Opar, akné, ekzém, bradavice? Zjisti, jak na ně

kuzePod lupu se nám dostala kůže! Hledala jsem a hledala, až jsem objevila nejčastější nemoci kůže. Akné, ekzémy, opary, bradavice, prasklé žilky nebo snad křečové žíly možná patří i k Tvým nočním můrám? Rozhodně čti dál!

1) AKNÉ

Je zapříčiněno uzavřením vývodů mazových žláz, čímž dochází k jejich zanícení. Není to infekce, tudíž nemůžeš akné na někoho přenést nebo někoho jiného nakazit. Ve vyšší míře se vyskytuje u lidí v pubertě (díky častým hormonálním změnám). Akné je snadno léčitelné, ale pokud se s léčbou nezačne již při prvních stádiích, může se zhoršovat. Akné se může projevovat jak nezánětlivými projevy – komedony (zjednodušeně „ucpané póry”), tak zánětlivými projevy – tedy pupínky s hnisavými puchýřky a jejich kombinací.
Když se objeví:
Kamarádka radí make-up, sestra pytel na hlavu, babička jíst kvasnice, maminka zeleninu a čerstvý vzduch, reklama zázračnou tyčinku, po které akné zmizí do druhého dne. Pokud ale chceš slyšet radu odborníka, obrať se určitě na kožního lékaře- dermatologa.
Příčina?
Nadměrná produkce kožního mazu. I když to zní hrozně, na lidské kůži se vyskytují kvasinky a bakterie, které mohou mít na akné dosti velký vliv! Především v období puberty se mění hormonální stabilita organismu, tudíž to s Tvým tělíčkem začne “třískat”. U žen se akné zhoršuje v období menstruace – dívky a ženy s problémy s měsíčky mívají obvykle hůře léčitelná stádia akné.
Zbav se ho!kuze2
Jak na to? Pokud je Tvůj problém opravdu vysokého stádia, doporučuji návštěvu dermatologa. Jinak zase platí, na každého účinkuje něco jiného, takže co platí na Evu nemusí účinkovat u Tebe. Můj tip je kosmetika od Neutroleny(140Kč), Vichy(200-500Kč) nebo Silver gel proti akné (590Kč)

2) PUPÍNKY PO HOLENÍ

Pro krásu se musí trpět, říkávala moje babička, když mě česala. Jenže pak přišly horší úskalí než zacuchané vlasy. A to pupínky po holení a zarostlé chloupky, svědí to, bolí to, ale musím to snášet týden co týden.
Kdy se objeví?
Nejčastěji se tyto zlomyslné pupínky vytvoří v podpaždí nebo v oblasti třísel a intimních partií. Tady Ti dermatolog moc neporadí, chloupky nerostou přímo kolmo vzhůru, ale šikmě, takže se stane, že zarostou, nebo je trochu žiletkou seřízneš, že podráždí okolí, proto vyskočí pupínky. Mohou se také objevit v případě, že nosíš elastické kalhotky a „zapaříš“ se v nich.
Jak na to?
Řešení je spousta, na různých diskuzích jsem vyčetla rady od zkušených. Takže po holení si oholená místa natři krémem po holení, nebo si oholené místo potírej kostkou ledu, zkus místo žiletek používat depilační krémy (pozorně si ale přečti letáček, aby nedošlo k alergické reakci), také často doporučují krémy s Aloe Vera. Trochu bolestivějším způsobem je depilace třísel cukrovou vatou. Mohu ji jen doporučit, sama jsem se bála bolesti, ale díky speciálnímu krému od kosmetičky byla minimální, dokonale hladké oholení vydrží až 6 týdnů. Chloupky se vytrhnou i s kořínky, takže jen prvních pár hodin máš zarudlou pokožku, poté i to zmizí a šest týdnů se těšíš z hladké pokožky. Cena procedury- záleží na kosmetickém salónu, ale pohybuje se od 250-500 Kč.

3) OPAR

Připravili jsme pro tebe návod, aby pro tebe léčba oparu nebyla problém… Známe celkem tři typy převážně kožního virového onemocnění:
Opar rtu je nejznámější a nejviditelnější. Osob které se s virem setkaly přibývá a v dospělosti je jich více jak 90 %. Pomocníkem jsou krémy proti oparům – Zovirax, Herpesin, nebo novinkou jsou náplasti na opary. Ty já ale nedoporučuji, strhávání je bolestivé. Opar není vyloženě bolestivé onemocnění, jen “tak trochu blbě” vypadá, trčící bambule se nedá ničím zakrýt a léčení trvá někdy i týdny.
Opar na genitálu je řazen mezi pohlavně přenášené nemoci. Takže pozor při orálním sexu, pokud Ty nebo partner opar máte, raději počkejte až se zahojí, protože léčba tohoto druhu oparu je zdlouhavá a opar se může vracet. Ženy doprovází zarudlé pysky, poseté puchýřky (přes noc nárůst až o 10 nových puchýřků). Pokud už k nakažení dojde, je nutná vysoká hygiena – takže žádná tanga, sprcha dvakrát denně a mastit mastičkami od lékaře!
Pásový opar je vyvolán jiným virem než dva předchozí. Může vzniknout téměř kdekoliv na těle. Cítíš pálení svědění na jedno místě těla, doprovázené je to silnými bolestmi. Na těle vyskáčou pupínky- většinou v okolí pasu- za dva až tři týdny zmizí.

