Jak pečovat o mastnou pleť v létě?

Horké počasí přidává majitelkám mastné pleti spoustu starostí navíc. Tvář se leskne víc než kdy jindy, kůže se více potí a póry mají větší sklon k ucpávání. Bez savých ubrousků a pudru je v těchto dnech těžké vyjít ven. Zjisti, jak o mastnou pleť v letních měsících správně pečovat, abys zamezila nežádoucímu lesku a zároveň pleť nevysušovala drastickými přípravky.

[framed_tabs]
[tab title=”ČIŠTĚNÍ”]

Správné čištění je základ

Nadmíra čištění také není dobrá, ovšem čištění pouze ráno a večer v letním období obvykle nestačí. Na pleti se přes den kupí spousta mazu, který je živnou půdou pro spoustu bakterií. Pleť navíc nemůže dýchat, a tak se na ní objevuje více černých teček nebo drobných pupínků. Po ruce tak měj vlhčené ubrousky, kterými si kdykoliv během dne můžeš přebytečný maz a pot z tváří setřít.

Ani v létě nezapomínej na pečlivé čištění dvakrát denně s pomocí čistícího gelu, tonika, které póry zatáhne, a následné výživy lehkým hydratačním krémem. Používej přípravky určené pro mastnou pleť, ale mysli na to, že v létě je pleť mnohem citlivější a náchylnější k podráždění. Měly by proto obsahovat maximálně dvě procenta kyseliny salicylové. Pokud je tvá pleť podrážděná od sluníčka, vyměň je alespoň na pár dní za kosmetiku pro citlivou pleť se zklidňujícími účinky.

Čti také: Desatero pro pleť s akné

[/tab]
[tab title=”OCHRANA”]

Nezapomínej na ochranný krém

Majitelky mastné pleti se často bojí používat ochranné krémy s UV faktory na tvář. Mají strach, že kvůli nim bude jejich pleť ještě mastnější. Věř nebo ne, kvalitní ochranné krémy určené na tvář jsou pro mastnou pleť přímo ideální – obvykle totiž obsahují složky, které zabraňují nadměrnému pocenía lesku. Místo svého obvyklého denního krému si tak v létě na tvář nanes trochu slunečního, skvěle se hodí dokonce i pod make-up. V případě tváře se rozhodně neboj vysokých faktorů – přestože nejsi u moře, klidně používej faktory kolem třicítky. Právě škodlivé sluneční záření je totiž hlavním viníkem vzniku předčasných vrásek – tak proč krémy šetřit?

Klasický noční krém pak vyměň za lehčí s gelovou strukturou nebo lehké hydratační sérum. Při krémování bys měla vynechat pouze nos, který sám o sobě obsahuje mnoho činných mazových žláz, a tudíž nepotřebuje více zvláčňovat jako tváře a oční okolí. Přes den ovšem na nos nezapomínej, jelikož se na slunci velice snadno spálí.

Čti také: Test BB krému od Garnier

[/tab]
[tab title=”LÍČENÍ”]

A co make-up?

Hutné make-upy se do horkého léta příliš nehodí. Pleť dusí a nutí ji produkovat o to více mazu. Mnohem vhodnější jsou lehké tónujicí krémy nebo moderní BB krémy. Případné pupínky a jiné nedostatky pleti můžeš zakrýt vhodným korektorem – přestože použiješ nějaký hutnější, aplikuješ ho pouze bodově a nebudeš jím zatěžovat celou pleť.

Pokud tě čeká nějaká významná událost anebo vyrážíš na večírek, kde si svoji účast bez perfektního make-upu nedovedeš představit, vybírej si na léto ideálně minerální přípravky, které neucpávají póry. Aby líčení déle vydrželo, můžeš si pod make-up nanést trochu matující báze.

Čti také: Vyber si správný make-up pro letní dny

[/tab]
[tab title=”JÍDELNÍČEK”]

I na jídelníčku záleží

Věděla jsi, že některé potraviny posilují produkci mazu a jiné ji naopak omezují?

  • Mysli na pitný režim! Ve vedrech bys měla vypít minimálně dva až tři litry neslazené vody. Ideálně postupně v průběhu dne, nikdy nepij více než dvě sklenice tekutin najednou, to zatěžuje ledviny, které velké množství vody nezvládnou rychle zpracovat.
  • Pozor na alkohol a pikantní jídla. Alkoholické drinky i ostré koření rozšiřují cévy v kůži a způsobují, že se najednou více potíme. Přes léto se proto obojí snaž omezit.
  • Jez více zeleniny. Syrová mrkev, špenát nebo třeba žlutý meloun jsou plné vitaminu A, který pomáhá snižovat produkci mazu v těle.

Čti také: Pět potravin, které prospívají ženskému zdraví

[/tab]
[tab title=”RITUÁLY”]

Pravidelné rituály

Kromě každodenní péče dopřej pleti ještě něco navíc. Alespoň jednou týdně ji zbav odumřelých kožních buněk pomocí jemného peelingu, který uvolní póry. Poté na pleť aplikuj čistící jílovou masku, která póry vyčistí do hloubky a stáhne.

Pokud se pleť i tak stále hodně mastí, vyzkoušej nějaký přípravek s nízkým obsahem ovocné kyseliny glykolové, která se až v 70% koncentracích používá pro chemické peelingy v salonech. Pro domácí použití si můžeš pořídit přípravky s obsahem kyseliny kolem 10 % (například SynCare nebo Isis Pharm). Reguluje tvorbu mazu a uvolňuje ucpané póry. Přes léto však tuto kosmetiku používej jen občas podobně jako masku. Pravidelné používání narušuje povrch pleti a nesměla bys tak na sluníčko.

Čti také: Akné netrápí jen puberťačky

[/tab]
[/framed_tabs]

Naše tipy pro krásnou a svěží pleť

 

1. Květinová voda Máta peprná pro osvěžení normální až mastné pleti (Saloos, 82 korun), 2. Hydratační krém Botanical Effects (Mary Kay, 640 korun), 3. Osvěžující ubrousky Pureness (Shiseido, 299 korun), 4. Čistící krém a maska Visibly Clear 2v1  (Neutrogena 169 korun), 5. Emulze pro redukci tvorby mazu s ovocnými kyselinami GlycoHyal G10 (SynCare, 452 korun), 6. Make-up proti nedokonalostem pleti Normaderm Teint SPF 20 (Vichy, 469 korun), 7. Čistící micelární voda pro problematickou pleť Aqua Teen Derm (Isis Pharm, 269 korun)

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.