost postarat se o ni i o dítko. Ach to miliony let fungující mužské ego!

Věděla jsi, že…? Dlouho sice přežívalo přesvědčení, že žena je majetkem muže, ovšem sexuálně byly ženy svobodné.

Praktická stránka monogamie

Když se však přehoupneme do středověku, monogamie začala výrazně nabývat na významu. Ale jen u žen! Důležité bylo, aby pán tvorstva měl jistotu, že jeho žena je mu věrná, a tím pádem i jeho majetek (moc a tak dále) podědí jeho právoplatný dědic. Asi tady se vzaly hrůzy páchané nevěrným (nebo zdánlivě nevěrným) ženám – muži měli jednoduše strach, aby doma nevychovávali cizího darebáka. Přitom jak je ale známo, většina králů měla hned několik nemanželských dětí, obvykle se svými služkami či prostými venkovankami.

Tip: Je lepší žít celý život s jedním, nebo vystřídat více partnerů? Přečti si také, jak se vypořádat s nevěrou a co prozradí nevěrného partnera.

V dnešním světě je monogamie považována za jakýsi normál, který je však často udržován pouze na oko. Více než padesát procent lidí (ano, tentokrát nemůžu kritizovat pouze muže) přiznává, že byli někdy nevěrní. Formální hledisko monogamie je však důležité ohledně právních záležitostí, majetku a podobně. A samozřejmě i jako určitý společenský status.

Proč podvádíme?

Jen tři procenta živočichů na Zemi jsou monogamní – stále se však objevují nové důkazy o tom, že tomu tak není čistě ani u těchto druhů. Například labutě, tak dlouho považované za symbol věrnosti – nedávno se ukázalo, že většina „labuťáků“ nosí krmení cizím mláďatům v domnění, že jsou jejich…

Proč ale vlastně podvádíme? Odpověď je jasná – nejsme přirozeně monogamní. Největší zamilovanost trvá asi rok, pak už spíše upadá a většina lidí zmateně hledá zmizelé city a emoce v náruči někoho jiného.

Nevěra je všeobecně neuznávaným chováním. Proč si myslíš, že tomu tak je? Byla jsi sama někdy nevěrná, nebo na druhé straně – podváděná?

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.