4) BRADAVICE

Dávno je tomu, co se bradavice považovaly za symbol zla. V dnešní době se jedná o časté onemocnění, které je také poměrně snadno léčitelné. Tvoří hrbolaté útvary drsného povrchu, většinou osamocené. Roznášejí se škrábáním na další tělesné partie, kde se tvoří dceřiné bradavice. Často se zaměňují s jinými kožními výkvěty. Obvykle s bradavicemi stařeckými, které mají jiný původ i význam.
kuze3Trn v patě občas postihne plosky nohou. Nesměřuje k povrchu, ale zanořuje se do hloubky zrohovatělé kůže. Podívej se, jak léčit bradavice, ale nejlepší zajít ke kožaři, který určí příčinu a pošle tě bradavici vyříznout. Neboj se, po zákroku nejsou jizvy patrné.

5) ATOPICKÝ EKZÉM

Je to vlastně kožní zánět v důsledku alergické reakce. Může být ale způsoben nejen alergicky, ale i nealergicky např. suchostí a podrážděním kůže. Název pochází z řečtiny atopos a vyjadřuje něco, co nefunguje správně, tedy něco atypického. Často se s atopickým ekzémem vyskytují i další alergie – senná rýma, astma, alergické záněty spojivek.
Jaké faktory atopický ekzém ovlivní? Dráždivé vlivy z prostředí, alergeny (roztoči, prach, pyl, peří…), psychika, potraviny, hormonální vliv. Léčba je složitá, protože se po užití různých kosmetických přípravků může dramaticky zhoršit, proto ženy často zkoušejí testry a pokud kůže nebude reagovat zánětem, výrobek si koupí. Velké úspěchy v bojí proti ekzému má kosmetická řada Grahams Natural Alternatives.

6) KŘEČOVÉ ŽÍLY

Onemocnění žil dolních končetin. Většinou se netýká lidí v pubertě, ale v dnešní době se stále častěji setkáváme s výskytem před 20. rokem života. Postihuje žíly, které leží v podkoží, poškodí se chlopně v žíle, které brání zpětnému chodu krve. Jsou tedy nefunkční, neudrží tlak krve. Křečové žíly jsou dědičné, výskyt onemocnění stoupá s věkem ( ve 10% žen postihnou křečové žíly ve 20ti, v 60ti letech už má problémy každá druhá žena). Na nohou se ti objeví vystouplé žíly, které se většinou barví výrazně do modra až modrofialova. Můžeš do nohy dostávat křeče, natékají nohy…
Prevence? Pokud Tvůj věk nepřesáhl 20 let, řiď se jednoduchou radou –  neseď s nohou přes nohu, tíhou Tvé nožky se zhorší průtok krve a snadněji se tzv. křečáky tvoří. Pokud je Ti nad 20 let, můžeš vyzkoušet různé léky na potlačení výskytu křečových žil.

7) ČERVENÉ ŽILKY

Nejčastěji na ně narazíš na pokožce tváří , v okolí nosu nebo i kdekoli jinde na těle. Velký podíl na tvorbě těchto žilek má střídání teplot – mráz, horko a taky stres, emoce, napětí. S věkem poklesává pružnost pokožky, takže se žilky snadněji dostanou na povrch.
Jak na to? Kup si krém pro citlivou pleť, nebo krém jako ochranu proti mrazu, tím zamezíš většímu namáhání pokožky v období zimy. Ale pravdou je, že účinnější trik neznám, protože, když se červené žilky objeví, těžko se jich zbavuje. Tudíž má osvědčená rada, pokud Ti budou moc vadit, zajdi za kožním lékařem.
Pokud máš nějaký dotaz na jinou kožní i jinou chorobu, sem s ním!

Text: Terezka
Foto: SXC.hu
——
16.2.2008

22 Comments
 1. a k těm pupínkům po holení- já jsem je měla dlouho, ale nepřišlo mi to divné, protože kámošky říkaly, že mají červené pupínky tež. pak jsem ale přišla, že to je alergie na pěnu na holení ….. :D

 2. no je třeba to zkoušet s zkoušet…
  S!moonka má pravdu, pihy nemají černou bradu.. ale pokud pihy máš nevytlačovala bych je. Spíše bych vyzkoušela nějaké mycí krémy, nebo peelingy proti černým tečkám!

 3. Mno…..ty pupínky po holení doobře znám, nejvíc se mi objevují v intimních partiích, na tříslech ani ne a docela to bolí , a při dalším holení si je rozškrábnu a pak to nevypadá moc dobře ……. : ) , nechcete mi nějak poradit??

 4. Mně na obličej nepomáhá vůbec nic – tečky nezmizej a pupínky taky ne. A to už jsem vyzkoušela hodně krémů a mycích gelů, ale nezabírá to.

 5. Ketty993: zkus krém Madaga, nebo krémy s tea tree oilem! Nebo zkus holení p osměru růstu chloupků, sice to dorůstá rychleji, ale pokud máš ostrou žiletku a čas, jdi do toho. Hodně lidí radí dětský krém Avril! Zkus, co na tebe bude účinkovat

 6. Děkuji, zkusím to , ale po směru růstu to neoholím tak dobře což je blbý , a mám strach že až si najdu kluka bude mu to vadit mno….: ( ,MAKY: na ten obličej, jestli ti můžu poradit zkus pivovarské kvasnice pangamini, ber to podle návodu a ono to pomáhá skoro všem a nebo používejmýdlo na plet , vodu pleťovou a pak mléko,, zkoušej to půjde, mám bratrance kterej na tom byl hoodně špatně a dostal se z toho , pomoví těch různých přípravku. Nezoufej

 7. já to mám s těmi měsíčky naopak…když je mám, tak se mi pupínky vůbec nedělají, ale jak mi to skončí, tak mám posetou celou tvář…

 8. Terezka : u ní jsem nebyla, ale mám od ní doporučenej krém a make-up..jsou docela dobrý, ale u mě tak na 50% – někdy něco zmizí, jindy vůbec.

  Ketty993 : o tom jsem ještě nikdy neslyšela. to se kupuje v lékárně? a to je jako krém?
  Jinak pleťovou vodu i krémy používám denně, ale většinou se to nezlepší.

  Děkuju.

 9. Maky :To jsou takový tabletky , bere se jich asi 3krát denně 3 tabletky(Jinak já beru jen jednou denně ale ty radši asi 3krát mno…), ale musíš to používat pravidelně, nejsou sice dvakrát dobrý ale kup si třeba ty barevně potažený . Mně to pomáhá a nemám po tom tolik těch pupínků, sem tam se sce pár objeví ale jinak nemám problém. Stojí to asi 50 Kč. oufám že ti to pomůže

 10. ty tabletky jsem taky brala, ale vydržela sem tot tak max. měsíc, štavlo mě jak je to hnusné tak sem se na to vykašlala.

 11. No tak na atopický ekzém je dobrý elidel, ale je na předpis. No a na ty žilky. Myslíš že nejúčinnější je odstranit si je laserem.. Už se na to chystám..

 12. ja mam akne teda dost hnusny… a uplne vsude. na obliceji, na zadech a dokonce i ve vystrihu se mi od toho delaj takovy hnedy fleky. je to fakt nechutny a uz od toho mam hnusny cely zada. ani na koupak uz skoro nechodim… :( nemate nekdo nakej napad? u nas na koznim mi doporucili laser, ale kamoska tam chodila, nemela skoro zadny akne a stejne ji to ani trochu nepomohlo. ja uz fakt nevim co s tim… ja chci vypadat normalne, abych mohla chodit s kamoskama na koupak!!… :’-( poradte prosim…

 13. Já můžu doporučit i dětský olejíček s azulenem (= heřmánek) pořád ještě se prodává v takové malé skleněné lahvičce (je modrý) a stojí cca 12 kč. Po olejíčku je kůže hezky jemná (a voňavá jako miminko :-)) a heřmánek má výrazné zklidňující účinky, takže by se po něm pupínky měly dělat míň.
  Mám hodně citlivou kůži a pokaždé, když si dám na sebe kalhotky s příměsí nějakých umělých vláken, udělají se mi na zadku pupínky. A na ty mi ten olejíček zabral vždy.

 14. Mě se ty červené pupínky o holení dělají na nohou a strašně pálí…už jsem vyzkoušela vše,ale nic nezafungovalo…prosím poraďte:-(

 15. Na opary a jiná virová nebo plísňová a bakteriální onemocnění pomáhá KOLOIDNÍ STŘÍBRO. V ČR není schváleno pro vnitřní použití, protože farmaceutické společnosti by přišly o obrovské zisky z předražených léků.
  Vyzkoušejte a uvidíte, případně rozšiřte tuto informaci dál mezi lidi. Stříbro působí desinfekčně a v malém množství je obsaženo i v lidském těle (podílí se na imunitním systému). Není nijak nebezpečné.
  Pro více informací zadejte “koloidní stříbro” do googlu, má opravdu široké spektrum využití. Hodně štěstí v boji s tímto hrůzným onemocněním.

 16. Ja trpela na opary nekolik let. Jak jednou opar vyleze, tak pri snizene imunite zas vyleze. Vyskytoval se hlavne v nose a na rtu, uzivala jsem Herpesin, take naplasti, ale stale se mi vracel..nakonec jsme zacali cela rodina uzivat Hlivu ustricnou s rakytnikovym olejem, ktery zesiluje ucinek hlivy. Od te doby se mi neobjevil, je to take tim, ze hliva resi puvod vzniku herpesu. Da se koupit v lekarnach nebo pres net http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rakytnikovym_olejem

Leave a Reply

Your email address will not be published.